Düşünceler

Acaba 2021’i görebilecek miyiz?

Son zamanlarda ülke ve dünya gündeminde resmen depremler, savaşlar, virüsler var. Şu geoit dünyada neler olup bitiyor biraz göz atalım.

ABD’nin Kasım Süleymani’yi füzeyle öldürmesi

İranlı Komutan Kasım Süleymani, Trump emriyle Irak’ta füzeyle öldürülmüştür. Trump’a göre Kasım Süleymani 11 Eylül saldırılarında rol almış. Bu yüzden aradan geçen onca yılın bir önemi olmamış ve füzeyle yaşamına son vermişler. Ne diyelim. Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış. Umarım bu karar doğru bir karar olmuştur da kuklayı öldürmemişlerdir. Önemli olan kuklacıyı vurmak.

Avustralya yangınları, zehirli örümcekler, develer

Avustralya resmen cehennemini yaşıyor. Koca kıtanın yandığını milyarlarca insan izledi ve pek bir yardımı dokunmadı. Yarım milyon hayvanın yanı sıra onlarca insanın ölmesi resmen Cosmos’un “durun artık” deme şekliydi adeta. Nereye kaçacağını bilemeyen en tembel hayvan statüsündeki Koalalar’ın 3/1’i telef oldu. Hayvan eko sistemine büyük darbe oldu. Kangurular, böcekler, büyük baş hayvanların nesli tükenmek üzere olabilir. 2019 Eylül’den beri devam eden yangınların sebebi aşırı sıcak havaymış. Bilanço gerçekten ağır.

Yeni güney Galler: 19 kişi hayatını kaybetti. 3,6 milyon hektar alan kül oldu. 1365 ev yandı. Victoria bölgesi: 2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi kayıp. 784 bin hektar alan kül oldu. 330 bina yandı.Güney Avustralya: 3 kişi hayatını kaybetti. 100 bin hektar alan kül oldu. 88 ev yandı. Açıklanmayan vakalar daha çoktur. Geçmiş olsun Avustralya…

Bitmedi aslında. Doğal yaşamın su ihtiyacı karşılansın diye, çok su tüketen develerin bilinçli katledilme haberini aldık. Toprak altından kaçmaya çalışan zehirli örümceklerin korkusunu da hissetti Avustralya. Nihayetinde biraz duruldu derken yağmur ve dolu fırtınası başladı. Kıta şu aralar yaralarını sarmaya, hayvanları tedavi etmeye çalışıyor.

İran, Ukrayna uçağını düşürdü

“Yanlışlıkla” ölen 176 insan. 8 Ocak’ta Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipli yolcu uçağı İran ordusu tarafından yanlışlıkla vurulmuştu. Biz de bunu yedik. Uçağın füze olduğunu düşünmüşler. Uçağın, uçak. UÇAK. Sonrada füzeyle indirmişler. Ölen 176 kişinin eşine dostuna sabır diliyoruz.

Kobe Bryant’ın ölümü

Şoklar içerisinde okumuştum son dakika haberlerini. Bir nesle basketbolu sevdiren Kobe artık yoktu. Helikopterle basketbol maçı izlemeye gitmişti kızıyla. Helikopteri dağa çakıldı. Kızı da melek oldu kendisi de. Ölümünün ardından bazı dedikodular yayıldı. Eşiyle bir anlaşma yapmış, aynı anda helikoptere binmeme anlaşmasıymış. Bu sebeple diğer üç çocuğu ve eşi hayatta kalabilmiş. Onu en çok sevenlerin arasında kuşkusuz LeBron vardı. Ağlama videosunu izlediğimde içim parçalanmıştı.

Seni unutmayacağız Black Mamba!

Derken Elazığ depremine üzüldük

Bitmiyordu. Yer küre zangır zangır sallandı. Manisa, İzmir, en büyük acının yaşandığı Elazığ…

Tüm Türkiye seferber oldu. Yardım kamyonları, bireysel yardımlar, milyonlarca dolar para yardımı. Şu an hayattan tek isteğim bu yardımların orantılı ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine gitmesi. Sosyal medyada dönen bazı videolar var. Yardımlardan on defa yararlanan insanlar varmış. Yapma arkadaş bu afeti tek sen yaşamadın. 6,8 büyüklüğündeki depremin bilançosu üst düzey değil elbet ama yine de evler yıkıldı, insanlar öldü. Acun Ilıcalı ve diğer dernekler milyonlarca dolar toplamışlardı. Bu bir rekor olabilir. Umarım bu milyon dolarlar Elazığ halkının ev işleri için kullanılır. Sağlam bir TOKİ sitesi yapılır ve halk huzurla yerleşir.

Dünyayı ayaklandıran Corona Virüsü

Bu virüs ilk olarak 1960’lı yıllarda görülmüş. 2018 yılında lab deneylerinin sonucunda bir şekilde suya karışmış. Çinlilerin en çok tükettiği bir yılana bulaşmış ve böylelikle virüs yayılmış. Virüs hakkında kimse birşey bilmiyor sanki. İnternette Corona virüsü ile ilgili binlerce içerik bulabilirsiniz. Kimisi insanı hemen öldürüyor derken kimisi de virüs öldürmüyor diyor. Corona virüsü ateş ve öksürükle başlıyormuş. Hani böyle bir şey hissederseniz bizce hemen doktora görünün. Görünün çünkü virüsün hangi ülkede olduğu belli değil. Almanya’da görülmüş, Türkiye’de görülmüş (Corona olmadığı söylendi) Alman gurbetçiler dikkatli olun lütfen. Açıklamalara göre Corona virüsü üst solunum yollarına bulaşıyormuş ve bol su içilerek vücuttan atılıyormuş. Tabi virüs önce sizi ele geçirmezse…

Cosmos’un hala bizimle derdi olabilir. Bu yüzden depreme ya da diğer afetlere karşı hazırlıklı olunmalı. Her şeyi bir kenara bırakıp, duygusal davranmayıp, artık daha fazla üzülmeyip hayatımıza devam etmeliyiz. Ölüm gelirse ya Corona virüsünden ya da depremden olabilir. Önleminizi alın, dışarıdan gelen kişilerle çok haşır neşir olmayın. Deprem teçhizatı hazırlayın ve bunları kolay ulaşılır yapın. Yatağınızın yanına düdük ve birkaç paket bisküvi bırakın. Su bırakın. Fener bulundurun. Neyin ne zaman geleceği hiç belli değil.

Hayat size iyi davransın.

Kuzgun

Teknoloji, dergiler, kitap, dizi film gibi zaman öldüren tüm konuları severek takip ederim. Üç sene önce bu siteyi açtığımda geleceğinden ümitsizdim. Şu anda da aynı ümitsizliği yaşatıyor bana. Buraya genelde serzenişlerimi yazarım ama zaman zaman şaşırtabilirim de. En iyisi takibe alıp pusuya yatmak! Okumalık daha çoook yazılar okuyacaksınız.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Merhaba Kuzgun, son bir haftadır bende bu konu üzerine notlar alıyordum. Kendi çapımda bu konu hakkında kısa bir yazı hazırladım. 2020 geçer ama deler geçer. ( dedem’in dediği gibi; “bugünlerde geçer, ama deler geçer”)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu