Diğer mevzular · 7 Ocak 2021 3

AMD mi Intel mi Hangi İşlemci Üreticisini Tercih Etmelisiniz

AMD mi Intel mi hangi işlemci işime yarar konusu sizlere rehberlik edecektir. Kısa bir süre içinde sistem kurmayı planlıyorsanız, hangi işlemcinin bilgisayarınıza güç vereceğini belirlemede sorun yaşayabilirsiniz. AMD ile Intel Karşılaştırması makalemizde her iki markayı da yakından inceleyeceğiz ve avantajları ve dezavantajları hakkında size bazı fikirler sunacağız.

AMD – Intel: Hangi İşlemci Üreticisi Daha İyidir?

AMD mi, Intel mi? Teknoloji severlerin uzun yıllardır tartışmakta olduğu ve kesin sonuca ulaşılamayan bu soru, oldukça fazla teknoloji severin kafasını karıştırıyor. Ancak her iki üretici arasında sıkıştıysanız hangisini seçmelisiniz ve neden?

Unutmayın, öncelikle bu kılavuz temel olarak genel kullanıma yönelik masaüstü bilgisayarlara odaklanır. Her iki marka da mobil ve sunucu odaklı çözümler sunar. Bu durumda, mobil çipler genel olarak masaüstü çiplerine benzer, bu durumda düşük saat hızları ve daha düşük güç tüketimiyle birlikte gelmekte. Diğer yandan, sunucu ve iş istasyonu odaklı çözümler genel olarak pahalıya geliyor ve çoğu tüketici için gerekli değildir.

AMD – Intel: Arasındaki Performans Farkları

Açıkça görülüyor ki, en yeni nesil AMD işlemciler ile en yeni nesil Intel işlemciler arasındaki fark birçok kullanıcı için neredeyse düşüktür. Hepsi günlük temel süreçlerin üst kısmından rahatça gelebilir ve bu noktada sorunsuz bir deneyim sunabilir. Farklılıkları ortaya çıkarmanın ana yolu, bu farklılıkları zorlu iş yüklerine tabi bırakmaktır.

RTX 2080 veya RTX 2080 Ti gibi güçlü grafik kartları aldığımızda, Intel işlemcilerin AMD işlemcilerden yüzde 5 ile yüzde 15 arasında daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz.

AMD’nin geride kalmasının başlıca nedenleri oyunlarda genellikle dörtten altıya kadar çekirdek kullanamaz. Bu, kalan çekirdeklerin bir şekilde boşta olduğu anlamına gelir. Ancak, denklemin bu kısmı şu anda değişmeye devam ediyor.

Öte yandan, büyük bir sorun verilere erişmek ve verileri işlemek için gereken sürenin altında. AMD’nin en yeni nesil işlemcileri, Intel’in en yeni nesil işlemcilerine göre daha yüksek önbellek ve bellek gecikmesine sahiptir. Bu da oyun gibi gecikmeye duyarlı iş yüklerinde ufakta olsa kötü performans kaybı anlamına geliyor.

AMD mi Intel mi hangi işlemci?

Bu soruyu basitçe yanıtlamak için AMD işlemcilerin fiyatı genellikle daha düşüktür. Intel’in işlemcileri nispeten pahalıdır ve en iyi bazı modellerde soğutucu bile bulunmaz. Bu noktada, seçimin genellikle bütçeyle ilgili olduğunu söyleyecek bir şey yoktur.

Satın almadan önce kendinize Intel’in oyun performansı alanında sağladığı artış için ne kadar para ödemek istemeniz gerektiğini sorun. Bu fiyat, işlemci fiyatları arasındaki farktan düşükse, AMD’yi kullanın. Sorun yoksa, bir Intel işlemci satın alabilirsiniz.

AMD, oyun dışı kullanım için en hızlı temel işlemcilerin tartışmasız üreticisidir. Fakat İntel oyun kategorisindeki başarısını özenle korumaya devam ediyor.

Peki, bu kılavuzdaki bilgiler hakkında ne düşünüyorsunuz? İşlemci tarafında hangi marka tercih edilir ve neden? Bu konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle ve aşağıdaki yorumlar sekmesindeki diğer okuyucularımızla paylaşmayı unutmayın.

AMD mi Intel mi hangi işlemci adlı konumuzun sonuna geldik. Soru ve sorunlarınızı konu altındaki yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.