Düşünceler · 7 Eylül 2020 2

Artık psikolojimizin bozulduğunu düşünüyorum

Şu panele girmeyeli yine 4 hafta olmuş anasını satayım. Girip adam akıllı yazı başka konularda yazı yazma fikrim var. Hatta birkaç güne farklı bir alanda yazı görürseniz şaşırmayın. Belki blog yayın hayatına devam eder. Neyse, dünyayı kasıp kavuran covid-19 virüsünden bahsedeyim.

Bildiğiniz üzere covid-19 virüsü aldı başını yürüyor. Vakalar über artıyor ve hükümet gözle görülür bir şey yapmıyor. Düğünlerde corona halay çekiyor, otellerde köpük partilerine katılıyor. Virüsün diğer ülkelerde bu kadar eğlendiğini sanmıyorum. Sizce suçlu kim? Vatandaş mı yetkili mi?

Olsundu. Bir yerlerde vergi vanası açılırken bir yerlerde insanlar ölüyor veya entübe oluyor, 14 gün karantinada kalıyor iyileşiyor. Hooop başa sarıyor. Virüsü atlatan tekrar virüse yakalanabiliyor. Ayrıca covid-19 geçirdiysen ciğerlerde kalıcı hasar bırakıyormuş (bununla alakalı bilginiz varsa yorumlarda buluşalım.)

Gel gelelim benim canımı sıkan duruma. Düğün derneklerin açılması, deli danalar gibi mekanlarda tepinilmesi, sokağa çıkma yasağının olmaması gibi sorunsallarda hükümet sadece “sosyal mesafe” ve maske tak” diyor. Demem o ki Mart ayındaki gibi süper ötesi uygulamaları yaz geldiğinde neden devam ettiremediler? Bir takım para babaları (düğüncüler, turizmciler) piyasayı canlandırmak için “bir şeyler” mi yaptılar sizce? Yukarıda yazdığım şekliyle; “bazı kişiler”, “sen bana bak, ben sana bakayım” demiş olabilir.

Gerçekten sıkıntılı dönemlerden geçiyorum. Psikolojim yavaştan gittigidiyor.com. İş yerinde laylaylom takılan birkaç kişi var ve sevdiğim insanlar. Hayat normalmiş gibi davranıyorlar. Ağzımın dibinde konuşuyorlar. La öte git desem kırılacaklar, demesem ben kırılacağım. İki ucu bklu değnek. Zaman zaman denk geldiğim lise arkadaşım covid olmuş. İnstagram’dan uzun video paylaşmış. Ek iş olarak düğünlere gidiyor. Muhtemelen covid’i düğünde kaptı. İlaçlarını almış, hemşireler arıyormuş. Durumunun iyiye gittiğini paylaşmış yine. Sevindirici bir haber ama bu insanın psikolojisini düşünemiyorum. Ya kronik hasta olsaydı? Durumu çok ağır olabilirdi, entübe olabilirdi. Evli ve çocuklu ayrıca. Evdekilere bulaşmış olabilir, süper taşıyıcı olabilirler.

Çalıştığım avm’nin bir dükkanında 10 kişi kadar pozitif vaka var. Yaklaşık 2 hafta önce eve göndermişler. Karantinadaki son günleri. Bu dükkandan neredeyse her gün birçok eleman bizim dükkana gelip bir şeyler alıyor. Ne kadar ürkütücü bir cümle dimi? Tüm ekibe test yapamayacakları için virüsün aynı çatı altında dolaşma ihtimali %100. Ayrıca çalıştığım marketin başka bir şubesindeki müdürde de covid çıkmış. Bakalım daha neler duyacağız. Umarım başıma bir şey gelmez.

İki üç haftadır ablam enişten ve yeğenlerim bizde kalıyorlar. Ben her gün onlarca kişinin arasında çalışıyorum. Eve virüs getirme olasılığım çok yüksek. Sürekli maske ve siperlikle geziyorum. Yaptığım her işten sonra elimi dezenfektanlı sabunla bol bol yıkıyorum. Dezenfektan sıkıyorum. Eve geldiğimde iyice çitilenip her yerimi kolonyaya boğuyorum. Kolonya biraz baş ağrısı yapabiliyor ama virüsten daha zararlı değildir.

Yaşlılarımıza dikkat etmemiz lazım. Eğer mümkünse doktora başvurarak zatürre aşısı yaptırmaya çalışın. Bol bol sıvı tüketip vitamin desteği alın/aldırın. Ben de birçok vitamin ve takviye kullanıyorum. Magnezyum, omega 3, multivitamin+d3 ve protein tozu (haftada bir ölçek) kullanıyorum. Umarım uzun vadede yan etkisi olmaz. Gerçi d3’ü her aldığımda hafif mide bulantısı yapıyor. Muhtemelen diğer kullandığım multivitamin ile çakışıyor.

Kış gelsin artık. Yasaklar başlasın. Lanet turizm sezonu kapansın. Hasta ve vefat sayıları düşsün. Birileri para kazanacak diye insanlar ölmesin. Düğünler hiç yapılmasın, sosyal mesafe zımbırtısına güvenerek orada burada gezilmesin. Bunu yapmak zor değil çünkü geçtiğimiz aylarda çok güzel yönetilmişti.

İş yerinde, iş akdinin feshine kadar gidebilen bazı kurallar devreye girdi. Maskesiz ve siperliksiz dolaşanlar/giymeyi reddedenler uzaklaştırma alacaklar. Yazılı uyarı, ikaz, ihtar ve ağırlaştırılmış ihtar cezaları verilecek. Ağırlaştırılmış ihtar nedir bilemiyorum. Tüm bunlar şirkette yükselmek isteyenlere engel teşkil ediyor. Neyse fazla kurcalamayalım.

Bu yazı mevcut hükümetin eyleme dökemediği bazı yasakları eleştirme amaçlı yazılmıştır. Ülkemizi yöneten yetkililerle hiçbir sorunum yoktur. Saygılarımla.

Sağlıcakla…