Dizi&Film · 4 Şubat 2020 4

Atiye dizisini siz de beğendiniz mi?

Atiye dizisi son zamanların en iyi gerilim/dram dizisi değil mi sizce de? Haksız değiliz sanki! Atiye dizisi hakkında ne var ne yok hepsini ahan da buraya dökeceğiz! Bol bol Spoiler okumaya hazır değilseniz başka bir konuya yönelin ya da Atiye’yi izleyip öyle gelin.

Şunu da yazmazsak çatlarız: Hakan Muhafız gibi leş bir yapım olmamış.

Atiye dizisi konusuna oyuncularıyla başlayalım

Beren Saat: 1984’ün 26 Şubat’ında Ankara’da dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini Ted Koleji’nde tamamlamış, Başkent Üniversite’sinde İşletme bölümünden mezun olmuştur. Muhtemelen Beren Saat’i Türkiye olarak Aşk-ı Memnu’da tanımışızdır ama öncesinde Aşkımızda Ölüm Var ve Aşka Sürgün dizilerinde rol aldığını yazmadan edemeyeceğiz.. Üniversite zamanlarında Türkiye’nin Yıldızları yarışmasında ikinci olmuş ve yıldızı parlamıştır. İngilizce ve İspanyolca bilen Beren Saat, dans ve tenis ile ilgileniyor.

Mehmet Günsür: Bizce esmer güzeli. Sizce? Mehmet Günsür 1975 İstanbul doğumludur. Marmara Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nden mezun olmuştur. 7 yaşındayken Sana Reklam Filmi sayesinde yavaş yavaş basamakları tırmanmıştır. Oyunculuk eğitimi için İtalya Bent Tiyatrosu’na gitmiştir ve bir süre İtalya’da yaşamıştır. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Mustafa rolünde izlemiştik.

Melisa Şenolsun: Bir yıldız doğuyor sanki ha? Ne dersiniz? Melisa Şenolsun 24 Eylül 1996’da İzmir’de dünyaya gelmiştir. Babası gümrük müşaviri, annesi ev minnoşudur. İzmir Girişim Koleji’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde eğitimini sürdürmektedir.

Başak Köklükaya: 19 Haziran 1974 Ankara doğumludur. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Kendisi birçok film ve dizide boy gösteren eli yüzü düzgün bir ablamızdır. Saygılar abla.

Metin Akdülger: 1988 yılında Bursa’da dünyaya gelen yağuşuklu oyuncu Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunudur. Üniversite zamanlarında tiyatroya ilgi duymuş, son olarak Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde 4. Murat’ı oynamıştır.

Civan Canova: 28 Haziran 1955’te Ankara’da doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev almıştır. Civan Bey aynı zamanda oyun yazarıdır.

Tim Seyfi: Asıl adı Timur olan Tim Seyfi 1971 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu Almanya’da geçirmiştir. Bize mi öyle geliyor bilmiyoruz ama Tim Bey Memati’ye benzemiyor mu? Babasının işi nedeniyle iki yaşında Almanya’ya gitmiştir. Tercümanlık yaptığı sıralarda oyunculuğa adım atmıştır.

Meral Çetinkaya: Çok tatlı değil mi ya?! 5 Mart 1945’te Bursa’da dünyaya gözlerini açmıştır. Dostlar Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları’da rol üstlenmiştir. 1989-2002 yılları arasında 80’li ve 90’lı kuşağın severek izlediği Bizimkiler dizisinde Ayla rolüyle tanınmıştır.

Hazal Türesan: 7 Mayıs 1985 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlamıştır. çeşitli dizi ve filmlerde boy göstermiştir. Muzice Doktor dizisi oyuncusudur.

Cezmi Baskın: Usman Aga! Şu an yaşınız kaç olursa olsun Akasya Durağı dizisini illaki izlemişsinizdir. Cezmi Baskın 11 Mart 1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde eğitimini tamamlamıştır. Cezmi Baskın, ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) ve FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) üyesidir. Sabahlara dayananam Usman Aga!

Atiye dizisi en az 5 sezon olmalı ki bu gerilimi, dramı, korkuyu, mistik muhabbeti iliklerimize kadar hissedelim.

İnternet haber sitelerinde Atiye dizisiyle ilgili çeşitli haberler yapılıyor. Kimisi övüyor, kimisi gömüyor. Gömme sebepleri de dizideki açık saçık sahneler. Ne var yani? Sevişen insanları görünce neden dikleşiyorsunuz? neymiş çoluk çocuk izliyormuş. Şuradan git abicim.

Atiye dizisi Netflix’in ikinci orijinal Türkiye yapımıdır. İlki bildiğiniz üzere dandik bir yapım olan Hakan Muhafız’dır. Netflix Bey ne yapıyorsunuz allasen?

Aliye Dizi Konusu

Atiye, sevgilisi Ozan ve ailesiyle İstanbul’da sıradan ama elit bir hayat yaşamaktalar. Bu sıradanlık yerini korku ve meraka bırakmaya başlamıştır. Atiye’ye “bir şeyler” olmaktadır. Hayatlarını kökten etkileyebilecek Göbeklitepe keşfi Atiye’nin resmen gözlerini açmıştır. Atiye zaman zaman yaşlı bir kadın görmeye başlar. Bu kadın bir anda ortaya çıkar ve aniden kaybolur. Tipik gerilim senaryosu.

Atiye çocukluğundan beri aynı sembolleri çizer durur. Günün birinde haberlerde gördüğü bir sembolle hayatı değişecektir. Sembolü görür görmez uçakla Şanlıurfa’ya, kiralık arabayla Göbeklitepe’ye gider. Serüven yavaştan başlamıştır. Arkeolog Hakan ile buluşan Atiye konuyla ilgili hiçbir bilgi alamaz ve kendi imkanlarıyla gizemi çözmeye çalışır.

Atiye, bu sembol ve Göbeklitepe arasındaki mistik bağlantıyı çözebilecek kadar kendinden eminken, aniden gelen şizofreni şokuyla hayatı alt üst olur. Sürekli gördüğü Zühre isimli yaşlı teyzeyi fiziki olarak görür ama bunu kimseye inandıramıyor. Yani biraz da haklı Atiye. Niye sadece O’na gözüküyorsun ki? Laps diye çık karşılarına ödleri patlasın? Neyse uzatmayalım.

Düğün hazırlıkları için organizasyon şirketine gelen Atiye ve ailesi, Atiye’nin aniden çığlık çığlığa koşmasına anlam veremediler ama Atiye “hiç kimsenin” görmek istemeyeceği bir şey görmüştür. Odada tabutun içinde kendisini görmüştür. Bi’ ürperti gelmedi değil. Bu olaydan sonra Atiye şizofreniye giriş yapmıştır ve anti depresanlar kullanmaya başlamıştır.

Bir süre sonra düğün salonunda evlenmek için hazırlık yapılırken arkeolog Hakan Atiye’ye birini getirmiştir. O kişi Zühre teyzedir. Atiye şok! Tam düğün sırasında olacak iş mi bu? Damat kızı bekliyor ama kız hiç oralı değil.

Spoiler: Atiye, Göbeklitepe’de yaşamış birisidir.

Arkeolog Hakan’ın babası bu olayı araştırıp tam sonuca varacakken ölüyor. Babasından kalan dosyaların ve notların Atiye ile ilgili olduğunu gördüğünde koştur koştur Atiye’yi aramaya başlıyor. Tabi Atiye hastanede. Hakan Atiye’nin kardeşi Cansu’yu arar. Hastaneye gelir ve bu muhabbetle ilgili Atiye’yi darlar.

Atiye ile ilgili notlar

İlk bölümü izledikten sonra ikinci bölüm için can atıyorsanız Atiye’yi beğenmişsinizdir.

Hakan Muhafız’dan sonraki en güçlü ve oturtulmuş bir Netflix yapımı izleyeceksiniz.

İnternette Atiye’nin Dark dizisine benzetildiğini okumuş olabilirsiniz. Okuyun problem yok. Mağara sahneleri size Dark’ı anımsatacaktır. Gerilimi had safhada hissedeceksiniz.

Atiye’nin görüleri paralel evren habercisi ya da gelecek veya geçmişten görüntüler olabilir. Zaman karmaşası var.

Atiye dizisi türlü türlü konulardan bahsediyor olabilir. Her dizide olduğu gibi Atiye’de de bunlar var. Dizinin aurasına cuk oturmuş.

Bakın burada bir karmaşa var. Hakan Atiye ve Zühre teyzeyse Nemrut’a neden gitti? Belki sonraki sezonlarda açıklarlar.

Konuşulması gereken kopukluklar var lakin kurgu diziler hep böyle oluyor maalesef. Atiye dizisinin ilk sezonu 8 bölümdür. Atiye dizisi ikinci sezonu iple çeken tayfa burada mı?

Atiye dizisi, Şengül Boybaş’ın Dünya’nın Uyanışı adlı kitabından uyarlanmıştır.