Autoptimize eklentisi bloglarınızın hızlı açılmasını sağlar

Autoptimize eklentisi ile Wordpress bloglarınızı daha hızlı hale getirebilir siniz. Bir önceki konumuzda Wordpress sitenizi nasıl hızlandırabileceğinize dair eklentiler ve online araçlar önermiştik. Şimdi sizlere daha hızlı bir blog için yazılmış olan Wordpress eklentisinden bahsedeceğiz. Şiddetle bu eklentiyi kurmanızı öneriyoruz. Sebebini aşağıda açıklayacağız.

Wordpress Autoptimize eklentisini aşağıdaki karttan indirebilirsiniz. Ya da Admin panel > Eklenti ekle > Autoptimize şeklinde aratıp yükleyebilirsiniz. Bu işlemlerden anlamıyor musunuz? Lütfen yorum alanından veya iletişim bölümünden bizlere yazın.

Autoptimize eklentisi ne yapıyor?

Sitenizin hızlı yüklenmesini önleyen çeşitli komut dosyalarını (JS dosyaları) sitenin altından (Footer) yükler. Karmaşık olan CSS yapısını tek satıra toplayabilir. Dağınık kodlanmış olan stil dosyaları sitenizin geç yüklenmesine sebep olabilir. Web sitenize yüklediğiniz resimlerinizi tembel yükleme (Lazy Load) yapabilir. Örneğin, sayfa aşağı doğru indikçe resimler yüklenir. Web siteniz standart web tarayıcınızın fontunu kullanmıyorsa siteniz yavaşlayabilir. Extra fontları iptal eder. Konu içerisinde çok fazla emoji kullanmanızı önermiyoruz. Eğer fazlaca kullanılan emojileri tek tıkla silmek isterseniz Auoptimize eklentisini yükleyin.

Autoptimize eklentisi Wordpress sitenizin ana sayfasını yani index.php dosyasını düzenler ve boyut olarak küçültür. Bu da ana sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlar. Eklentinin kısıtlı kullanıma açık CDN özelliğini aktif ederseniz web sitenizdeki resimler Shortpixel sunucularında barınır. Sitenizin daha hızlı açılmasına olanak sağlayan Shortpixel‘e kayıt olursanız 1000 adet resmi ücretsiz sıkıştırabileceksiniz. Ayrıca yeni nesil sıkıştırma yöntemi olan WebP özelliğinden yine Autoptimize eklentisi sayesinde faydalanabilirsiniz. Shortpixel CDN hizmetini ücretli kulanmak isterseniz aylık 4,99 ödemelisiniz. Ücretli üyeliğe geçerseniz bonus olarak +%50 resim sıkıştırma olanağınız bulunmaktadır.

Autoptimize eklentisini kısaca toparlayacak olursak; JS, HTML, CSS dosyalarınızı ve resimlerinizi optimize eder.

Üst düzey yardım almak isterseniz Autoptimize.com üzerinden fiyatlara göz atabilirsiniz. Eklentiyi geliştirenler arasında Barış Ünver isimli Wordpress uzmanı da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu