Ayahuasca çayı ve Amanita Muscaria’nın ilginç detayları

Bu akşamı son birkaç gündür yazmayı istediğim ama bir türlü fırsatımın olmadığı bir araştırma yazısı ile kapatayım diyorum. Bu akşamki konumuz Şaman ayinlerinde ve üçüncü gözün açılmasında etkili bir rolü olan Ayahuasca çayı ve Amanita Muscaria’nın ne olduğundan bahsedeyim.

Ayahuasca Çayı

Peru ve Brezilya’da yetişen Ayahuasca, Şamanlar tarafından kullanılan bir çaydır. Çayın insan üzerindeki etkileri biraz mistik biraz da duygusal. Araştırmalarıma göre bazı ünlüler bu çayı içtikten sonra hayata daha bir sıkı tutunmaya başlamışlar. Nedeni ise Ayahuasca çayında bulunan DMT sıvısı. DMT, ölüm ve doğum esnasında epifiz bezinden salgılanır. Ayahuasca’nın uyuşturucu gibi bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Ölüm anında hayatımızın film şeridi gibi gözümüzün önünden akıp gitmesine DMT sebep oluyor. Ayahuasca çayını içtikten sonra ölüm anı gibi bir hisse kapıldığınızdan dolayı daha bir maneviyatlı olabiliyorsunuz. Hayatı sorgulamaya başlıyorsunuz. Ayahuasca çayı ABD sınırlarında yasak olmasına rağmen psikologlar hastalarına önere biliyorlarmış. Eğer merak edip bir şekilde Peru ya da Brezilya’ya giderseniz, etsiz, alkolsüz, şekersiz ve tuzsuz gıdalar tüketerek vücudu dinlenmiş halde seanslara katılmanız gerekiyor. Deneyenler kendilerine yukarıdan baktıklarını söylemekte. Ayahuasca çayı acılı ağrılı ölümlere ve komaya sebebiyet verebiliyormuş. Çay içildikten bir kaç saat sonra beden uyuşuyor ve mistik bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Hatırlarsınız belki, 46 Yok Olan dizisinde bu çay bir anda gündeme oturmuştu. Dizideki doktor Murat kız kardeşinin iyileşmesi için Ayahuasca’yı ilaçların içine entegre etmişti ve yıllardır komada olan kardeşi uyanmıştı.

Amanita Muscaria

Bakın burası çok önemli. Şirinlerin evi, Super Mario’nun yeyip büyüdüğü mantar türüdür. Mario kafası güzelken ejderhaya saldırıp piremsesi kurtarıyor. Hiç bu yönden bakmamıştınız değil mi? Mesela şirinlerin günleri hep lay lay lom geçiyor. Super Mario’ya ve Şirinlere bir nevi atıfta bulunulan Amanita Muscaria’yı biraz daha karıştıralım. Amanita Muscaria kırmızı üzerine beyaz puantiyeli bir mantar türüdür. Zehirlidir, öldürücüdür fakat çok tüketilirse. Türkiye’de bazı yörelerde görülmüşlüğü vardır.

Başka şeyler oku  Savant sendromu nedir?

Amanita’yı yedikten sonra bilinciniz kapanıyor ve bir takım halüsinasyonlar görmeye başlıyorsunuz. Size doğru koşan zombi sürüsü ya da vampirler görmeniz olası. Amanita yine şamanlar tarafından kullanılan bir mantar türüdür. Taze olarak tüketilirse mide bulantılarına sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden Amanita’yı kurutup tüketmeniz gerekiyor.

Bu iki halüsinatif ürünü dener miydiniz? Ben denemek isterdim ama bazı durumlarda bilincin yerine gelmediği oluyormuş. İşini bilen bir şaman tarafından bu ayine girip o kafayı yaşamak isterdim açıkçası. Dünyada bilinmedik o kadar çok şey var ki bunların keşfi yüzyıllar bulabilir. Kim bilir, belki ölümden döndüren bitki var ve biz bunu hala keşfedemedik. Dünya gerçekten heyecan verici.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Konuya yapılan yorumlar
2 Yorumlara verilmiş cevaplar
0 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
3 Yorumlayanlar
Cem KazanKuzgunRecep Hilmi TUFAN Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Recep Hilmi TUFAN
Yorumcu
Recep Hilmi TUFAN

Amanita’nın yakışıklı bir fotoğrafı olsaydı keşke. Neyse Google Amca’ya soralım onu da.

Cem Kazan
Yorumcu
Cem Kazan

Ben buna cesaret edemezdim 😀