Düşünceler · 25 Kasım 2018 13

Az acılı, az ağrılı el bileği kırılması

Gittiğim spor salonu 2. yılına özel masa tenisi, bilek güreşi, şınav ve halı saha etkinliği düzenlemiş. Masa tenisi ve halı saha maçı için bir arkadaşla ismimizi yazdırdık. Mesaide olduğumuz için masa tenisine gidemedik ama halı saha için ayarı çekmiştik. Sahada tanıdığım 3 kişi vardı, diğerlerini hiç görmemiştim. Kısmen iyi giden maçın son dakikalarıydı…

Sağımdan geçen topa vurmaya çalışırken topun üstüne bastım. Haliyle ellerimden destek almaya çalıştım. Şuan keşke elimi koymasaydım diye düşünüyorum ama o hızla kafamı vurup daha kötü sonuçlar alabilirdim. El bileğimin kırıldığını hiç fark etmedim. Ne bir kırılma sesi ne de bir ağrı. Saniyeler ilerledikçe elimin halini gördüm ve umarım sadece şişmiştir diye düşündüm. Ayağa kalktığımda biraz midem bulandı sonrasında geçti. Doktor sormuştu mide bulantısı var mı diye yok dedim. Kırıklarda mide bulantısının anlamını soracaktım unuttum. Çarşamba günü unutmazsam soracağım.

Ben yerdeyken ambulansı aramışlar fakat iptal ettirip arkadaşın arabasıyla devlet hastanesine gittik. Gelecek olan ambulans özel hastaneye aitti. Ne kadar fatura çıkaracaklarını düşünmek bile istemedim 🙂 Sigorta hastanesine gittik hemen işlemlere başladık. Cerrahi masasında duran doktor ne olduğunu sorduğunda kırık olabileceğini söyledim. Genel inanışa göre kırıklarda yerimizde duramazmışız ama ben durdum. Bu benim acıya dayanma eşiğimin yüksek olduğunu göstermezmiş. En ufak bir kırıkta bile yeri göğü inleten hastalarla karşılamışlar. Benim bilekte iki kemik kırılmış fakat yerimde durabiliyordum. Nasıl durabildim anlamış değilim, doktor da pek bir şey diyemedi.

Beni rahatlatmak için miydi yoksa hastane doktorlarının genel tavrı mıydı bilmiyorum ama şeker gibi doktorlarla karşılaştım. Güler yüzlüler ve yediğim iki iğnenin de acısını hiç hissetmedim. Yediğim iğneler tetanoz ve kırık bileği yerine oturtmada ağrı sızı hissetmeyeyim diye ağrı kesici. Tetanozu neden vurdular bilmiyorum.

Bileği yerine oturtma seansı tam bir işkence. Yediğim ağrı kesicinin etkisi başlamadan kırıkları yerine oturttular. Kırıkları 3 kişiyle yerine oturttuklarını dün gece öğrendim 🙂 30 yıllık ortopedi doktoru ilgilendi bileğimle. Hulusi Kentmen tontişliğinde bir doktor. Oturtma esnasında ayaklarıma hakim olamıyordum. Sedyeye vurup durdum, derin nefes alıp verdim. Bu işlem 10 dakika kadar sürdü sanırım. Sarıldık sarmalandık dooooğru kokoreççiye. Çünkü karnım açtı, çünkü ağrı kesici içecektim.

Eve geldim, ağır ağır duş aldım. Giyinmek ve uykuya dalmak dert olacak gibi. Dün gece uyumaya çalışırken saatin 6 olduğunu hiç fark etmemişim. Arada bir giren ince sızlanmalar uyutmuyor. Parmaklarımda çok az şişlik oluştu. Parmak sık bırak egzersizi yapmalıyım. İnternette okuduklarıma göre bol bol paça çorbası, yoğurt, süt türevleri ve kakao gibi gıdalardan tüketmem gerekliymiş. Kemiğin tamamen kaynaması ve bileği eskisi gibi kullanabilmem için ne kadar zaman geçer bilmiyorum. Doktorun dediğine göre el bileği kırılması en zor iyileşen türdenmiş. Haftaya yapılacak kontrollerde bir yamuk görülürse ameliyat olabilirmişim. Ulan tam da Playstation!da zirvemi yaşarken olacak iş mi bu? Yazının başlığına aldanmayın. Oturtma işlemi en can alıcı işlemmiş.

Hadi bana geçmiş olsun.