Kitap&Dergi · 14 Eylül 2020 1

Bilimi ve evreni anlamak adına verebileceğim tavsiye kitaplar

Bilimsel ve evrimsel konular ilginizi çekiyorsa, işin ehli insanların, bilim insanlarının yazdığı popüler bilim ve evrim kitaplarını mutlaka okumalısınız. Şimdilik 10 tane bilim ve evrim kitabı öneriyoruz.

Richard Dawkins – Ataların Hikayesi

Shakepeare Ödüllü, dünyanın en çok okunan bilim ve evrim kitaplarını yazan Richard Dawkins’ten Ataların Hikayesi/Yaşamın Kökenine Yolculuk kitabı, 4 milyar yıllık yaşamın evrimini anlatmaktadır. Hayatın hikayesini, canlıların evrimini, yer yüzünün ilk canlısına kadar okuyabilirsiniz. Oldukça ilgi çekici olan bu kitap ufkunuzu, “canlı”lara bakış açınızı değiştirebilir.

Michael Shermer – Bilimin Sınır Bölgeleri

Bilimin sınır bölgeleri adlı kitap biraz zor bir kitap olabilir, iki defa okuyabilirsiniz. Hatta bir cümleyi tekrar okuyabilirsiniz. Kitap, bilim ile yerel inançların mücadelesini anlatıyor. Bu cümleden sonra kitabın nasıl bir tür olduğunu umarım anlamışsınızdır.

Stephen Hawking – Büyük Tasarım

Stephen Hawking ve Leonard Milodinow tarafından kaleme alınan Büyük Tasarım kitabında fizik ve kozmoloji (evrenbilim) konularını sürükleyici bir dilde ele almışlar. Kozmolojiyi öğrenmek zaman alabilir lakin basit modern fizik biliyorsanız bu kitap tam size göre.

Stephen Hawking – Ceviz kabuğundaki Evren

Düşünce yapısı olarak sınırlarda yaşayan Hawking’ten yine sınırlarda olan bir kitaptır Ceviz Kabuğundaki Evren. Birçok bilim insanının sormaya çekindiği, aslında kendilerinin de bilemediği, sadece fikir yürüttükleri birkaç başlık var. Bunlardan ilki “evren tasarlana bilir mi?” ve “uzay zamanın bir başlangıcı var mı?” Dünyanın en zor iki sorusu bunlar olabilir. Bu kitap, sicim teorisini, büyük patlamayı, kuantum fiziğini anlatıyor.

Brian Greene – Evrenin Dokusu

Gizemli iki “varlık”… Uzay ve zaman! Uzay ve zaman olmadan evren var olabilir miydi? Evrenin Dokusu kitabı Kuantum mekaniklerini anlatıyor.

Brian Greene – Evrenin Zarafeti

İnsan yeni bir şey keşfettiyse bu onun yeni bir şey görmesi değil de bakışını bilinçlendirmesi demek olduğu söylenir. Sicim teorisi modern fizikçilerin en çok ilgilendiği konulardan birisidir. Sicim teorisinin arkasındaki hikayeyi anlatıyor Evrenin Zarafeti. Bu teoriyle uğraşan fizik ve matematikçilerin çözüm bulma çabalarını anlatıyor. Birbirlerinin yerine geçen küçük, büyük evrenlerin var olması fikri de bu kitapta.

Eugenie C. Scott – Evrim mi Yaratılışçılık mı?

2500 yıllık bir soruya sizin cevabınız nedir? Evrim mi Yaratılışçılık mı kitabında bu soru, dinsel, bilimsel, eğitsel ve daha birçok yönden ele alınıyor. Otoriter kişiler tarafından konuyu en iyi aktaran kitap seçilmiştir. Dr. Scott, karşıt söylemleri kendi kaynaklarından objektif şekilde ele alıyor. Bu iki görüşün birbirlerine sundukları tezleri okumaya ne dersiniz? Muazzam aydınlatıcı bir kitaptır.

Richard Dawkins – Gen Bencildir

Evrimi ve doğal seçilimi en basit haliyle okuyacaksınız. Gen Bencildir kitabı 1976’da çıktığında büyük bir heyecan yaratmış. Kitaptaki birçok bilgi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Gen Bencildir kitabında insan, hayvan, tür yok. Her şey genler üzerinden ele alınmıştır.

Stephen Hawking – Her Şeyin Teorisi

Hawking bu kitabında evrenin ve her şeyin nasıl oluştuğuna dair temel bilgiler veriyor. Herkesin anlayacağı şekilde basit kelimelerle yazılan Her Şeyin Teorisi kitabı bilim sevenler için güzel bir kaynak.

Lawrence M. Krauss – Hiç Yoktan Bir Evren

Hiç Yoktan Bir Evren kitabında evrim ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Evrenbilim ile ilgili detay bilgiler içeren bu kitap kozmoloji sevenlere ilaç gibi gelecektir.

Bilim size her sorunun cevabını veremeyecektir ama her soruya karşın bir fikrin olabileceğini unutmayın. Yukarıda örnek verilen kitapların neredeyse hepsi aynı konuyu anlatıyor ama anlatım biçimleri ve örneklendirmesi farklı olabiliyor. Her kitabı birbirinin sağlamasıymış gibi okuyun.

İyi okumalar…