Düşünceler · 10 Aralık 2020 0

Bioblas Speed&Strong ile saç uzatma serüvenim

Saç uzatma kadınlar için çok sıkıntı olmuyor fakat bizler için tam bir işkence. Yıka ve çık yapıp efil efil saç kurutma makinesinde telef ediyoruz saçları. Kadınlarda sıkıntı olmuyor çünkü nerede hangi ürünü kullanacaklarını biliyorlar. Bilmem ne yağı sürüp 65 yıl bekletince saçları ahenkle dans ediyor, parlak görünüyor. Ayrıca da sağlıklıdır diye düşünüyorum.

Sağlıklı saç uzatmak için ne yapmalıyım?

İnternette dönen saç sağlığı videolarına baktım ve makalelerini okumaya başladım. Argan yağının ve sarımsaklı şampuanların saça iyi geldiği söyleniyor. Geçen ay minnacık bir şişeye 30 lira verince biraz afalladım aslında. Bu kadar pahalı olmasının bir anlamı yoktu. Artık argan yağı almıyorum çünkü parasını hakettiğini düşünemiyorum. Geçen gün arkadaşla boş boş gezmek için açık alanlı avm olan Erasta’ya gittik. Belki ucuz eşya buluruz diye de gitmiş olabiliriz .D Velhasıl kelam yolumuz Watsons’a düştü. Yine boş boş gezerken elimizde bazı ürünlerin olduğunu farkettik. Ben Bioblas almıştım, O ise ıslak mendil ve Syoss şampuan. Aslında tıraş bıçağı da alacaktım ama biraz pahalı geldi ve istediğim adette değildi.

Bioblas Speed&Strong Şampuan

Bu model şampuanda karar kılmıştım çünkü benim saçım yavaş uzuyor ve dökülüyor. Saçım sönük biraz da. Anam bu duruma mevsimsel diyor, gerçeklik payı olabilir. Yazın dökülüyor muydu hatırlamıyorum ama şu an biraz uzadı ve sabah kalktığımda yastıkta üç beş tel oluyor.

Bioblas’ın üç çeşidi vardı. Black Garlic (siyah sarımsak) normal sarımsak ve sarmaşık özlü. Sarımsaklıyı almayı düşünürken çalışana sordum hangisi daha iyi olur diye. Kızı biraz darlamıştım aslında. Durumu farkettiğimde biraz geri çekildim ve saçın sağlıklı uzamasına yardım eden sarmaşık özlü olanını aldım. Kız reyon da yapıyordu, hem başı kalabalıktı.

Sarmaşık özünde bulunan phytosteroller sayesinde saç kökü güçleniyormuş ve dökülmüyormuş, sağlıklı da uzuyormuş.

Bioblas Speed&Strong şampuan günlük kullanıma uygundur.

Hatırladığım kadarıyla iki sene öncesine kadar Head&Soulders mentollü olanından kullanıyordum. Ani bir kararla Clear Men Mentol olanını kullanmaya başladım. Head&Soulders’ın son zamanlarda mentolü azalmıştı bu yüzden Clear denemeye karar verdim. Daha keskin mentole sahipti. Saçları köpürtürken derimin ferahladığını hissediyordum. Marka kötülemek gibi anlaşılmasın lakin bitkisel olmayan tüm şampuanların saçları sadece temizlediğine inanıyorum. Sizce de öyle mi?

Saç uzatma serüvenime bugün başlamış bulunuyorum. Gözle görülür değişimler olursa buradan ya da twitter profilimden paylaşırım.

Şunu da ekleyeyim. Saçları yıkadıktan sonra havluyla ya da saç kurutma makinesiyle kurutmak saça zarar veriyormuş. Havluyu kafaya sarıp beklemek gerekiyormuş. Yaklaşık 2 aydır saç kurutma makinesi kullanmıyorum. Havluyla ıslaklığı alıp saçı açıkta bırakıyorum. Ara sıra elimle havalandırıyorum. Bu işlemi yaptığımdan beri saçlarım daha kolay şekil alıyor ve daha yumuşak oluyor. Ayrıca kış ayındayız ve ıslak kafa baş ağrısı yapmıyor. Sahi niye yapmıyor? Yapar normalde.

Gelelim asıl mevzuya

Bioblas kullanmaya başladım iyi hoş ama ben saçıma bir şeyler de sürmek isterim. Argan yağı denemeleri ücretinden dolayı ertelendi/rafa kaldırıldı. Evdeki malzemelerle saç bakımı yapılabilir miyim? Ya da şuradan şunu al dedikleriniz varsa lütfen buraları yeşillendirin.

Bıttım sabununu duydum

Tepesi havaalanı gibi olan bir arkadaşım var. Bir süredir bıttım sabunu kullanıyormuş. Tepesinde saçlar çıkmaya başlamış ve sanırım doğru yolda ilerliyor. Ben diyorum ki bu bıttım sabununu kullansam saç oranım yükseltir mi? Daha gür olması için deneyebilirim.

Konu biraz uzadı farkındayım. Saçımı en doğru ve sağlıklı şekilde uzatmam için önerilerinizi yazınız lütfen. (Dışarıda silah sıkıyorlar düğün yok dernek yok)

Hadi sağlıcakla kal sayın okur.