Diğer mevzular · 3 Ekim 2018 1

Bisiklet kullanarak form korumak mümkün

Öncelikle söylemem gerekir ki kilolu biriyseniz önce kilolarınızı verin, sonrasında formda kalmak için bisiklet kullanın. Kiloluysanız ve direkt olarak bisikletle kilo vermeye çalışırsanız yerinizde sayarsınız. Kilo vermek için çeşitli kaynaklar mevcut. Spor salonları, diyetisyenler vs.

Belki de bundan yirmi yıl önce günümüze odakla daha az sayıda bisiklet kullanılıyordu. Bisikletin bilinirliği son zamanlarda artsa da katedilmesi gereken daha çok yol var. Şu an bile iş güç o bu şu derken bisiklet kullanımını öteliyoruz. Aslında ne kadar yararlı ne kadar içi huzurla dolduran bir icat olduğunu anlayabilseniz bisikleti bırakamazsınız.

Bisiklet kullanmak vücudu formda tutarken aynı zamanda iyileştiriyor da. Bu kanıtlanmış bir şey. Kaslarınız ortaya çıkıyor. Uzun süredir sadece yürümek için kullandığınız bacaklarınız şekil alıyor, eklemlerinize iyi geliyor. Çok uzun süre kullandığınızda da artık eskisi gibi olamıyorsunuz, hele bir de dağları keşfettiyseniz…

Fizyoterapistler, bisiklet kullanımının yaşı olmadığını söylemekte haklılar. Yüzme ve koşma gibi her yaştan insanın yapabileceği bu eğlenceli spor aynı zamanda paranızın cebinizde kalmasını sağlıyor. İşe gidip gelirken ya da gezmeye giderken bisiklet kullanırsanız dünyaya da bir faydanız dokunmuş olur.

Araştırmalara göre bisikleti 1 saat süre kullansanız dahi stresten uzaklaşmış, yağlarınızı yakmış olursunuz. Bunu siz de test ederek deneyimleyebilirsiniz. Yüksek tansiyona da iyi geldiği söylenmekte. 1 saatlik bir bisiklet kullanımında; kol, kalça, sırt, göbek gibi bölgeleri daha çok çalıştıracağınız için daha güzel bir görünüme kavuşabileceksiniz. Bisiklet sürülen zamanda vücut Endorfin salgıladığı için daha mutlu olacaksınız. Bu mutluluğun psikolojinize iyi geldiğini de hatırlatayım.

Olmanız gereken kiloya ulaştığınızda bu formu artık düzenli bisiklet kullanarak koruyabilirsiniz.