Blog adresine ilham veren kuzgunu yakından tanıyalım

Ayrıca kuzgun dövmem olduğunu da söylemeliyim. Geçtiğimiz kış yaptırmıştım, iyi ki yaptırmışım diyorum.

Karganın aksine kuzgun hakkında çok fazla bir kaynak yok fakat yine de şaşırıp kalacağınız birkaç bilgi edinin istedim. Bu yazı çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır.

Kuzgun genellikle büyü, öteki dünya, alametler ve ne kadar pis olay varsa içindedir. Zeka olarak şempanze ve yunuslarla yarışabilecek kapasitededir. Yemeğini ve yuvasını korumak için bindir türlü hileye başvurabilir.

İlgili Makaleler

Kuzgunların insan, hayvan ses taklidi konusunda yeteneği arşa çıkmıştır. Yani doğada falan tek kaldığınızda değişik konuşma sesleri duyarsanız korkmayın, o bir kuzgundur. Ya da korkun, cin de olabilir :)

Bazı batı inançlarına göre kuzgun şeytandır. Ayrıca kargaların ölü rahiplerin, kuzgunların da ölü rahibelerin ruhu olduğuna inanan bir kitle mevcut.

Yunan ve İskandinav mitolojilerine göre kuzgunlar Tanrı’nın habercisiydi. Keltler kuzgun kıyafetiyle savaşırlardı. Odin’nin iki tane haberci kuzgunu vardı. Kızılderililer ise dünyayı kuzgunların yarattığına inanmaktaydı. Kuzgunların ve kargaların alaycı ve oyun sevdalısı kuşlar olduğu bilinmektedir.

Kuzgunlar her şeyi yer, leşçilerdir ve aynı zamanda en taze balığı meyveyi de yiye bilmektedirler. Ne bulurlarsa yiyorlar anlayacağınız. Kuzgunlar doğal ortamlarında 17 yıl kadar yaşarlarken kafesli ortamda bakılarak 40 yıla kadar yaşaya biliyorlarmış.

Kuzgunlar öyle bir evrilmişlerdir ki, çölden tutun kutuplarda bile yaşayabiliyorlar. Empati yeteneği gelişmiş olan kuzgunların birbirlerini anlayabildiği, kanat ve gaga işaretleriyle anlaşabildikleri ortaya çıkmıştır. Sevdiklerini korur, düşmanlarının canına okur. Kuzgun işte tam olarak böyle bir hayvan. Yani sevmemek için bir sebep göremiyorum.

#Kuzgunlar ailesine bağlı yaşarlar. Hatta kuzgunlar tek eşlilikten yanadırlar. Çocukları ergenliğe ulaştığında evden ayrılır ve kendi ayakları üzerinde durup diğer genç kızgunlarla takılır. Kısır bir döngüdür bu. Asi olup “Ben evlenmeyeceğim” diyen bir kuzguna rastlanılmadı.

Kuzgun hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Umarım siz de sevmişsinizdir. Daha fazla bilgi isterseniz diğer sitelere de bakabilirsiniz. Benim bilgim bitti.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Recep Hilmi TUFAN
Recep Hilmi TUFAN
5 Ekim 2018 23:58

Kuzgun çok tanınmayan bir kuş türüdür. Blog da yazar :)

Çıplak Yazar
Çıplak Yazar
13 Ekim 2018 14:41

Bloguna ilk defa denk geldiğim için öncelikle merhabalar. Son zamanlarda böyle tertipli düzenli ve temasına bayıldığım çok az blog oldu doğrusu. Seni tebrik ederim.

Kuzgunlar hakkında pek bir şey bilmiyordum ama sayende öğrenmiş oldum. Özellikle tek eşlilikten yana olmaları hayli ilginçmiş.

Görkem CAN
Görkem CAN
19 Ekim 2018 08:31

Bu tema çok şık durmuş, sade ve güzel. Tebrikler.

Gökhan
Gökhan
22 Ekim 2018 15:14

Bence önemli olan blog adından çok içeriğin önemidir, yani içerik üretebilmektir. Tabi blog adı da istediğiniz bir alan adı olduğunda daha çok ilham alarak yazarsınız. Başarılarınızın devamını dilerim.

Gökhan
Gökhan
Reply to  Kuzgun
22 Ekim 2018 20:52

Rica ederim.

Cem Kazan
Cem Kazan
12 Ocak 2019 08:46

Ben Kuzgun, orijinal bir blog ismi ve akılda kalıcı.

Başa dön tuşu