Karalamalar

Blog adresine ilham veren kuzgunu yakından tanıyalım

Ayrıca kuzgun dövmem olduğunu da söylemeliyim. Geçtiğimiz kış yaptırmıştım, iyi ki yaptırmışım diyorum.

Karganın aksine kuzgun hakkında çok fazla bir kaynak yok fakat yine de şaşırıp kalacağınız birkaç bilgi edinin istedim. Bu yazı çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır.

Kuzgun genellikle büyü, öteki dünya, alametler ve ne kadar pis olay varsa içindedir. Zeka olarak şempanze ve yunuslarla yarışabilecek kapasitededir. Yemeğini ve yuvasını korumak için bindir türlü hileye başvurabilir.

Kuzgunların insan, hayvan ses taklidi konusunda yeteneği arşa çıkmıştır. Yani doğada falan tek kaldığınızda değişik konuşma sesleri duyarsanız korkmayın, o bir kuzgundur. Ya da korkun, cin de olabilir 🙂

Bazı batı inançlarına göre kuzgun şeytandır. Ayrıca kargaların ölü rahiplerin, kuzgunların da ölü rahibelerin ruhu olduğuna inanan bir kitle mevcut.

Yunan ve İskandinav mitolojilerine göre kuzgunlar Tanrı’nın habercisiydi. Keltler kuzgun kıyafetiyle savaşırlardı. Odin’nin iki tane haberci kuzgunu vardı. Kızılderililer ise dünyayı kuzgunların yarattığına inanmaktaydı. Kuzgunların ve kargaların alaycı ve oyun sevdalısı kuşlar olduğu bilinmektedir.

Kuzgunlar her şeyi yer, leşçilerdir ve aynı zamanda en taze balığı meyveyi de yiye bilmektedirler. Ne bulurlarsa yiyorlar anlayacağınız. Kuzgunlar doğal ortamlarında 17 yıl kadar yaşarlarken kafesli ortamda bakılarak 40 yıla kadar yaşaya biliyorlarmış.

Kuzgunlar öyle bir evrilmişlerdir ki, çölden tutun kutuplarda bile yaşayabiliyorlar. Empati yeteneği gelişmiş olan kuzgunların birbirlerini anlayabildiği, kanat ve gaga işaretleriyle anlaşabildikleri ortaya çıkmıştır. Sevdiklerini korur, düşmanlarının canına okur. Kuzgun işte tam olarak böyle bir hayvan. Yani sevmemek için bir sebep göremiyorum.

#Kuzgunlar ailesine bağlı yaşarlar. Hatta kuzgunlar tek eşlilikten yanadırlar. Çocukları ergenliğe ulaştığında evden ayrılır ve kendi ayakları üzerinde durup diğer genç kızgunlarla takılır. Kısır bir döngüdür bu. Asi olup “Ben evlenmeyeceğim” diyen bir kuzguna rastlanılmadı.

Kuzgun hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Umarım siz de sevmişsinizdir. Daha fazla bilgi isterseniz diğer sitelere de bakabilirsiniz. Benim bilgim bitti.

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Konuya yapılan yorumlar
5 Yorumlara verilmiş cevaplar
0 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
7 Yorumlayanlar
Cem KazanGökhanGörkem CANKuzgunÇıplak Yazar Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Recep Hilmi TUFAN
Yorumcu
Recep Hilmi TUFAN

Kuzgun çok tanınmayan bir kuş türüdür. Blog da yazar 🙂

Çıplak Yazar
Yorumcu
Çıplak Yazar

Bloguna ilk defa denk geldiğim için öncelikle merhabalar. Son zamanlarda böyle tertipli düzenli ve temasına bayıldığım çok az blog oldu doğrusu. Seni tebrik ederim.

Kuzgunlar hakkında pek bir şey bilmiyordum ama sayende öğrenmiş oldum. Özellikle tek eşlilikten yana olmaları hayli ilginçmiş.

Görkem CAN
Yorumcu
Görkem CAN

Bu tema çok şık durmuş, sade ve güzel. Tebrikler.

Gökhan
Yorumcu
Gökhan

Bence önemli olan blog adından çok içeriğin önemidir, yani içerik üretebilmektir. Tabi blog adı da istediğiniz bir alan adı olduğunda daha çok ilham alarak yazarsınız. Başarılarınızın devamını dilerim.

Cem Kazan
Yorumcu
Cem Kazan

Ben Kuzgun, orijinal bir blog ismi ve akılda kalıcı.