Blog nedir? Blog nasıl açılır? Rehber niteliğinde makale!

Blog nedir? Blog nasıl açılır? vb. sorularınıza yanıt bulabileceğiniz kısa bir kaynak hazırladım. Blog açmak ve blog yazmak internet dünyasının olmazsa olmazlarından birisidir. Eğer sizler de blog açıp kitlelere hitap etmek istiyorsanız konuyu okumaya devam edin.

Blog nedir?

Kişisel ilgi alanlarınızın kaydınını tutabileceğiniz web siteleridir. Blog kelimesi, Türkçe anlamıyla günce olarak çevrilebilir. Weblog ya da günlük şeklinde de açıklanabilir.

Blog açarak fikirlerinizi okuyucularınızla paylaşabilir, farklı kişilerin düşüncelerini okuyabilirsiniz. Bloglar yorumlarla beslenen sitelerdir. Yazılarınızı beğenenler sürekli takip edeceği için kendi kafanıza göre kitle oluşturmuş olacaksınız.

Blog nasıl açılır?

Blog nasıl açılır?

Blog sitenizi sizin yönetebildiğiniz bir Hosting’te yayınlamak istiyorsanız Wordpress site kurma rehberi işinize yarayacaktır. Bu rehberde Wordpress’i kurmaktan, Hosting almaya kadar herşey anlatılmıştır. Bir sorun yaşarsanız beni rahatsız edebilrisiniz.

Ücretsiz blog servisleri

Ücretsiz blog servisleri, Hosting ve Domain için ayrı ayrı ücret ödemenizi gerektirmeyecek platformlardır. Bu platformların başında Blogspot gelmektedir. Blogspot.com üzerinden uygun isimle bir adres alabilrisiniz. Tema çeşitliliği oldukça iyidir. Blogspot bir Google servisidir. Güvenle kullanabilirsiniz.

Medium.com üyeliği alarak blog yazmaya başlayabilrisiniz. Wordpress.com üzerinden yine kişisel blog sayfasını açabilirsiniz. Wix ile kişisel blog oluşturabilirsiniz. Tumblr bloglama şekli de oldukça popülerdir. Neye karar veriseniz verin, internet günlüğü tutma fikri çok güzel. Kitle oluşturup para kazanmaya başladığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Blog yazmak sizi keyiflendirir

Günün yorgunluğunu blog yazarak atma fikri sizce de çok güzel değil mi? Mesela ben işten geldiğim gibi bu satırları yazmayı hedefledim. Günün stresini, söyleyemediklerinizi kişisel blog sitenizde yazabilrsiniz. İnternetteki isminizi ünik ve bilinmesi zor bir isimden yana kullanın. Bloğumun ismi gibi farklı şeyler denenebilir. Bu konuda sınırınız yok. Anonim blog yazarlığı tutulan bir girişimdir.

Kişisel blog sitenizde sadece kendinizle alakalı yazmak zorunda değilsiniz. Teknoloji de yorumlayabilirsiniz, güncel haberler de. Blog yazmak için konu kısıtlamasına da gitmenize gerek yok. Her türlü bilginin ve makalenin olduğu blog sayfalarından da açabilirsiniz.

Blog yazıları nasıl olmalıdır?

Blog yazıları yazarken üst düzey Türkçe kullanmanıza hiç gerek yok. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle yazabilirsiniz. Kişisel ilgi bloglarının dışında akademik bilgileriniz yayımlamak istiyorsanız Türkçe kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü kişisel bloglar resmi bir şekilde yazdıklarında biraz itici olabiliyorlar. Aynı şekilde akademik bloglar da sarkastik bir dille yazılırsa okuyucu soğuyacaktır. Yine de kitlenizin durumu size doğru yolu gösterecektir.

Blog yazmak terapidir

Blog yazmak adeta bir meditasyondur. Kelimeleri sanal dünyaya dökmek ve okunup yorumlanmasını görmek muhteşem bir terapi. Blog sitenizde kendi tasarımınızı da yapabilrsiniz. Blogspot ve Wix üzerinde size en uygun şablonu bulup bloglamaya başlayabilirsiniz. Blog açma ile ilgili soru ve sorunlarınızda konu altındaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz. İsterseniz iletişim adresini kullanabilirsiniz. Şimdiden iyi bloglamalar.

Umarım Blog nedir? Blog nasıl açılır? sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir.

Sağlıcakla…

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu