Cloudflare ve SEO İlişkisi: ClouFlare’in SEO Üzerindeki Etkisini Konuşalım mı?

Cloudflare ve SEO İlişkisi: Sitelerin, kaçınılmaz olarak kullanılması gereken kod ve görseller gibi içeriğin etkili bir şekilde sunulmasını ve her kullanıcı için aynı anda hızlı bir şekilde sunulmasını sağlaması gerekir. Ve elbette sunucu güvenliği çok önemlidir. Tüm bu detaylar bir araya geldiğinde bulut sunucunun önemi ortaya çıkmaktadır. Cloudflare SEO etkisi şimdi en çok sorulan sorularda yer alır ve Cloudflare uygulamalarına genel bir bakış ve bunun SEO üzerindeki etkisini ele alalım.

Cloudflare Ne İşe Yarar?

Sunucular, web siteleri için yazılım barındıran bilgisayarlardır ve site adı girildiğinde veya arama motorundan veya başka bir referanstan bir tıklama alındığında bunu kullanıcıya sunar. Sunucular her zaman açık kalan sistemlerdir. Bu sistemle, bölümlere ayrılmış alanlarda sunucuda yayınlanan yüzlerce site, kabul edilen sınırlar dahilinde sistem kaynaklarını kullanabilir.

Tabii ki yüzlerce site aynı anda tek bir sunucu kullanırsa, sunucu birçok nedenden dolayı yavaşlar. Özellikle yüksek multimedya özelliklerine sahip siteler sunucuları ciddi şekilde yorar. Veri hattı genişliğinden ve sistem kaynaklarının kullanılmasının sonucunda veri merkezi yavaşlar.

Buradaki yavaşlama, yalnızca yavaş bir site yüklemesi olarak değil, bazen sisteme asla erişilemeyen bir şekilde de oluşabilir. Bu nedenle, sistem yükünü farklı kaynaklara bölme fikri çok etkilidir. Buna kabaca bulut diyoruz. Sistemin yükünü tek bir sabit kaynak yerine birçok farklı kaynakta boşta olan bileşenlere yeniden yönlendirerek sistemin Cloudflare gibi etkin bir CDN’yi çalıştırmasını sağlar.

Cloudflare aynı zamanda sitenizin veri yollarının etkili bir şekilde çalışmasını sağlarken, aynı zamanda sitenize yönelik saldırıları da önleyerek sisteminizi birçok yönden korur. Bugün, dünyanın web sitelerinin önemli bir kısmı Cloudflare ve Amazon tarafından sağlanan Bulut altyapılarını kullanıyor.

Cloudflare Sistem Hızını Arttırır

Cloudflare sunucusunu kullanan sitelerde sunucudan çekilmeyen veriler ve site yüklenirken çalışan kodlar cdn hizmeti tarafından sağlanır. Ancak görüntüler ve videolar CDN üzerinden de iletilebilir. Aslına bakarsanız, sistemdeki üyelik durumunuza bağlı olarak, ana sunucusu etkin değilse web sitenizin aynı kopyası CDN içinde tutulabilir ve belirli bir süre yayınlanabilir. CDN kullandığınız zaman sunucunuz yorulmaz ve dünyanın her yerinden aynı açılış hızına sahip olup kesinti yaşamazsınız.

CDN ve SEO

CDN Nasıl Çalışır?

Cloudflare tarafından sağlanan CDN hizmeti, sistem hızını önemli ölçüde artıran ve kesintileri neredeyse tamamen ortadan kaldıran doğrudan SEO faktörüdür. Google SEO kriterlerini nadiren duyurur ve CDN kullanımının doğrudan SEO faktörü olduğunu sürekli olarak vurgular. Tabi ki CDN bazı site sahipleri için cazip görünmeyebilir çünkü bu bir maliyet gerektirir. Ancak Google ve diğer arama motorları, yapılan tüm bu maliyetlerin uzun vadede ciddi bir getirisi olacağını Google açıkça belirtmektedir.

Cloudflare’in Güvenliğe Katkısı Ve SEO

Cloudflare ve SEO

Güvenlik, SEO konusunda en önemli faktörlerden biridir. Sitenizin kategorisine bakılmaksızın, arama motoru sitenizin güvenliğine büyük önem gösterir. Öncelikle sağlamanız gereken koşullar, sitenizin DDOS saldırılarından etkilenmemesi, içeriğin ve kullanıcı etkinliklerinin izlenememesi ve elbette sunucularınıza yönelik saldırıların gerçekleştirilememesidir. Aslına bakarsanız, son protokollerin bir parçası olarak, güvenlik sertifikası olmayan siteler güvenilmez olarak işaretlendi ve SEO puanları düşürüldü.

Cloudflare SEO için önemli adımlarından biri şüphesiz güvenliktir. Sitenizdeki DDOS saldırılarına maruz kalma, bant genişliği sistemi kaynak kullanım oranı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Cloudflare tüm saldırılara karşı abonelik karşılığında hizmet verebilir.

Cloudflare İle SEO’dan Faydalanmak Pahalı Mı?

Cloudflare’in SEO etkisi tartışılmaz. Aslında, sadece Cloudflare değil, aynı zamanda tüm benzer yapıların SEO üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ancak burada bahsedilen etkinin diğer SEO parametrelerini geride bırakan bir etki olmadığını vurgulamak önemlidir. Diğer faktörlerde bunu başararak SEO etkisini bir faktör kadar artırmak anlamına gelir.

Cloudflare ve SEO ilişkisi kısaca toparlanırsa, Cloudflare’i hız ve SEO amaçlı kullanabilirsiniz. Birbirini tamamlayan iki faktördür.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Görkem CAN
Görkem CAN
19 Ocak 2021 08:33

Yabancılara gayrimenkul satışı üzerine yoğunlaştığımız bir kurumsal sitemiz var. Arap coğrafyasından sağdan soldan epey trafik geliyor. Böyle işleriniz siteleriniz varsa faydalı olacaktır ancak TR’de; şunu yedim, bugün de kalktım sabah bir baktım kar yağmış tarzı düz blog siteleriniz varsa tekrar düşünün derim. Bence Jetpack kurup optimize ederseniz onun da kendi içinde CDN’i var.

Başa dön tuşu