Gelişim süreçleri devam eden çocuklar için oyun oynamanın ne kadar faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. Oyun oynamak çocuklar için tamamen doğal bir öğrenme metodu. Çocuklarda teorik öğrenmeye nazaran oynayarak öğrenme metodu daha iyi sonuçlar vermektedir. Oyunlar aynı zamanda deneyimleme imkanı da sunduğu için çocuklar için hem eğlenceli hem de öğretici olma özelliği taşır. Bu bağlamda eğlenceli oyunlar oynayan çocuklar eğlenirken farkında olmadan ve sıkılmadan öğrenme sürecini de şekillendirirler.

Çocuklar için oyun oynamanın faydaları

Oyun oynamak, çocuklar için bir zorunluluk değil; aksine keyiftir. Oyun oynarken deneyimleyerek öğrenen çocuklar daha kolay bir öğrenme süreci yaşar ve öğrendiklerini de daha zor unuturlar. Çocuklar için oyun oynamanın sayısız faydası mevcut ancak dilerseniz küçük bir kısmına şimdi değinelim:

• Oyun oynayan çocuklar daha kolay kurgulama becerisine sahip olurlar. Dolayısıyla soyut düşünme ve sanata yönelme açısından da kendilerini geliştirirler.
• Kendini karşısındakinin yerine koyma olarak tanımlayabileceğimiz empati duygusu gelişir ve daha sevecen insanlar olurlar.
• İnsanlarla daha kolay iletişim kurabilme becerisini edinirler.
• Kural kavramını öğrenirler ve kurallara riayet edilmemesi durumunda nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını tecrübe ederler.
• Sorunlara daha hızlı ve kalıcı çözümler üretebilme becerileri kazanırlar.
• Paylaşma ve ortak kullanım duyguları gelişir.
• İletişimde daha net olacakları için yabancı bir dilde konuşan çocuklarla bile anlaşabilirler ve dolayısıyla iletişim kurma cesaretleri artar.
• Öğrenirken aynı zamanda eğlenme fırsatı da bulurlar.
• Herhangi bir aleti ya da nasıl kullanabileceklerine dair tecrübe kazanır ve kazandıkları tecrübe ile hayal güçlerini birleştirerek kendilerini geliştirebilirler.
• Meslekleri, olayları ya da durumları canlandırma yoluyla tecrübe ederler.
• Oyun oynayan çocukların motor faaliyetlerinin gelişimi hızlanır.
• Oyunlarda aldıkları ya da verdikleri tepkilere ve sonuçlara göre bireysel davranışlarını şekillendirme özelliği kazanırlar.
• Daha etkili biçimde sosyalleşmeye başlarlar.
• Takım olmayı öğrenirler.
• Anne-babalarına çocuğu tanıma fırsatı sunarlar. Çocuğunu oyun oynarken izleyen anne-babalar, onların gelişim aşamalarını, davranışsal özelliklerini ve yeteneklerini görme şansı elde eder.

Çocuklar İçin En Güzel Oyunlar

Çocuklar çoğu zaman dışarıda oyun oynamak istese de bazen koşullar onların kapalı alanlarda oyun oynamasını gerektirebilir. Peki, bu durumda çocukları oyun oynama zevkinden mahrum mu bırakacağız? Tabii ki hayır!

Çocuklar, ev ya da okul gibi kapalı alanlarda da çeşitli oyunlar oynayarak hem keyifli vakit geçirebilir hem de öğrenme süreçlerine katkı sağlayabilirler. Çocuklar için geleneksel oyunlar olduğu gibi, yeni oyunlar ya da bir başka deyişle modern oyunlar da mevcut. Siz aralarından dilediklerinizi seçerek çocuğunuzu mutlu edebilirsiniz.

İnsanlık tarihinin en başından bu yana çocuklar, oyun oynayarak deneyimliyorlar. Tarihsel olarak baktığımızda uzmanlar, oyunun insanlık tarihi kadar eski olduğunu ifade ediyorlar. Tarihte şimdiye kadar bilinen en eski oyuncakların ise taşlar ve top benzeri eşyalardır. Oysa artık yaşam çok değişti. Bu hızlı değişimle birlikte her şey gibi oyunlar da değişti. Artık geleneksel oyunların yanında yeni oyunlar da tercih ediliyor.

Zeka Gelişimini Destekleyen En Eğlenceli Oyunlar

1- İsim – Şehir – Hayvan
Hepimizin çocukluğunda çok oynadığı oyunlardan biri olan İsim – Şehir – Hayvan oyununu siz de çocuğunuzla birlikte oynarken nostalji yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu oyunla çocuğunuzun hem eğlenmesini sağlar hem de yeni şeyler öğrenerek zeka gelişimine destek olmasına fırsat vermiş olursunuz.

Ya da dilerseniz sadece kağıt ve kalemle oynanabilen başka oyunlar ile çocuğunuzun yaratıcılığını kullanmasına olanak tanırsınız.

2- Geri Dönüşüm Oyunu
Evinizde bulunan ve artık kullanılamayacak durumda olan nesneleri, çocuğunuzla birlikte bambaşka eşyalara dönüştürebilirsiniz. Bu oyun sayesinde çocuğunuzun kendine güvenmesine de katkı sağlamış olursunuz.
Örnek:
1. Bitmiş bir tuvalet kağıdı rulosunu pastel boya yardımı ile istediğiniz renge boyayın.
2. Bir kartondan dikdörtgen şeklinde parça kesin. Parçanın üzerini renkli kalemlerle istediğiniz şekilde boyayın ya da şekiller çizin. Ardından paralel kısa kenarlar üst üste denk gelecek şekilde tam ortadan ikiye katlayın.
3. Başka renkli bir kartona kapı şekli çizin ve o kapıyı makas yardımıyla kesin.
4. İki tane pencere çizin ve onları da kesin.
5. Kestiğiniz kapıyı ve pencereleri rulonun üzerine yapıştırın.
6. İkinci adımda kestiğimiz parçayı, tuvalet kağıdı rulosunun üstüne çatı gibi olacak şekilde yapıştırın.
7. Çalışma bittiğinde aşağıdaki gibi, kartondan bir eviniz olmuş olacak.