Karalamalar

Corona virüsünün kapitalist olması sorunsalı

Sizce de öyle değil mi sayın okur? Ocak-Şubat aylarını es geçersek (virüsü tam anlamıyla idrak edememiştik) Mart’tan bu zamana kadar geçen zamanda kasanın kazandığı paraları tahmin etmek çok zor. Gıda ve kimyasal sanayinin yanında, maske firmaları da muazzam iş yaptılar. Maskeye ek olarak kulak acıtmasın diye zottirik bir icat çıkardılar.

Yanlış hatırlamıyorsam -varsa bilginiz yeşillendirin- Nisan ayında bir yazı okumuştum. Gıda sektörünün %250+ büyüdüğünden bahsediyordu. Bu nasıl bir büyüme gözünü sevdiğim. Ona keza maske ve dezenfektan kaosunu hatırlamak bile istemiyorum. 100 ml kolonya ve dezenfektan için kavgalar çıkıyordu. Tamam olur bunlar hiç sıkıntı değil. İlk defa böyle bir virüs gelmiş memlekete. Kavga da ederiz, paramızın son kuruşuna kadar gıdaya harcama yaparız.

İşin sonunda milyarlarca, belki de trilyonlarca kâr kasalarda kalacak. Kazanan büyük güçler olacak. Virüs aşısı bulunduğunda ülkeler birbiriyle rekabette olacaklar. Aşıyı ilk bulan gider ulusal telifini alır, kimseye ürettirmez. O ülkeden alma zorunluluğu meydana gelir. Dönecek parayı tahmin edebilir miyiz? Nooo!

İlgili Makaleler

Yukarıda da belirttiğim gibi, kimyasal sanayi fena paralar kazandı kolonya ve dezenfektandan. Halen daha kazanıyor ve bu duracak gibi görünmüyor. Sokağa çıkma yasaklarının sona ermesinden sonra virüsün ilk dönemlerde verdiği hasar oranına geri dönüşler başladı. Millet tekrar dezenfektanlara sarıldı ki bu dezenfektanlar öyle her saat başı kullanılacak türden değiller. Ellere ve ciğere zarar veriyor. Bu bilinen bir şey. Özellikle kolonya ellerin kurumasına sebep oluyor.

Maske üreten/satan firmaların nasıl paralar kazandığını forumlardan ve büyük alışveriş sitelerinden gördük. Krizi fırsata çevirmeye çalışan bu insanımsılar umarım kazandıkları o paralarla çok mutludurlar. “50 kuruşluk maskeyi nasıl 30 liraya sattık gördün mü? diye seviniyorlardır. Buradan ağır laflar etmek isterdim ama ben bu kadar duyarsız olamam.

Maske ve dezenfektanın çokta korumadığını herkes biliyor. Soluduğun havadan bulaştığı da biliniyor. E niye farklı ve etkili bir method bulunamadı? Maske %100 korumuyor, sadece zararı aza indirgiyor. Bu işler fena işler. Dediğim gibi; Kasa kazandı ve kazanmaya devam ediyor.

Bir an önce aşının bulunmasını ve şu illetten kurtulmamızı can-ı gönülden istiyorum. Umarım vaka sayıları en aza iner ve yavaş yavaş virüs yok olur.

Sağlıcakla…

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.