Düşünceler · 18 Ocak 2019 6

Dinlemekten bıkmam: Senfonik metal müzik

Akşam işten geldiğimde bir arkadaşın profilinde gideceği konsere bağlantı olduğunu gördüm. “Vay anasını satayım her şey İstanbul için zaten” dedim ve açtım Youtube’u. Şu an kanırtarak dinliyorum. Bu yazı yazılırken fonda Haggard çalmakta. Konser haberini görünce uzun zamandır Haggard’ı dinlemediğimi farkettim.

Pek sevdiğim senfonik gruplardan olan Haggard İstanbul’a geliyormuş Ocak 20’de. Gelsinler hoş gelsinler de anacım siz niye hep İstanbul’a gidiyorsunuz? Tamam anlıyorum amacınız para kazanmak ama biraz bizi düşünün be! Hem bilet parası verip, hem şirketten izin alıp hem de uçak biletini nasıl karşılayalım bre gevurlar? Arada bir sevdiğim şarkıcıların bar programlarına gidiyorum fakat bir Haggard kadar değiller ki abi. Zaten şu dünyada sevdiğim ne kadar grup varsa hep İstanbul’a geldiler. Amacınız müzik yapmak değil valla ha! Para kazanmak! İki milyonluk şehre gelmezsiniz tabi. Saat 23:00’ten beridir Haggard dinliyorum. Şu an saat 01:07 ve muhtemelen uyuyarak Haggard dinleyeceğim.

Kimdir bu Haggard?

Alman menşeli olan Haggard, senfonik metal müzik grubudur. İlk çıkışlarında tarzları tam olarak bu değildi fakat çok sesli koro oluşturulduktan sonra sistem rayına oturdu diyebilirim. Haggard 1991’de Münih’te kuruldu. Kendilerine Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. Gerçekten ninni gibi şarkılara sahipler. İyi ki varsın Haggard.

Epica abicim Epica!

Az biraz sert müzik seviyorsanız Epica’yı mutlaka dinleyin derim. Epica 2002 yıllarında filizlenmeye başladı. Tabi ben o zamanlar pek ilgili değilim bu türlere, yavaş yavaş tırmanıyorum. Epica, ilk çıktıklarında Gothic metal müzik türünde şarkılar yapıyorlardı fakat sonrasında güzel bir u dönüşü yaparak her şeye baştan başlayarak, işin içine viyolonsel ve keman ekleyerek mükemmel türdeki müziğe adım attılar. Epica şu an için senfonik metal müzik yapmakta. Bu arada Epica’nın kaderi resmen vokal Simone Simons tarafından tekrar şekillendirildi. Bir kaç vokal denemesinin ardından 85 doğumlu olan manyak gözlere sahip Simone’u daha uzun süre dinleriz. Bunlar hep Youtube’ta…

Almora?

Bilmem bilir misiniz? Zamanında Almora adlı yerli senfonik metal grubumuz vardı. Haberlere göre, Ürdün, Japonya ve Almanlar tarafından çok sevilmişlerdi. Bir çok ödül de almışlardı. Sessiz sedasız uçup gittiler. Güzel şarkılar yapıyorlardı. Özellikle cehennem geceleri adlı çalışmalarını dinleyebilirsiniz. Grup 2001’de ilk albümünü yayınladı. Ben grubu 2008’de Kıyamet Senfonisi albümüyle tanımıştım. Ayrıca ilk Türkçe albümü de buydu. Güzel gruptunuz be Almora…

Senfonik metal müzik, opera ve metal tınılarının karışımıdır. Şöyle düşünün, opera dinliyorsunuz ve o gıy gıy müziği alıp Metallica’nın müziğini ekliyorlar. En anlaşılır böyle oldu sanırım.

Dinlediğim ve türe verebileceğim en iyi örneklerden birkaçıdır. Senfonik yapan daha çok grup var fakat ben en çok bu üçüne takılı kaldım. Dinleyip düşüncelerinizi yazabilir misiniz?

Görseldeki, Epica’dan tanrıçam Simone Simons’tur. Gruplar hakkında çok detaya girmedim. Beğendiyseniz lütfen araştırın ve bunun üzerine konuşalım.