Teknoloji

En küçük gezegen Merkür’e kısa bir bakış

Merkür hakkındaki bilgiyi 1975’te uzaya gönderilen Mariner uzay sondasının ölçümlerinden alabiliyoruz. Yılın bazı zamanlarında gün doğarken ya da gün batımında çıplak gözle görebiliyoruz. Merkür’de 1 yıl 88 gündür. Güneş sistemindeki gezegenler arasındaki en kısa yıla sahiptir. Ayrıca en hızlı dönen gezegendir. Bu yüzden Roma haberci tanrısının adını almıştır.

Merkür kendi etrafında çok yavaş döner. Merkür neredeyse havasız atmosfere sahiptir. Atmosferinde az miktarda helyum, hidrojen ve oksijen gazı vardır. Merkür kayalık bir gezegendir. %70 metalden, %30 silikattan oluşur.

Merkür, erimiş demir bakımından çok zengindir. Merkür’ün çekirdek çapının 1800 km, mantonun 600 km, kabuğunsa 300 km civarında olduğu öngörülüyor. Merkür’ün yüzeyi bizim uydumuz olan Ay’a çok benzemektedir. Merkür’deki en büyük krater 1300 km çappındaki Coloris Havzası’dır.

Merkür Coloris Havzası

Merkür her 7, 13, 33 yılda bir güneşin önünden geçer ve benek şeklinde görüntülenir. Merkür’ün ortalama yüzey sıcaklığı 179 derecedir. Lakin bu sıcaklık değişebiliyor. Nedeni ise güneşe en yakın gezegen olması. Sıcaklık geceleri -170 dereceye kadar düşebiliyor. Gündüzleri 450 dereceye kadar çıkabiliyor. Göründüğü üzere çok çarpık bir sıcaklığı var.

Gezegen ölçümü için 2011 yılında Messenger adlı sonda yörüngeye oturtulmuştu ve 2015 senesine kadar görevini sürdürdü. Merkür’ün bir uydusu yoktur. Merkür o kadar hızlı bir gezegendir ki 1 saniyede 50 km yol alabiliyor.

Merkür’e bu kadar az sonda gönderilmesinin sebebi güneşe çok yakın olmasındandır. Bu yüzden yüksek maliyetle üretilen ekipmanı riske atmak istemiyorlar. Haklılar ama bu nereye kadar böyle devam edecek? Merkür ilk defa Galileo Galilei tarafından 1631 yılında gözlemlenmiştir. Merkür’de mevsimler yoktur.

Gelecek yıllarda daha iyi teknolojilerle güneşe kafa tutan ekipmanlar tasarlayıp Merkür’ü daha detaylı inceleyebileceklerdir. Günümüzün Hubble teleskobu Merkür’ü inceleyemiyor çünkü güneşönünden çok kısa aralıklarla geçiyor ve Hubble’ın bozulma ihtimali var.

Merkür istatistikleri

  • Çap: 4.879 km
  • Kütle: 3,3022 x 10 g/cm
  • Özkütle: 5,427 g/cm
  • Ortalama yüzey sıcaklığı: 179 derece
  • Güneşten ortalama uzaklık: 57.910.000 km
  • Yüzey yer çekimi: 0,38 gr

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
berat
berat
20 Eylül 2020 19:34

GÜzelmiş.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.