Teknoloji

Evrenin çılgın yıldızları Supernova’lar

Enerjisi bitmiş büyük yıldızların patlamasına Supernova denir. Kısa tanımını yaptıktan sonra, Supernova’lar evrene saçtıkları şok dalgalarıyla gezegenleri yok edecek güce ulaşabilir. Evrende gezegenleri yok edecek şekilde şok dalgaları yayabilecek büyük yıldızlara bakalım. Dünyamızın da büyük bir Supernova sonrasında oluştuğunu unutmamak gerekir. Her patlama mutlak yıkım getiriyor lakin bir şeylerin filizlenmesinde büyük rol oynayabilirler.

Hm Cancri

Görsel: Wikipedia

Dünyadan 16.000 uzaklıkta olan HM Cancri yıldızı Güneş kütlesine yakın kütlededir ve Dünya boyutlarındadır. Şimdiye kadar keşfedilen en hızlı ikili sistem özelliği taşımaktadırlar. Birbirlerine olan uzaklıkları 80.467 kilometredir. Birbirlerinin etrafında dönüş hızları saatte 1.4 milyon kilometredir. Belki de yüz binlerce yıl içinde birbirlerine daha da çok yaklaşacaklar ve 1.4 milyon km hızla birbirlerine çarpacaklar. Enerjisi biten HM Cancri yüksek füzyon reaksiyonuna girecek ve Supernova olacaktır. HM Cancri yıldızı ilk kez 1999 Almanya’nın ROSAT uzay aracı tarafından tanımlanmıştır.

Gamma Velorum

Görsel: Görsel: https://astronomyandlaw.wordpress.com/2015/02/12/adraft-a-3/

Gamma Velorum tek bir yıldız değildir. En az dört, en fazla altı yıldızdan oluşan yıldız sistemidir. Gezegenimizden 1.096 ışık yılı uzaklıktadır. Yüksek yıldız rüzgarları ve yüzey sıcaklıkları vardır. Bir Wolf Rayet yıldızına yakınlığından dolayı birkaç bin yıl sonra patlama gerçekleşebilir. Wolf Rayet yıldızının iç yapısını bir üstteki resimden görebilirsiniz.

Antares

Görsel: Wikipedia -3 yardımcı teleskop ve AMBER cihazı ile interferometriye dayalı yeniden oluşturulmuş Antares görüntüsü.

Mars’ın rakibi olarak görülen Antares yıldızı ölçümlere göre 12 milyon yıllık bir yıldızdır. Birkaç bin yıl sonra enerjisi bitecek ve Supernova olacaktır. Dünyadan görülebilen ender yıldızlardandır Antares. Çapının büyüklüğünden dolayı Güneş’ten binlerce kat daha fazla enerji yayar ve daha parlaktır.

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.