Düşünceler · 11 Nisan 2020 2

Gaye Su Akyol’u yeni keşfettiğime inanamıyorum

İnsan gerçekten hayret ediyor. Hayatımda ilk defa duydum Gaye Su Akyol’lu. Gazapizm’in Perişan adlı şarkısını göndermişti Samanpan. Hiçte dinlemem Gazapizm. Etraftan duyduklarım var sadece. Çukur şarkılarını yapmış falan iyi işler çıkarmış. Bazen mal gibi öleceğimi düşünüyorum. Spotify’da takibe aldım Gaye Su Akyol ve Gazapizm’i.

Gaye Su Akyol’un Youtube şarkılarına bakayım dedim millet nasıl övmüş kadını. Allah yapmışlar resmen. Benim de aşşırı aşşırısı hoşuma gitti şarkılar. Kendisi söz yazarı, prodüktör, şarkıcı, besteci. Demem o ki tüm skill’ler yüklenmiş. Özellikle İstikrarlı Hayal Hakikattır şarkısında çok başka diyarlara gittim. Sanki şarkı bu dünyaya ait değilmiş gibi. Az biraz Nazan Öncel tınısı yakaladım sanki. Bu şarkıyı dinlediğinizde siz de böyle hissettiniz mi? Ayrıca Efes Pilsen virali olduğunu düşünüyorum. Nedeni ise “Birlikte güzel” tabelası. Bu yazıyı nerede görsem aklıma Efes Pilsen geliyor.

Şarkıları yüzde yüz Türk kültürü fakat sözler ve klip apayrı telden oynuyor. Ayrıca bu kilpte Trans, gay, ev hanımı, baş örtülü, dede, nine, ülkücü gibi yüzler gördüm. Klip çok renkli. Gaye Su Akyol 2014’te ilk albümünü yapmış, 1985’li bir hatun kişisi. Müzik zekası yanında aynı zamanda bir antropologmuş. Bu yazıyı yazarken aynı zamanda şarkılarını dinliyorum. Rüyalarda buluşuruz şarkı tam rakı masasında meze olacak cinsten değil mi?

Sonuç olarak radarıma giren bir sanatçı oldu. Gazapizm yine çok dinlemeyeceğim lakin Perişanım, Unutulacak dünler ve Sağı solu kes şarkılarını favladım. Gaye Su Akyol’u keşfetmeme vesile olan Samanpan Garcia’ya tenks.

Sağlıcakla…