Teknoloji

Gelecek geliyor: Loihi işlemciyle yapay deri üretildi

Singapur Üniversitesi araştırmacıları, normal deriden bin kat daha hızlı algılayabilen yapay deri geliştirdiler. Loihi işlemcisiyle üretilen bu yapay derinin gelecek yıllarda robotlar üzerinde kullanılacağı söyleniyor.

İntel’in Loihi işlemcisiyle üretilen yapay deri, Singapur Üniversitesi araştırmacıları tarafından Robotics: Science and System konferansında tanıtıldı. Tanıtımını yaptıkları yapay deriyi robotik kolay giydiren araştırmacılar, yapay deriye Braille alfabesini okuttular. Normal bir işlemciden %20 oranında daha hızlı ve %92 başarı oranı sağladılar.

Yapay zeka ya da yapay donanımların geleceğine bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. Daha ne yapılabilir ki diye düşüneduralım. Dünyanın en iyi geliştirmecilerinden biri olan İntel, Nöroformik Programlama ile günümüz yapay zekasını geleceğe taşıyor. Loihi işlemcisi 130.000 nörana sahip. Araştırmacılar bu işlemci ile daha neler başarabilecek hep beraber göreceğiz.

Loihi işlemcisiyle yapılan yapay deri günümüzdeki en iyi ekran kartlarından %21 daha iyi sensör verisi okuyabiliyor. Ayrıca günümüz grafik kartlarından %45 daha az enerji tüketiyor. Loihi işlemcili yapay derinin teknolojisi tıp, hizmet ve imalat gibi alanlarda kullanılması bekleniyor.

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.