Düşünceler · 7 Şubat 2020 8

Gerçekten Urfa’yı görmek istiyorum

Bugün size Şanlıurfa’yı anlatmak istedim. Gidip görmeyi çok istediğim nadir şehirlerdendir. Yemekleri, eğlence mekanları, insanları ne varsa yazalım. Urfa halkıyla ilgili detaylar internet araştırmasına dayanmaktadır.

Kısaca Şanlıurfa

Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olan Şanlıurfa , 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtulmuş, 1924 yılında il olmuştur. Kurtuluş savaşı sırasında halkın göstermiş olduğu büyük başarıdan dolayı “Şanlı” ünvanını alarak Şanlıurfa olmuştur.Şanlıurfa’da birçok peygamber yaşadığı için peygamberler şehri olarak bilinmektedir.

Tarihi Doku

Şanlıurfa’nın bir günde gezilemeyeceğini belirtmek isterim. Birçok tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en popüler olanı kuşkusuz Balıklıgöl ve Göbeklitepe’dir. Balıklıgöl’ün kısa hikayesine göz atın; Hikayeye göre Hz. İbrahim’in putları kırması üzerine Nemrut kralı ateşe atılması emrini verir. Hz. İbrahim ateşe atıldıktan 7 gün sonra sapasağlam çıkmıştır. Olayın yaşandığı yer Balıklıgöl’dür ve göldeki balıklar kutsal kabul edilir. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Göbeklitepe dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilir. Şanlıurfa’nın 18 km. güneydoğusunda bulunmaktadır. 1995 yılından beri kazılmaktadır. Şanlıurfa en çok arkeolojik çalışmanın yapıldığı şehir olmasından dolayı ‘Müze şehir’ olarak anılır. Ayrıca son dönemlerin en popüler dizisi olan Atiye Göbeklitepe’yi anlatmaktadır.

Şanlıurfa ilk buğday tarımının yapıldığı yerdir. Harran Ovası verimli toprağa sahiptir. Şanlıurfa ve çevresinde Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim olduğu söylenir. Urfa kent merkezi tarihinin Neolitik döneme kadar uzandığı görülmüştür.

Şanlıurfa Yemekleri

Şanlıurfa gezinize çiğ köfte yiyerek başlayabilirsiniz. Bu şehrin en iyi aperitifi olabilir. Yıllardır onlarca yemek çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Şanlıurfa’nın en güzel yemeklerine göz atalım; Patlıcanı pek sevmem ama işin içine ‘yöresel’ bir şey girince merak tadını merak ediyorum doğrusu. Patlıcan Söğürme’yi deneyin bakalım beğenecek misiniz. Çay ile harika gittiğiyle ilgili yorumların bulunduğu Ağzı açık isimli pideyi mutlaka deneyin. Yerel halkın akşam yemeklerinde vazgeçilmezi olan Şehriyeli Nohutlu Bulgur Pilavını deneyin. Unutmamak gerekir ki Şanlıurfa’nın en meşhur yemeği kuşkusuz kebaplarıdır. Urfa kebap ve Ciğer kebabı mutlaka denemelisiniz.

Ocakbaşı Kültürü

Çardaklı Köşk: Tarihi bir köşkün içinde yer alan bu mekanda sıra geceleri düzenlenmektedir. Sıra gecelerinde yöresel yemekler, çiğ köfte yenir. İsterseniz Rakı içebilirsiniz. Türkülerle beraber enfes bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca Çardaklı Köşk Balıklıgöl ve Urfa Kalesi manzarasına sahip mekanlardan birisidir.

Dedeman Roof Restaurant: Türk ve dünya mutfaklarından lezzetler sunmaktadır. Canlı müzik dinleyerek balıklı gölün eşsiz manzarasında mest olabilirsiniz.

Cevahir Han Restaurant: Şanlurfa, birçok yolun kesişme noktası olduğu için bu kesişimlere hanlar inşa edilmiştir. Eski adı Samsat olan bu güzel restoranda eğlenceli vakit geçirebilir, yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Arap atı & Kelaynak kuşu

Şanlıurfa, Türkiye’deki arap atı yetiştiriciliğinin %60’ını karşılamaktadır. Ayrıca Kelaynak kuşu Şanlıurfa’da yaşar.

Şanlıurfa İnsanları

Peygamberler şehri olmasından dolayı halk ister istemez bir iyilik peşindedir. Muhteşem misafirperver insanlardır. İlla ki kötü yönleri var ama içlerine girince nasıl insanlar olduklarını anlayabileceksiniz. Kız çocuklarının eğitimini destekleyen nadir doğu şehirlerindendir.

Akraba evliliği yaygındır. Aile ilişkileri kuvvetlidir. Örf ve adetlerine bağlıdırlar. Kışlık erzaklar evde yapılır. İsot, kuru sebzeler vs.

Hava Şartları

Şanlıurfa’yı yazları sıcak ve kurak, kışları ise kuru soğuk şeklinde tanımlayabiliriz.

Son Olarak

Tarihi dokuyu hissetmek, yöresel yemeklerinden yemek ve Urfa’yı hissetmek adına 1 haftalık tur size yetecektir.