Diğer mevzular · 9 Ocak 2019 4

God of War incelemesi ve oynanış videoları

Bir süredir yazı yazmamamın sebebi tamamen tembellikten. Tam bir şeyler karalayayım diyorum ilham perim uçup gidiyor. Ayrıca fiziki olarakta çok yorgunum çünkü hiçbir şey yapmadan yatıp duruyorum. Haliyle bu da yoruyor, valla bak. İsterseniz bir deneyin.

Gecenin bu saatinde sizlere dünya üzerinde oynanan oyunları yazacağım. Bu oyunlar kimisi için çok mükemmelken, bir takım cühela için b*ktan oyunlar olarak lanse ediliyor. Neyini beğenmiyorsa! Mesela dünyanın en iyi oyunu seçilen God of War’a çöp diyor adam. Döver misin sabaha mı bırakırsın?

God of War konusu nedir?

Baba yaşlı, baba yorgun! Kratos’un en verimli çağı olmasa da tanrısal güçleri hayatta kalmasını sağlıyor. En büyük destekçisi Atreus’un da hakkını yememek lazım. Babasına yardım eden minik bir çocuk kendisi. Bir yarı tanrı olduğunu Atreus’tan saklayan Kratos, oğlunun normal bir hayat sürmesi için uğraşmaktadır. Avlan, pişir, keşfet felsefesiyle yaşarlar. Kratos, Ares’le yaptığı bir anlaşma gereği karısını öldürmüştür. Öldürmek zorunda kalmıştır. Buna çok sinirlenen Kratos sonrasında birçok tanrıyı öldürmüştür. Bunların en bilineni Zeus ve karısı Hera’dır. Daha onlarcası vardır.

God of War, 20 Nisan 2018’de Playstation 4 için özel üretilmiştir.

God of War konusuna kısaca şunu söyleyebilirim; Ölen karısının küllerini Jotunheim dağının en yüksek tepesinden savurmak. Tabi bunu bin bir çeşit kavga dövüş ve yan görevlerle, Atreus’un yardımıyla yapmak.

God of War serisi Playstation 2’de Yunan mitolojisiyle başlamıştı ve öyle devam etmişti. Ta ki dördüncü sürüme kadar. God of War 4’te Kratos ve Atreus İskandinav topraklarında çarpışacaklar. Alfheim, Helheim, Jötunheim,Midgard, Muspelheim, Niflheim adlı diyarlarda Troller, yaratıklar, Kara Elf’lerle ölesiye mücadele edecekler.

Hikaye modu oynanışı 20 saat, keşfederek hikayeyi tamamlamak 40 saati buluyor.

Oyunu normal hikaye modlu oynayıp bitirdiğinizde ekranda bir uyarı çıkıyor ve henüz keşfedemediğiniz diyarları görüp, ölümcül Valkür’leri yok etmek için bir şansınız oluyor. Eğer God of War oynayacaksanız keşfet modunda ilerlemenizi öneriyorum. Öneriyorum çünkü birçok elementi, taşı bu yolla bulabiliyorsunuz.

Hayran kaldığım Leviathan baltasını en üst düzeyde geliştirmenize hiç gerek yok. Çoğu savaştan Leviathan baltası ile galip ayrılabilirsiniz. Çok güçlü savaşçıları alt edebilmek için yaratık külliyatına bakmalısınız. Zırhınızı ve özelliklerinizi buna göre yükseltmelisiniz.

Oyun esnasında cücelerden ve bir tanrıdan yardım alabiliyorsunuz. Donanımlarınızı geliştirmek için demirci ustaları cüceler sürekli karşınıza çıkacak. Bir şeyler satarak onlardan yükseltme alabiliyorsunuz. Tanrının kim olduğunu söylemeyeceğim. Bu oyun bile olsa Spoiler vermek istemem ki zaten konu içerisinde biraz Spoiler vermiş olabilirim.

God of War fiyatı biraz tuzlu, ben Playstation kardeşliği adı altında birkaç kişiyle ortak aldım. Playstation 4’ü olan yakın arkadaşlarınızla bir grup oluşturup oyun parasından tasarruf edebilirsiniz. Uzak kardeşlik için güven meselesi var. Ana kişi oyunu alıp şifrelerini değiştirebilir. Buna dikkat edin.

God of War oynanış videolarını izleyin

Ben oyunu yarı keşfet, yarı hikaye modu şeklinde bitirdim. Oyun nispeten yarım fakat keşfette karşınıza çıkan Valkür’ler fena zorluyor. Bunun da sebebi kendimi çok geliştiremediğimden kaynaklı. God of War 5 için açıklama yapan Santa Monica Stüdyosu, Nors mitolojisiyle kaldığı yerden devam edecekmiş. Bunu da kısa bir bilgi olarak geçeyim.