Google Domain Ban Kontrolü Nasıl Yapılır?

Google domain ban kontrolü projeye başlamadan önce yapılmalıdır. Google, günümüzde en yaygın kullanılan arama motorudur. Google, elde edilen veriler ışığında dünyadaki arama görevinin %70’inden fazlasını karşılıyor. Bu sayının oldukça büyük olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle kimse Google’da yasaklanmak istemez.

Domain banı hakkında kısa bir genel bakış sağlamak için önceki yasadışı işlemler nedeniyle domain Google veya farklı arama motorları aracılığıyla engellenir. Yasağı olan bir domain genellikle tekrar etkinleştirilmez. Bu nedenle, dijital platformlarda gerçekleştirilen işlemler için hassasiyet çok önemlidir. Aksi takdirde, istenmeyen durumlar oluşabilir.

Domain Ban Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Satın almadan önce yeni domain alanının banı olup olmadığını kontrol etmek akıllıca olur. Öncelikle, sitenizde sorgulama yapmaya ve domain adını belirtmeye karar verin. Ardından http://www.iwebtool.com/google_banned adresine gidin. Belirtilen sayfa size index olan sayfa sayısını verir. Arama sonucu geri gelmezse, site büyük olasılıkla banlanmış olacaktır. Bu durumda, sitenizin indexlenmeme olasılığını göz ardı etmeyin.

Google, web adresinizi bir index ile tekrarlıyor olabilir. Ayrıca, robot.txt yanlış yazılmış, link verilen siteler kaldırılmış gibi ayrıntılar da vardır. Bunları kontrol etmelisiniz. Bunlar istediğiniz verileri almazsa domain yasaklanmış olabilir. Bu durumda, başka bir domain adresine yönelmelisiniz.

Domain BTK Sorgulaması

Yeni bir alan adı satın almayı planlıyorsanız, BTK sorgusunu gerçekleştirmeniz gerekir. BTK aracılığıyla etki alanınızın geçmişiyle ilgili çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Bir Bilgi Teknolojisi ve İletişim Kurumu olan BTK web adresini ziyaret edin. Etki alanı adını web adresinin gerekli noktalarına girin ve alınan bilgileri kontrol edin. BTK engelleri sadece Türkiye sınırları içinde. Yabancı ülkelerde bunun geçerli olmadığı unutulmamalıdır.

Site Banlanmasının Sebepleri

Web adresleri çeşitli nedenlerle yasaklanmaktadır. Bu yasak uzun bir emek ve zaman kaybına neden olur. Bu sayede, web çalışmalarıyla ilgilenen kişilerin bazı ayrıntılara karşı hassas olması onların yararına olacaktır.
– Spam
– Birçok siteye link satışı yapmak
– Popüler olan arama kelimelerini yoğun bir şekilde sayfa içine yerleştirmesi

Genel olarak, bunlar Google ve diğer arama motorlarını banlanması için en yaygın nedenlerdir. Web adresinize içerik atıp sitenin yolunu çizerken farklı yöntemler denemeye değer. SEO uzmanıyla çalışmak birçok yerde size yardımcı olacaktır.

Exit mobile version