Press "Enter" to skip to content

Haftalık Z raporu #1

“Ne yazayım?” “Ne yapayım?” diye kendi kendimle konuşup, scroll’ü aşağı yukarı indirip kaldırırken laps diye gelen bir fikir bu. Fikir bana ait değil, diğer bloglarda “Bugün ne oğrendim?”, Bu hafta ne yaptım?” vb. başlıklara denk gelmişsinizdir. Ben de aynı mantıkla bu kategoriyi oluşturdum ve ilk konuyu hemmen yazayım istedim.

# Rapor parası kaosu

Kasım 21’den Ocak 17’ye kadar raporluydum. Bu süre zarfında hesabıma gelen maaş sadece 2.500 civarı bir para. Yan gelirler, yol parası vs bu meblağda bi’şey tutuyor. Bu gayet normal. Normal olayan tarafı rapor param.

Bizim şirketin muhasebecisi resmen yatmış ve benim rapor süremi sigortaya bildirmemiş. Raporlu olduğum günleri “Çalışmamıştır” şeklinde bildirmesi gerekiyormuş. Bu ayın 8’inde 170’i aradığımda en geç 14’ünde yatar demişlerdi yatmadı. Bekle babam bekle. Bugün yine 170’i aradım, adam bana demesin mi “Muhasebeciniz raporlu olduğunuz günleri sigortaya bildirmemiş”. Döver misin sabaha mı bırakırsın? Muhasebeciyi biz görmüyoruz, başka bir şubede çalışıyor. Günlerdir para yatmamasının sebebi küçücük bir bilgi geçişini yapamaması. Unutmuş olmasını kabul edemem çünkü ilk rapor parasını da alamadım, ikinci rapor parasını almama da 10 gün kadar var. Abicim ben ne yiyip ne içeceğim? Faturalar, günlük ihtiyaçlar, kredim, bunları nasıl ödeyeceğim. Yahu insan biraz düşünür “Biz bu adama neden maaş vermiyoruz?” diye. İki tık yapıp sigortaya bildirim yapamıyorsan orada ne işin var? Akşam eve gelene kadar sinirim tepemdeydi. Görsem belki de kavga edecektim. Neyse bakalım yarın bir arayalım derdi neymiş öğrenelim.

# Düşündüklerim, Şiirle Söylediklerim

Bir şiir kitabının adıdır. İlgilendim diye bana şiir kitabını hediye etti. Kendisinden bahsedecek olursam; Hasan Tekin, 1947 yılında Çorum/Kozluca Köyü’nde dünyaya gelmiş. Çocukluğunu köyünde geçirmiş, ilk orta öğrenimini Çorum’da tamamlamış. Lise öğrenimini Ankara’da Sanat Okulu’nda tamamlamış. Edebiyata ilgisi lise yıllarında başlamış ve okulun gösterilerinde şiirler okumuş. 68 olayları nedeniyle okuduğu Işık Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu’nu bırakmak zorunda kalıp fabrikada çalışmaya başlamış. Sonrasında Köln’deki Ford fabrikasında çalışmaya başlamış. Yaşamını Almanya’da sürdürmektedir.

Adından da anlaşılacağı üzere içinden geldiği gibi yazılmış 103 sayfalık bir kitaptır. Sayfaların üst ve alt taraflarında bazı özlü sözler ve kendine ait sözler bulunmaktadır. Kitap ne zaman basılmış bilmiyorum, internette satış yapan bir firma bulamadım fakat zamanında Gazi Kitapevi’nden bastırılmış. Bu şiir kitabını okur muyum bilemiyorum Altan.

# Elektrik faturası

Bilindik hikayeler aslında fakat insan gördükçe uzaya taşınası geliyor. 150 TL’lik kullanım bedeli olan bir elektrik faturasının bana yansıtılmış hali 320 TL. Resmen soygun, resmen vurgun. Birileri bu işten zerre kadar kâr ediyorsa umarım çoluk çocuğundan çıkar.

# Antalyam kayıp şehir Atlantis olacaktı

Son bir haftadır Antalya’ya bir haller oldu. Aşırı aşırısı yağmur ve dolu yağdı. Her sene izlediğimiz çadır uçtu, sera yıkıldı haberleri yerine, ağaç söküldü, hortum çıktı, otobüs devrildi, sele kapılan vatandaş öldü haberlerini izlemeye başladık. Bir otobüsün fırtına sebebiyle devrildiğine şahit bir Antalya tarihte yoktur. Arkadaşımın, vinç yardımıyla denizden çıkarmaya çalıştıkları teknesinin instagram hikayelerini izledim. Her yer her yerde! Başka bir arkadaşımın hikayesi korku filmi gibiydi. Karşıdaki bir binanın çatısı üçgen şeklinde kopup gitti, iş yerinde sanki bomba patlamıştı. Vefat sayısı bildiğim kadarıyla bir elin parmağını geçmiş değil fakat yaralılar biraz fazla. Cana geleceğine mala gelsin demek istiyoruz fakat malın da canın yongası olduğu gerçeğini benimsemek gerek. Mevsimlik işçi bir ÇOCUK, nişanlı bir çift ve sele kapılan bir vatandaşı kaybettiğimizi biliyorum. İnternetten Antalya haberlerine bakarsanız zararın ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Konyaaltı sahili ve diğer sahiller yine bildiğiniz gibi. Her sene metrelerce öteye dalga vurur ama belediye herhangi bir şey yapmaz. Bizim belediye biraz gösterişçi. Sahil güzel görünmek zorunda fakat insanı da düşünün biraz. Aşağıdaki görüntü her sene bu aylarda yaşanıyor, bir önlem yok. Geçtiğimiz yaz milyon liralara Konyaaltı sahili yenilenmişti.

Rapor sonu

Kuzgun
Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

View all posts

15
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Konuya yapılan yorumlar
5 Yorumlara verilmiş cevaplar
0 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
10 Yorumlayanlar
Recep Hilmi TUFANMavianneFatma üzmezEzgiYasemin Avun Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Mustafa Alnıak
Yorumcu
Mustafa Alnıak

Yazı başlığını görünce aklıma direk İlkay Zaman geldi. 🙂

Bernis
Yorumcu
Bernis

Sanırım en severek okuduğum yazılar bunlar çok güzel olmuş 🙂

StefMag
Yorumcu
StefMag

Bu rapordan etkilenerek bende bir etkinlik yaptım son yazımda, yazımda sizden de bahsettim ve link verdim.

Kenar Yazarı
Yorumcu
Kenar Yazarı

Antalya videosunu izlerken Tsunami videosu izliyorum sandım. Allah korusun.

Yasemin Avun
Yorumcu
Yasemin Avun

Bende geçen sene böyle bir sancı içerisindeyken Kahve Bahane ismini bulmuştum. Bir senedir yazıyorum. Umarım senin Z raporu da uzun soluklu olur.

Ezgi
Yorumcu
Ezgi

Güzel bir yazı serisi başlıyor gibi hissettim. Devamını dilerim.
Antalya için de büyük geçmiş olsun.

Fatma üzmez
Yorumcu
Fatma üzmez

Sadece elektrik mi tüm faturalarda soygun var resmen

Fatma üzmez
Yorumcu
Fatma üzmez

Sadece elektrik faturası mı tüm faturalar da soygun resmen

Mavianne
Yorumcu
Mavianne

Rapor fikri güzelmiş
Bayağı kapsamlı bir yazı olmuş
Ülkemizde maalesef işini düzgün yapan o kadar azaldı ki
Antalya atlantis olacaktı haklısın çok genaydı gerçekten de
Doğanın intikamı mı acaba

Recep Hilmi TUFAN
Yorumcu
Recep Hilmi TUFAN

Fabrika mı işletiyorsun be Kuzgun kardeşim? 320,00₺ nedir? Bu işlerden nemalanan ve göz yuman birileri var; bu dünyada işleri iş ama ya öte tarafta?