Düşünceler · 31 Mart 2019 4

Haftalık Z Raporu #10

Şaka maka 10 haftadır z raporu yazıyorum. Yazması sorun değil ama ben bunu nasıl yazabiliyorum bu tembellikle anlayamadım. Sanki patron bir iş vermişte pazara kadar yetiştirmek zorundaymışım gibi hissettiriyor. Z raporu artık benim için atlanmayacak bir yazı dizisi olacak. Hep beraber çöküşümü de görürsünüz belki bilemem. Zamanla raporlar arası iki hafta, dört hafta, iki ay şeklinde tarih aralıklarına sahip olabilir.

Kahraman Deniz

Muhtemelen siz bir şekilde görüp dinlemişsinizdir. Ben ilk defa Youtube’da dinledim ve ilginç bir sese sahip olduğunu düşünüyorum. Dinlediğim şarkısının adı Doğal Afetim. Birçok şarkıcı tayfasından daha güzel bir sesi var. Özellikle Böyle Sever şarkıcı beni lise zamanlarıma götürdü. Amatör ama muhteşör şarkılara imza atan o minnak grupları hatırlıyor musunuz? 00’lı yıllarda da pek dinlerdik o şarkıcıları, grupları. Kahraman Deniz’de böyle bir hava var ya da bana öyle hissettirdi. 1990’lı sanatçıdır. Türkçe müzikte altın çağı yaşadığımızı düşünüyor musunuz? Lütfen yorumlarda buluşalım.

Fatma Turgut desem?

Model grubunun güzel solistinden bahsedeceğim. Gruptan ayrıldıktan bir süre sonra hayvani biçimde yine mükemmel parçalara imza attığını gördük, izledik, dinledik. Şu sıralar Bir varmış bir yokmuş adlı parçasıyla müzik platformlarında boy göstermeye başladı. Seni seviyoruz güzel yürekli kadın! Grup üyeleri şuan neler yapıyor bilmiyorum ama eminim yine güzel işler yapıyorlardır. Sanırım Can Temiz yurt dışında müzik yapıyor(?)Bilenler yeşillendirsin lütfen. Fatma Turgut geçenlerde memleketime geldi ama işler güçlerden fırsat bulup gidemedim. Ayrıca tüm gücümü Pera’ya saklıyorum. 20 Nisan’da memleketimde sahne alacaklarmış. Umarım gidebilirim.

Bu satıra kadar okuduğunuz yazı Perşembe günü yazılmıştır. Pek geç olmayan bir saatte… 22:00’de. Genelde rapora Çarşamba başlardım, bi’şeyler olmuşsa demek ki…

Seçim zamazingosu

Günlerden pazar oldu, saat 00:06. Yarın insanlar yardır yardır oy kullanacaklar. Ben kullanamayacağım çünkü adres bilgilerim güncel olmadığı için kullanamıyorum. Geçen ki seçimlerde de kullanmamıştım yine aynı sebeple. E-devletten baktım, ilçe nüfus müdürlüğüne gidip halletmem gerekiyormuş. Vallahi üşeniyan! Bilmiyom da ben galiba biraz apolitiğim. Ne kadar güzel bir şey dimi? Artık yatayım.

Üzerimde bir öküz ölüsü varmış gibi çok zor kalktım yataktan. Bu arada hala gelmedi yatağım. Eski yatağı yere koyup üzerinde uyuyorum birkaç gündür. Sanırım bahar yorgunluğu deniyor buna. Hep bir uyuma, hep bir miskinlik yapma isteği…

Efsaneler ve Mitler

Dün akşam D&R mağazasını bir gezelim dedik ne var ne yok bakmak için. Belki ilginç bir şeyler bulur alırız dedik. İlginç bir şeyler bulduk bulmasına ama fiyatı biraz tuzluydu. İnternet sitesinden arattığımda aynı kitabın daha ucuz olduğunu gördüm. Raftaki kitap kalın bir kapağa sahip ama internet sitesinde ince kapak şeklinde satılıyor. Mağaza çalışanına sorduğumda aynısıdır yea şeklinde cevap verince güvenemedim. D&R uygulamasını indirip, adresimi ve kredi kartı bilgilerimi girip almak üzereyken fark etmiştim o detayı. Kitap sayfasına dönüp iyi ki bakmışım diyorum. Belki de dandik kağıt kapakla gelecekti. En iyisi gözümle görerek almak.

Avrupa (Klasik-Kuzey-Batı-Orta ve Doğu), Batı ve Orta Asya, Güney ve Doğu Asya, Afrika, Amerika Kıtası ve Okyanusya’nın Mitlerini ve Efsanelerini bir görsel şölen ziyafetiyle öğreneceksiniz. Akıcı bir üslupla anlatılan olayları; Tablolar, resimler, heykeller ve semboller eşliğinde zihninizde canlandırarak öğreneceksiniz.

Yunan Tanrıları, Oedipus, Troya, Odysseia, Kral Arthur ve Şövalyeleri, Kutsal kase, Anka Kuşu, Gılgamış Destanı, Hitit Efsaneleri, Brahma ve Yaradıl, Ramayana, Mahabharata, Çin Kahramanlarının Efsaneleri, Antik Mısır (Ölüler Kitab, Nil Tanrıçaları), San Efsaneleri, Navajo’nun çıkışı, Tüylü Yılan efsaneleri, Aztek Doğa Tanrıları, Ghada, İnkaların Başlangıcı, Bram-Bram-Bult, Tangaroa, Kutsal Taşlar kitapta yer alan konulardan öne çıkan başlıklar….

İşaretler ve Semboller

Efsaneler ve Mitler kitabının yanında duran yine aynı kalitede ve aynı yayınevinden çıkan İşaretler ve Semboller kitabına da gözüm kaydı. Mitolojiyi, mitleri, dinleri çok merak eden birisi olarak bu kitabın da ilgimi çekmesi olağan bir durumdu. Yine internet sitesinden baktığımda ince kapak yerine ciltli ibaresini gördüm. Ah bu güvensizlik. Fiyatı diğer kitaba göre daha ucuzdu ama ben güvenemiyordum. En iyisi bu kitabı da görerek almak. Kadim Hiyerogliflerden zamane logolarına, 2000’den fazla işaret ve simgenin anlam ve kökenlerini keşfedip sırlarını çözebilirsiniz.

Kadim Hiyerogliflerden zamane logolarına, 2000’den fazla işaret ve simgenin anlam ve kökenlerini keşfedip sırlarını çözebilirsiniz.

Aşkın klasik simgesi neden okun deldiği kalptir? Bereket simgelerinin tarihten gelen kökenleri neye dayanır? Terazi neden dayanır? Terazi neden adalet sembolüdür?
Bu büyüleyici ve şık kitap imgelerin ardındaki anlamı araştırıyor.

İlginçtir ki bu aralar aklıma yine kitap alıp bir köşeye atma fikirleri geliyor. Geçen sene aldığım iki adet kitabın arka kapağını okuyup anama vermiştim. Bu arada anamın tam bir kitap kurdu olduğunu söyleyebilirim. Bir gün belki kütüphanesinde neler var size gösteririm.

Hafta bitti, Az bir enerjim kaldı

Gün biterken ardından tepelerin aqmksjkdhjjhf tüm teletabilerin şeklinde raporu sonlandırmadan önce; Bugün belediye ve mahalli idare seçimleri vardı biliyorsunuz. Memleketimin birçok yeri malum parti tarafından yönetilirken diğer malum partiye geçti. Mutlu muyum? Bilmiyorum. Vatanımız için faydalı işler yapmaları dileğiyle…

Maç izlemeye kaçar ben. Rapor sonu saati 23:13