Düşünceler · 3 Şubat 2019 7

Haftalık Z Raporu #2

Serimizin ikinci bölümünde hoşgeldhjdghdsg. Çok samimiyetsiz bir giriş oldu. Bu hafta ne öğrendim neler yaşadım bir bir yazacağım. Aslında yazı için tonlarca içerik var ama çok uzun olur diye yazmıyorum.

#Meyve sebze fiyatlarının artması

Geçen hafta Antalya’ya sular seller, fırtınalar şimşekler vb doğa olayları ızdırap olmuştu. Üreticilerin ekinleri, seraları muazzör derecede hasar gördüğü için haliyle meyve sebze fiyatları aldı başını gitti. Özellikle taze soğan, patlıcan ve sivri biberdeki fiyat artışı sosyal medyada bolca alay konusu oldu. Yarım karnabahar, yarım lahanayı bir süre daha pazar tezgahlarında göreceğiz.

#Yöneticiliğin egolu bir iş olması

Bir üstüne sen “Siz” diye hitap ederken, bir üstün bir altındakine “Sen diye hitap etmesi. Bu durumu ben emperyalist yaklaşım olarak adlandırıyorum. Üstün maaşı fazla diye mi oluyor bu anlamıyorum. Ben “Siz diye hitap ediyorsam, “X Hanım, “X Bey” şeklinde sesleniyorsam ben de aynı kelimeleri duymak isterim. Tamam anlıyorum yöneticisin ama kurumsallığın vermiş olduğu egoyu benim üstümde deneme.

#Reynmen – Derdim Olsun şarkısı / Muhsin Yazıcıoğlu kazasına gönderme

Bu hafta Youtube Türkiye, Reynmen adlı sosyal medya fenomeninin Derdim Olsun adlı şarkısıyla çalkalandı. Aniden ortaya atılan, şarkının Muhsin Yazıcıoğlu kazasına gönderme olduğu tespitlerini okuduk durduk. Haber siteleri de bununla ilgili haberler yapmıştı. Klip bilmem kaç saatte bilmem kaç defa izlenmiş, birilerinin bilmem kaç günde aldığı izlenme sayısını geçmiş falan. Klibi izleyince az çok gönderme olduğunu anlayabiliyoruz. Helikopter, kurt, dağ, kar temasının Muhsin Yazıcıoğlu’na gönderme olması apaçık ortada. Kendisini tanımam etmem fakat şaibeli bir şekilde ölen birisinden prim yapacak kadar zavallı olduğunu da düşünmüyorum.

#James Corden – Tanıdığım en şapşik insan olabilir

Bir süredir yüzünü gördüğüm ama bu hafta derinlemesine araştırmasını yaptığım James Corden, The Late Late Show adlı bir programın sunucusu. Programdaki sempatik tavırları, güzel bir sese sahip olması ve espri yapabilmesi taktire-şayan bir durum. İlginç bir özelliği var pek tasvip etmediğim, erkeklerle öpüşüyor bu. Erkeklerle öpüşmesi işin gırgırı ama bilemedim yani. Evli ve üç çocuğu var. Eşi bir şey demiyor mu acaba? Ayrıca geçenlerde izlediğim videosunda Tom Cruise ile buluşup skydiving yaptılar. O kadar yükseklikten ben atlayamam, bayılırım ya da kalpten giderim. Yükseklik korkum müthiştir. Dördüncü kat sonrası durum sakat. Neyse işte James Corden’ın Youtube kanalı var. Ünlüleri arabayla alıp sokaklarda Karaoke yapıyorlar. Konseptin adı Carpool Karaoke. Harika ötesi bir konsept olmuş. Çok eğlendiriyor, sizin de sevdiğiniz sanatçılardan illaki çıkanı olmuştur, çıplak sesle nasıl okuduklarını duymanızı isterim. Özellikle Sia, Pink, Adele gibi güçlü sesleri izleyin. The Late Late Show Foxlife kanalında yayınlanıyor. Ayrıca hayranı olduğum İngiliz lehçesini kullanıyor. Gerçi biraz Amerikan lehçesine kaymış gibi görünüyor ama olsun. Hakkında yazılacak çok şey var fakat gerek yok.

#Annemin kahvaltı kültürünü 10 yaşında öğrenmesi

Sizlerden ricam, sizin de böyle anılarınız varsa benimle paylaşmanızdır. Sabah kahvaltısında tarhana çorbası, patates püresi, fasulye ezmesi yiyorlarmış. Aslında olay fakirlik değilmiş, peyniri zeytini bilmiyormuş bizimkiler. Büyük annemin komşusu bir kadın sabah fırından kumru adında poğaca benzeri bir şey almış, sormuş bizimki “Bu nedir?” diye. Komşu da cevaplamış “Sabah kahvaltısında bundan yiyoruz biz” diye. Kumru denilince akla bol sosisli mayonezli yiyecek geliyor fakat o zamanlar kumrunun içeriği farklıymış. İçinde domates, biber, peynir gibi gıdalar bulunurmuş. Bizimkiler de o zaman tanışmış kumruyla. Sonrasında peyniri, zeytini sofralarına koymaya başlamışlar. 50 yıl önce yaşanmış bu.

Haftalık Z raporu burada bitmiştir. Haftaya görüşmek üzere…