Düşünceler · 24 Mart 2019 5

Haftalık Z Raporu #9

Rapora başlama günü yine Çarşamba gecesi. Sanırım bir şeyler yazabilmek için anca can bulabiliyorum. 23:11’de başlanılan bu yazıya oldukça şaşırdığım bir bilgiyle devam edelim.

Dünya Bayrağı

Uzaya çıkılıp bayrak dikildiğinde, artık ülkeler kendi bayrağını dikmeyecek, NASA destekli olan Dünya bayrağı dikilecek. Arka planının mavi olmasının sebebi, dünyanın çoğunun su olması ve yedi halka da yedi kıtayı temsil ediyor. İç içe geçmiş olmasının sebebi de dünyanın birbiriyle uyumlu olması. Bayrağın tasarımını İsveç Stockholm’deki Beckmans Tasarım okulunda okuyan Oskar Pernefeldt yapmış. İlk defa duyarak beynime bir bilgi daha kattım. Siz de ilk defa gördüyseniz seri layk!

Durduk yere Baza+yatak almak

Günlerden Perşembe, 22:10’da yazıya başlıyorum. Öğlen 14:30 gibi anam odama gelip yatağıma baktı ve bir süre düşündü. Senin yatağı küçültelim mi? şeklinde bir soru sordu ve ben her zaman ki gibi hayır diyemedim. Hayır diyememek en rezil özelliğimdir bu arada. Zamanında şu konuda bahsetmiştim yatak ihtiyacım olduğunu ama aradan biraz zaman geçince haliyle unutuldu, para çıkışmadı falan fistan derken nihayetinde bugün aldık yatağı. Yatak son derece gerekli bir şey değildi ama alınması da gerekiyordu. Bu yüzden 4k ödeyip yardır yardır eve geldik. Hesap 4100 TL tutmuştu ama mükemmel bir pazarlıkçı olduğum için 4 bine anlaştık. Muhtemelen Cuma günü gelir, yeni deri kaplamalı Viscolex yatağım.

Bitmediiiii!

Hazır para bayılmaya başlamışken ve yaz kendini yavaş yavaş gösteriyorken badana boya işlerine giriştik. Benim odam bilmem ne kumsal rengine boyandı. Girişin de bir duvarı aynı renge boyandı. Diğer tarafını neden boyamadılar? diye soracak olursanız, diğer duvar full ayakkabı ve terlik dolabı olduğu için boyanmadı. Gerçi boyanan tarafın kapıya yakın olan kirişi de boyanmamış. Vardır bir bildikleri herhal. Bu girişimimiz bize işçilik dahil 500 TL’ye patladı.

Bitti mi? Bitmediiiii!

Koltuk döşemelerini değiştirmesi için bir mobilyacı bulmuş anam. Bizim koltukların yan tarafları deri ve 7-8 yıldır kullanıldığı için soyulmalar başladı. Görüntü kötülüğü ve yerlere kırıntılar döküldüğü için koltuk kaplamasının iyi fikir olduğunu düşündük. Bir süredir düşünüyoruz bunu. Kısmet bu güneymiş. Kartvizit üzerindeki numaraya mesaj attım annemin telefonundan. Ne kadar fiyat çıkarılacağını fotoğraflarla anlayabiliyorlar. Dedim “Hll bro”. Sonuç olarak iki adet üçlü koltuk, iki adet tekli koltuk kaplama maliyeti 750 TL’cik.

Spoiler’lı Bosch Servisi

Koltuk muhabbetinin döndüğü sıralarda annemin Fatih öğrenci yurdunun arkasında bosch servisi varmış demesi gelecekteki çamaşır makinesi tamir işine bir göndermeydi. Ayıptır söylemesi hayvan gibi çalışan bir çamaşır makinesine sahibiz. Yıllar oldu tık demedi. Dememişti. Bir ay kadar önce sağ tarafından su sızdırdığını fark ettik. Bosch servisine gitmiş annem, dükkanın dış camları simsiyahmış, içerisi görünmüyormuş. Kasvetli bir ortam varmış içeride. Bunu anlattı bana. Sebepsiz dinledim. Ne kadar fiyat çıkar bilmiyorum. Gerekirse gider hesaplaşırız!

Dördüncü Ay tiyatro oyunu

Akşam 17:00 sularında spora gittim. Haldır huldur çalışırken arkadaşım mesaj attı tiyatroya gidelim diye. 19:00 gibi salondan ayrıldım. Karnım da pek bir açtı. Salonun sattığı nohutlu, tavuklu pilava gömüldüm. Dördüncü Ay’ın konusuna kabataslak baktığımda töre cinayetini bilindik bir yöntemle anlatılacağını sanmıştım. Ammaa gerçek hiçte öyle değildi! Bir korku filmini sette izliyormuşum gibi hissettirdi ve acayip korktuk. Korku müzikleri ve oyuncu Ferdi Dalkılıç’ın mükemmel ötesi şizofren (ya da benzeri) halleri bizi fena korkuttu. Dördüncü Ay tabana inildiğinde töre cinayetini anlatıyor. Eğer şu sıralar tiyatroya gidecekseniz ve Antalya’da yaşıyorsanız bu oyuna gitmenizi öneriyorum. Bazı internet kaynaklarına göre Dördüncü Ay 2016’dan beri sahneleniyor. Memleket memleket gezip bu gerilim dozu yüksek oyunu sahneliyorlar. Ferdi Dalkılıç’ın performansı gerçekten olağanüstüydü. 8 yaş üstü izleyiciler için uygundur ama çocuğun psikolojik olarak zarar görmesini istemiyorsanız izletmeyin.

Ve Pazar…

Haftanın sonunu görebildiğim için mutluyum aslında. Boğaz ağrısı ve yoğun spor (salon + halı saha) ağır gelmiyor ama gereksiz bir yorgunluk bırakıyor. Neyse. Dimdik ayakta öleceğim sanırım, Cüneyt abimiz gibi.

Bu akşam muhteşör bir ziyafet çekeceğiz arkadaşla. Belçika’dan gelen dandik şarap ve fırında tavuk ile gecemizi neşelendireceğiz. Tabi ben daha çok yeme kısmında boy göstereceğim her zamanki gibi. Herkese iyi haftalar olsun.