Teknoloji

Hastalıkları önleme amaçlı doğaya salınan genetiği değiştirilmiş sivrisinekler

Sivrisinekler insanlığın baş belasıdır. Dere yataklarında, sulak arazilerde ve şehirlerde yaşamaktadırlar. Türün sayısını azaltmak/yok etmek için çeşitli kimyasallar kullanılsa da bağışıklık kazanan sivrisinekler tekrar üremeye başlıyorlar. Sarı humma, Zika virüsü gibi hastalıkları taşıyabilen sivrisinekler için Florida’da bir çalışma başlatıldı.

Florida’da yetkililer hastalık taşıyan sivrisineklerin yok edilmesi amacıyla genetiğiyle oynanmış 750 milyon sivrisineği doğaya salacaklar. Doğaya salacakları sivrisinek türü erkek Aedes aegypti. Genetiğiyle oynanmış erkek Aedes aegypti türü taşıdığı protein sayesinde, yumurtlama dönemine gelmiş sivrisinekleri öldürmeye programlanmış. Erkek tür sadece çiçek özleriyle beslenecek, genlerini erkek sivrisineklere aktaracaklar.

Bazı çevre grupları yeni hibrit bir türün üreyeceğini, kimyasallarla öldürülemeyecek yapıya geleceklerini ve eko sistemi kötü etkileyeceklerini düşünüyorlar. Deneyi yürüten yetkililer böyle bir sorunun olmayacağını devletin de yürüttüğü farklı programları dayanak göstererek açıklıyor.

Florida’nın Keys bölgesi için kullanılacak olan Aedes aegypti türündeki sivrisineklerin üretilme izni Mayıs ayında alındı ve 2021’de doğaya salınacaklar.

Çevre dernekleri Change.org üzerinden bir kampanya başlatarak 250 bin imza topladılar. Genetiğiyle oynanmış sivrisinekleri doğaya salacak olan Oxitec firması Brezilya’da saha deneyi yapmış ve başarılı olmuşlar.

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Başkak
Başkak
10 Ekim 2020 21:44

Fayda sağlaması niyetiyle geni ile oynanarak doğaya salınan her laboratuvar canlısı ne yazık ki bir yerden sonra önü alınamayan bir sorun teşkil ediyor. İsrail sazanları bunların başında geliyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.