Diğer mevzular · 15 Mayıs 2019 4

Orta Dünya: Haydi biraz Orta Dünya’yı didikleyelim

Orta Dünya bu geceki yazımızın konusu olacak. Yüzüklerin Efendisi filminden aşina olduğumuz Orta Dünya’yı ve buralara kimlerin hakim olduğunu, yaratıcılarının kim olduğunu tek tek yazacağım.

Yüzüklerin Efendisi filmiyle tanışmam 2003 yıllarına dayanıyor. İnternetim olmadığı için, sosyal birisi olmadığım için ve para kazanamadığım için ne sinemaya gidebiliyordum ne de bir CD alabiliyordum. Okulun gönderdiği staj yerinden kazandığım paraları biriktirip nihayetinde Yüzüklerin Efendisi üçlemesini alabilmiştim. Lise arkadaşımda severdi bu şekil filmleri. Neredeyse haftada üç defa izlerdik, izlerdik ve “Ne film yapmış adamlar” deyip filmi kritik ederdik. Ne günlerdi be. Bu da böyle bir anımdır.

Seri kitapları araştırdığım şu zamanlarda arşivime katmak isteyeceğim türden olan Orta Dünya serisini izlemediyseniz ya da okumaduysanız mutlaka (ölmeden önce) okuyun, izleyin.

Gelelim Orta Dünya’ya. Kısa kısa bilgilerle evrendeki insanları, büyücüleri, Elf’leri tanıyalım.

Evrenin yaratıcısı Eru İluvatar

Eru Iluvatar evreni, içindekiler yaratandır. Tek olan, doğmamış, her şeyden önce olan, kainatın babası şeklinde tanımlanabilir. Eru, insanları ve Elf’leri yaratmıştır. Eru dışında hiçbir Vala (yüce varlık) bir canlı yaratamaz. Yaratsalar dahi olması gereken vücut bütünlüğünü koruyamazlar.

Karanlığın efendisi Melkor

Eru’nun içindeki Gizli Ateş’i almaya çalışıp, istediği gibi canlı yaratmayı düşünmüştür fakat bunu başaramamıştır. Ork’ları , ejderhaları ve devleri yaratmıştır. Bu yüzden şekilleri bozuktur. Arda’nın (dünyanın) düzenini bozduğu için tüm güçleri elinden alınmıştır.

Sauron

Melkor’a karşı savaşması için Eru tarafından yaratılmıştır. İnsanların kanına girmeyi çok seven Melkor, Sauron’u kandırmış ve kendi safında savaşmayı kabul ettirmiştir. Sauron güç yüzükleri, dövme sanatları ve büyücülükte etkiliydi. Ayrıca şekil değiştirme özelliği vardı. Bir hayvan ya da istediği bir insanın şeklini alabiliyordu. Melkor’un tarafına geçmesiyle artık o bir kötü Vala’ydı.

Galadriel

Galadriel, Noldor prensi Finarfin ile Teleri prensesi Earwen’nin 4. çocuğudur. 1362 Ağaçların Yılı’nda Valinorda doğar. Babası, asil kadın anlamına gelen Artanis ismini verdi. Büyüyünce annesi tarafından ismi değiştirilerek Nerwen oldu. Işığın leydisi olarak bilinir. Karışık bir kana sahiptir fakat yine de Noldor prensesi olarak kabul edilir.

Gandalf

Gandalf, 3. çağda Valar tarafından gönderilen 5 büyücüden biridir. Valinor’da (Elf şehri) Olorin olarak tanınırdı. Sauron’un gazabına son vermek, insanlara ve cücelere yardım etmek amaçlı dünyaya gönderilmiştir. Moira madenlerinde Balrog’la savaşı sonucunda hayatını kaybetmiştir. Aslında gri cüppelidir fakat Balrog savaşını kaybettikten sonra Orta Dünya’ya Divan’ın başı olarak beyaz cüppeyle tekrar gelmiştir. O artık bir Ak Gandalf’tır.

Saruman

Saruman, Gandalf ve diğer İstari’lerin (Mavi büyücülerin) lideriydi. Demir çelik işlerinden çok iyi anlamasının sebebi Aule’dir. Aule, demirci bir Vala’dır. Galadriel tarafından Saruman’a bir görev verildi. Orta Dünya’da halkı Sauron’a karşı birleştirecekti. Saruman’nın kişiliği sert, yönetmeyi seven ayrıca Gandalf’ı sevmeyen biriydi. Bunun sebebi Gandalf’ta bir güç yüzüğünün olmasıydı. Okumayı, araştırmayı, bilgiyi çok seven Saruman kendine bir güç yüzüğü yapmıştır.

Orta Dünya evrenini yazmakla bitiremeyiz. Bir sonraki part’ta görüşmek üzere.