Kitap&Dergi · 19 Aralık 2020 0

İcat çıkarma: Atıştırmalık kitaplar serisi #1

İcat çıkarma kitabı, Albert Jack’in They Laughed at Galileo kitabından Türkçe’ye çevrilmiştir. Eksik Parça Yayınları’ndan çıkan İcat Çıkarma kitabı sizi biraz cahilmişsiniz gibi hissettiriyor.

Eleştiri, kibir, elitlik ve (bazen dehşete düşüren) cehalete karşı gelen azmin kitabı. Keyifli, bilgilendirici ve eğlenceli…

Booklist

Albert Jack, They Laughed at Galileo kitabını babasına ithaf etmiş. Her şeyin mümkün olabileceğini öğretmiş kendisine. Ayrıca komik bir atıfta bulunmuş Geodey Wesiner isimli birine. Sohbet esnasında iki defa böyle bir kitap çıkarma mevzusundan bahsetmiş. Yani kitabı beğenmezsek bu Geodey’in hatasıymış.

Dünya infilak etse duyulan son şey bir uzmanın “Bu yapılamaz” diyen sesi olurdu

Peter Ustinov

Yazar ve tarihçi olan Albert Jack, tüm dünyanın bildiği ünlü hikayelerin ardındaki gerçekleri araştırarak bu kitabı çıkarmıştır. Kitabın içeriği cidden çok eğlenceli ve bilgilendirici. Albert Jack şimdilerde radyolara ve TV programlarına konuk olup hikayelerini paylaşıyormuş.

İcat Çıkarma kitap içeriği

  • Bilim teknoloji
  • Yiyecekler
  • Popüler kültür
  • Şanslı başarısızlıklar
  • İş dünyası ve endüstri
  • Tesadüfi buluşlar
  • Engellenen icatlar
  • Keşke ben bulsaydım diyeceğiniz gülünç icatlar
  • Adını mucidinden alan icatlar

Merak edin diye sadece başlıkları yazıyorum. Bilmediğiniz çok şeyin olduğunu göreceksiniz. İcat Çıkarma kitabı “Merak buluşa yol açar” olarak başlıyor. Kitabın az çok ne ile ilgili olduğunu anlıyorsunuz. Yine de içerikle alakalı birkaç cümle yazayım.

İcat edildiği dönemde insanlar telefonu oyuncak olarak görmüşler. Kapakta da yazdığı üzere, dünyanın evrenin merkezinde olmadığını söyleyen Galileo’ya gülmüşler. Tarihin ilk Thug Life’ı olabilir mi sizce de?

Mesela 1936’da Newyork Times’a göre hiçbir roket atmosfer dışına çıkamazdı. Adamlar haklı çünkü teknoloji yok ve ne olduğunu bilmiyorlardı bile.

Oprah’ı bilirsiniz. TV için uygun olmadığı için işten çıkarılmış. Şimdilerde TV dünyasının başarılı ve en güçlü insanlarından birisi.

Yıldız Savaşları filminin gişede çakılacağı öngörülmüş ve yıllarca rafta bekletilmiş.

Sandviç, kumar bağımlısı bir kont tarafından bulunmuş. Masada karnı acıkmış.

İcatların arkasındaki hikayelerin akıcı bir dille, sıkmayacak şekilde harmanlandığı İcat İcat çıkarma kitabını genel kültür olsun diye tavsiye ediyorum.

Otoriter kitap sitesi olan Goodread alıntısıyla konuyu bitireyim. Atıştırmalık kitap serimizin ilk kitabı İcat Çıkarma kitabı oldu. Keyifli okumalar.

Çok ilgi çekici. Yemekten bilime aklınıza gelebilecek her icadın tarihine hızlı bir bakış

Goodreads