Dizi ve Film

İlginç bir dizi Siempre Bruja

Siempre Bruja dizisi son zamanlarda bana göz kırpıyordu ve neymiş bu dizi diye biraz araştırma, biraz fragman derken 1. sezonu bitirdiğimi fark ettim. Dizinin ilginç olmasının sebepleri arasında “izletiyor” olması ve tabi ki 17. yüzyıl insanının bir anda iphone X’li dünyaya adapte olmaya çalışması. Adapte olmasına oluyor ama bu kadar da hızlı ve hiçbir şey bilmemesine rağmen hemen alışabilmesi cadılık yeteneğinden olsa gerek. Dizinin İngilizce adının Always a Witch olduğunu da belirteyim istedim.

Siempre Bruja dizi konusu

17. yüzyılda cadılık suçlamasıyla ateşte yakılma cezası alan Carmen Eguiluz, farkında olmadan zamanda yolculuk yaparak 21. yüzyıla gelir. Zamanda yolculuğu nasıl yapabildiğini cadı olmasından anlıyoruz fakat “gücü yokken nasıl yapabildiği” sorusunun cevabı dizinin birinci sezonunun sonunda söyleniyor. Karakterimiz cadı olmasına cadı ama güçlerinden habersiz.

21. yüzyılda yine cadılarla uğraşan Carmen’in değişik bir güzelliği yok mu sizce? Ya da ben mi çok abartıyorum?

Siempre Bruja dizisi Kolombiya/Cartagena’da çekilmiştir ve muhtemelen bu şehrin tanıtımı da amaçlanmış olabilir. Şıkır şıkır sahiller ve hoppidi hoppidi insanlarını izlemenizi öneriyorum. 1 Şubat’ta Netflix platformunda yayınlanmaya başlamıştır. Siempre Bruja’yı, İspanyolca konuşma şeklinde Türkçe altyazılı izlemek daha nefis olabilirdi.

Siempre Bruja, 1600’lü yıllarda aynı Salem’de olduğu gibi din ve din adamları tarafından yönetilen topraklarda geçiyor. Anlayacağınız cadıların ve onlara yardım ettiği düşünülen insanların acımasızca yakıldığı bir dünya. Carmen, sevgilisi ve aynı zamanda soylu bir aileden olan Cristobal’ı kurtarmak için zamanın en büyük büyücüsü olan Aldemar’la iş birliği yapar ve geleceğe gitmek için, tam yakılma esnasında büyülü kelimeleri söyler, 21. yüzyıla gelir. Evet burada mükemmel bir açık var. Eğer altyazı çevirisi yanlış değilse ve ben yanlış anlamadıysam bu açığı bulun lütfen. Bulana ödül var 🙂

Diziyi izlerken biraz aceleye gelmiş gibi hissedebilirsiniz. İlk sezon biraz boşluklu geçse de -eğer ikinci sezon gelirse- daha stabil bir konu işlenir diye düşünüyorum. Dizinin intro ve outro müziği harika değili mi sizce de? İnsanın kalkıp oynayası geliyor.

Siempre Bruja’yı izlediyseniz yorumlarda buluşalım.

7 yorum

Yorum bırakın