Press "Enter" to skip to content

İlginç bir dizi Siempre Bruja

Siempre Bruja dizisi son zamanlarda bana göz kırpıyordu ve neymiş bu dizi diye biraz araştırma, biraz fragman derken 1. sezonu bitirdiğimi fark ettim. Dizinin ilginç olmasının sebepleri arasında “izletiyor” olması ve tabi ki 17. yüzyıl insanının bir anda iphone X’li dünyaya adapte olmaya çalışması. Adapte olmasına oluyor ama bu kadar da hızlı ve hiçbir şey bilmemesine rağmen hemen alışabilmesi cadılık yeteneğinden olsa gerek. Dizinin İngilizce adının Always a Witch olduğunu da belirteyim istedim.

Siempre Bruja dizi konusu

17. yüzyılda cadılık suçlamasıyla ateşte yakılma cezası alan Carmen Eguiluz, farkında olmadan zamanda yolculuk yaparak 21. yüzyıla gelir. Zamanda yolculuğu nasıl yapabildiğini cadı olmasından anlıyoruz fakat “gücü yokken nasıl yapabildiği” sorusunun cevabı dizinin birinci sezonunun sonunda söyleniyor. Karakterimiz cadı olmasına cadı ama güçlerinden habersiz.

21. yüzyılda yine cadılarla uğraşan Carmen’in değişik bir güzelliği yok mu sizce? Ya da ben mi çok abartıyorum?

Siempre Bruja dizisi Kolombiya/Cartagena’da çekilmiştir ve muhtemelen bu şehrin tanıtımı da amaçlanmış olabilir. Şıkır şıkır sahiller ve hoppidi hoppidi insanlarını izlemenizi öneriyorum. 1 Şubat’ta Netflix platformunda yayınlanmaya başlamıştır. Siempre Bruja’yı, İspanyolca konuşma şeklinde Türkçe altyazılı izlemek daha nefis olabilirdi.

Siempre Bruja, 1600’lü yıllarda aynı Salem’de olduğu gibi din ve din adamları tarafından yönetilen topraklarda geçiyor. Anlayacağınız cadıların ve onlara yardım ettiği düşünülen insanların acımasızca yakıldığı bir dünya. Carmen, sevgilisi ve aynı zamanda soylu bir aileden olan Cristobal’ı kurtarmak için zamanın en büyük büyücüsü olan Aldemar’la iş birliği yapar ve geleceğe gitmek için, tam yakılma esnasında büyülü kelimeleri söyler, 21. yüzyıla gelir. Evet burada mükemmel bir açık var. Eğer altyazı çevirisi yanlış değilse ve ben yanlış anlamadıysam bu açığı bulun lütfen. Bulana ödül var 🙂

Diziyi izlerken biraz aceleye gelmiş gibi hissedebilirsiniz. İlk sezon biraz boşluklu geçse de -eğer ikinci sezon gelirse- daha stabil bir konu işlenir diye düşünüyorum. Dizinin intro ve outro müziği harika değili mi sizce de? İnsanın kalkıp oynayası geliyor.

Siempre Bruja’yı izlediyseniz yorumlarda buluşalım.

Kuzgun
Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

View all posts

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Konuya yapılan yorumlar
3 Yorumlara verilmiş cevaplar
0 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
5 Yorumlayanlar
Kenar YazarıFatma üzmezmavianneKuzgunRecep Hilmi Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Recep Hilmi
Yorumcu
Recep Hilmi

İngilizcesi Always a Witch; Türkçesi Siempre Bruja mı? 🙂

mavianne
Yorumcu
mavianne

bayılırım zamaznda yolculuk fil ve dizilerine nedense
o nedenle 11 22 63 ü çok beğenmiştim
bu öneriyi hemen listeme ekledim
teşekkürler öneri için

Fatma üzmez
Yorumcu
Fatma üzmez

İlginç geldi konusu aklımda olsun bu dizi

Kenar Yazarı
Yorumcu
Kenar Yazarı

Diziyi izlemedim ama bende dizi isminin Türkçe/İngilizce çevirimine takıldım. Neden dizi Türkiye’de İspanyolca bir isimle izleniyor merak ettim 🙂 Bu konuda da bilginiz varsa öğrenmek isterim 🙂