Diğer mevzular · 17 Ocak 2021 3

iPhone telefon nasıl hızlanır?

iPhone telefon nasıl hızlanır? Gereksiz uygulamalar ve silinen fotoğraflar nasıl sistemden atılır? 7 adımda iPhone telefon nasıl hızlanır konusu size rehber olacaktır.

1. iPhone’u Hard Reboot Yapmak

IPhone’u donanım sıfırlamasıyla hızlanabilirsiniz. Bu yöntem, küçük bir yazılım sorunu veya dengesiz bir uygulamanın neden olduğu yavaşlıkları giderecektir.

Donanım sıfırlaması kolay ve basittir. Açma/kapama tuşu ile Ana ekran tuşunu aynı anda basılı tutarak yeniden başlatın. Apple logosu bu süre içinde görünür. Bu noktada tuşları bırakarak iPhone’unuzun normal şekilde başlamasını sağlayabilirsiniz. IPhone 7 veya üzeri kullanıyorsanız açma/kapama tuşu ile aynı anda Ses açma/kapama tuşuna basılı tutmanız gerekecektir.

2. Telefonunuzun Son İOS Güncellemesini Yapın

Yeni yazılım güncellemeleri her zaman açık bir yama ve performans artırıcı geliştirmeler içerir. Ayrıca, telefonunuzu güvende tutmak için güvenlik geliştirmeleri sunar. Çoğu kullanıcı yeni İOS güncellemesinin telefonunu yavaşlatacağını düşünür bunun bir hurafeden ibaret olduğunu bilmeniz gerekir. Bu güncellemeler, beta aşamasında tanımlanan sorunları düzeltmek için bazı düzenlemelerden oluşur ve genel kullanıma sunulmadan önce test edilir. Bu nedenle, en son yazılım güncellemesine yükseltmek çok güvenilirdir.

iPhone Telefon Nasıl Hızlanır?

IPhone’unuz yavaş çalışıyorsa bunun nedeni yazılım sorunları veya Apple’ın güncellemesi yapmak çözümü olabilir.

Ayarları açın.

Genel > Yazılım Güncellemesi öğesine gidin ve telefonunuzu en son iOS sürümüne yükseltin.

3. Hareketi Yavaşlat Mmodunu Aktif Hale Getirin

IOS, iPhone’unuzun yavaş görünmesini sağlayan birçok harika animasyon içerir. Daha eski bir iPhone tipiniz varsa bu animasyonlar cihazınızı yavaşlatabilir. Apple bu animasyonları devre dışı bırakma seçeneği sunmuştur. Animasyonları devre dışı bırakarak performans testi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayarlar’a girdikten sonra Genel’i tıklatın

Erişilebilirlik > Hareket Retarder’ı tıklatarak etkinleştirin

4. Uygulama Ön Belleği Temizliği Yapın

Birçok uygulama, video ve resim gibi verileri önbelleğe alır. Böylece, tekrar açtığınızda daha hızlı açılacaktır. Bu uygulama, Safari ve Chrome gibi tarayıcıların ortak özelliğidir. Ancak bu veriler, telefonunuzun zaman içinde önbellekte daha fazla alan bulunmaya başlayarak önemli ölçüde yavaşlamasına neden olabilir.

Tüm uygulamaları silmek için tek bir düğmeye sahip değilsiniz, ancak ayarlara giderek önbelleği temizleyebilirsiniz. Safari kullanıyorsanız, Ayarlar > Safari bölümüne gidip ‘Geçmişi ve Verileri Sil’ seçeneğini tıklatarak geçmişi temizleyebilirsiniz.

5. Arka Plandaki Uygulama Yenileme İşlevlerini Sınırlandırın

IOS’un en iyi özelliklerinden biri, başka bir uygulama kullanılırken diğer uygulamaların arka planda çalışmaya devam ederek verilerin işlenmesine olanak tanımasıdır. Ancak bazı uygulamalar performans sorunlarına neden olabilir. Örneğin, Facebook uygulaması birçok arka plan işlemini çalıştıran kaynağı yoğun bir uygulamadır. Bu tür uygulamalar iPhone Yavaşlatır.
Ancak, istediğiniz arka plan uygulamasını devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bunu yapmak için;

Ayarlar’a gidin

Genel > Arka Plan Uygulama Yenileme’ye tıklayın
Soruna neden olduğunu düşündüğünüz listede görünen arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

6. Uygulamalar İçin Konum Servislerini Ayarlayın

Konum hizmetleri kaynak açısından zengindir ve pek çok uygulama açık olmasa bile konumunuza erişim sağlar. Bu, iPhone’unuzun yavaşlamasına veya donmasına neden olabilir.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetlerine gidin

Bu ekranda konumunuza erişen uygulamaları görebileceksiniz. İsterseniz, bir uygulama için konumunuza tam erişimi kapatabilir veya yalnızca uygulama açıkken konumunuza erişime izin verebilirsiniz.

iPhone’un performansını artırmak için bu hizmete mümkün olduğunca fazla uygulama erişimini kısıtlamanız önerilir. Özellikle sık kullanmadığınız uygulamalar.

7. iPhone’u Yeniden Başlatın

Yukarıdaki eylemlerden hiçbiri işe yaramadıysa ve cihazınız hala yavaş çalışıyorsa bunun nedeni yazılımsal olabilir. Bunun için iPhone’unuzu yeniden başlatmak bir çözüm olabilir.

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce iTunes veya iCloud’a yedeklemeniz gerekir. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için telefonu yeniden başlattıktan sonra iTunes yedeğini yeniden yüklememenizi öneririz. Yeni bir telefon gibi kullanmaya başlayın ve yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları yükleyin.

Telefonunuzu yeniden başlatmak için:

Ayarlar’dan Genel’e gidin
Aşağı kaydırın ve yeniden başlat öğesine gidin
Tüm içeriği ve ayarları sil seçeneğini tıklatın
Evet, yavaşlayan iPhone’unuzu hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı adımları sizlerle paylaştık. Bu yöntemlerin umarız ki işinize yaramıştır.