Düşünceler · 3 Şubat 2020 2

Kanada’yı ayağa kaldıran Luka Rocco Magnotta cinayeti

Bir insan (!) hayvanlara zarar verip öldürebiliyorsa, insan da öldürebilir. Bir şey öldürme dürtüsü insanoğlunun yaradılışından mıdır yoksa bu bir zevk meselesi midir?

Hikayenin baş rolü Luka Rocco Magnotta. Yavru kedileri öldürme videosundan, insan cinayetine uzanan bu hayatı merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Luka Rocco Magnotta kimdir?

Doğum adı Eric Clinton Newman’dır. 24 Temmuz 1982’de Scarborough, Ontario/Kanada’da doğmuştur. Mahkeme’ye başvurup ismini Luka Rocco Magnotta olarak değiştirmiştir. Anacığı Anna Yourkin ve babacığı da Donald Newman’dır. Ailenin ilk çocuğudur. Luka’nın annesi temizlik takıntılıdır. Babası ise şizofreni teşhisi konmuştur.. Donald ve Anna bu yüzden ayrılıp, Luka babaannesiyle yaşamaya başlamıştır.

Luka, 2003’te Lindsay’deki I. E. Weldon Ortaokuluna gitmiştir. Luka meşhur olmak istemişti. Herkes onu tanısın, sürekli paparaziler peşinde koşsun istemişti.. Bu istediği olmuştu ama kendi sonunu hazırlamıştı.

Bir süre sonra Luka’nın p*rnografik görüntüleri ortaya çıkmıştı. Luka biseksüeldi. Kendinden yaşça büyük erkeklere esc*rtluk yapmaya başlamıştı. Artık yavaş yavaş tanınmaktaydı. Gerçi bu tanınma olayı p*rno endüstrisi dışına çıkamamıştı ancak ilerleme katetmişti.

Luka, 2005 yılında Jimmy lakabını takınarak Toronto Fab dergisinin pin-up modeli olmuştu. (pin-up: Her yerde gördüğünüz o kaslı erkeklerin, güzel kızların fotoğraflarını aynaya, gardıroba asma olayı) Daha yakışıklı görünmek isteyen Luka bir takım estetik ameliyat geçirmişti. Luka hep güzel görünmek istemişti. Şubat 2008’de Slice network televizyon programı Plastic Makes Perfect için seçmelere katıldı.

İlk işlediği suç

2005 yılında bir kadının kredi kartını çalarak 10 bin dolardan fazla harcama yapmıştır. Farklı bir kimliğe bürünmeye çalışmıştır ve üç farklı suçtan 9 ay şartlı hapis cezasına çarptırılmıştır. Luka 17 bin dolar borçla Mart 2007’de iflas ettikten sonra bu borcu Aralık 2007’de sıfırlanmıştır.

Luka Rocco Magnotta, kendisini internette ünlü yapabilmek adına sosyal platformlarda bir çok üyelik açmış ve kendisiyle ilgili bilgiler girmeye başlamıştır. Fake üyelikleriyle kendisini pohpohlatmıştır.

2007 yıllarında hükümlü bir katil olan Karla Homolka ile birlikte olduğu iddialarını önce kabul etmiş, Toronto Sun’a verdiği başka bir röportajında bunu reddetmiştir. Cinayet masası dedektifleri sevgili olduklarını açıklamışlar fakat delil yetersizliğinden ifadeyi geri çekmişler. Polise göre Luka’nın 70 Facebook sayfası, 20 web sitesi varmış.

Jun Lin Cinayeti

Wuhan’da uluslararası öğrenci olan Concordia Üniversitesi’nde bilgisayar ve mühendislik okuyan maktul daha çok Justin Lin olarak biliniyordu. Jun Lin, Pointe-Saint-Charles’da part-time eleman olarak çalışıyordu. Jun Griffintown bölgesinde, bir arkadaşıyla apart daireye çıkmıştı. Jun Lin en son 24 Mayıs 2012’de görülmüştü. Ertesi gün işe gitmediğinde patronu şüphelenmişti. 27 Mayıs’ta üç arkadaşı Jun’un evine gitmiştir. 29 Mayıs’ta kayıp olduğu bilgisi verilmiştir.

Luka Rocco Magnotta’nın ipleri koparması

25 Mayıs 2012’de bestgore adlı internet sitesine 11 dakikalık bir video yüklendi. 1 Lunatic 1 Ice Pick başlığına sahip videoda çıplak bir erkeğin defalarca buz kıracağı ve bıçakla öldürüldüğü görülmekteydi. Evet, Jun Lin Luka Magnotta tarafından hunharca, canavarca katledilmişti. Cinayet sonrası Luka nekrofili hareketlerde bulunmuştu. Sonrasında Luka bir köpek getirmişti ve sonraki araştırmalarda köpeği de Luka’nın öldürdüğü kanısına varıldı. Videoyu izleme cesaretiniz var ise, eylemin yapıldığı dakikalarda Jun’un hareketsiz yattığını göreceksiniz. Polise göre Luka Jun’a uyuşturucu bir kimyasal içirmiş. Acı çekmeden ölmüş olması tek teselli.

Luka, polisler ve hayvan hakları savunucularıyla resmen alay ederek çeşitli bilmeceler gönderiyordu. Her iki tarafında fellik fellik aradığı Luka, sürekli ülke değiştirerek izini kaybettirmeye çalışıyordu. Amansız takipler ard arda gelirken Luka’nın siyasi partilere Jun’un el ve ayak parçalarını göndermesi gündeme bomba gibi düşmüştü.

29 Mayıs 2012 günü saat 11: 00’de Kanada Muhafazakar Partisi’nin ulusal karargahına sol ayak içeren bir paket teslim edildi. Paket kanlıydı ve kötü kokuyordu. Sol eli içeren başka bir paket Liberal Partiye hitap eden Kanada postanesinde ele geçirildi.

Bir görevli, bavulun içinde, Montreal’in Snowdon bölgesindeki bir apartmanın arkasındaki sokakta bir çöp yığını içinde kalan, çürüyen bir gövde buldu. Bavulu ilk olarak 25 Mayıs’ta gördü fakat çok fazla çöp olduğu için sonra alınabileceğini düşündü. Sonrasında polise haber vererek olay yeri incelenme başlatıldı. Apartman kameralarına bakılarak şüphelinin sürekli çöpe bir şeyler attığını gördüler. Yapılan incelemede bu şüphelinin Côte-des-Neiges postanesindeki kişiyle aynı olduğunu gördüler. Evet, şüpheli Luka Rocco Magnotta’ydı.

Olaydan sonra Magnotta, kendi pasaportunu kullanarak Montreal’den Paris’e uçak rezervasyonu yaptırdı. Polis Luka’yı otele kadar telefon sinyaliyle takip etmişti fakat Luka polisten önce otelden ayrılmıştı. Luka otelde Kirk Trammel adını kullanarak rezervasyon yaptırmıştı. Luka Almanya/Berlin için harekete geçmişti ve artık yakalanacaktı. Berlin Bagnolat’ta bir internet kafede kendisiyle ilgili haberleri okurken bir Türk tarafından polislere teslim edildi. Dikkatli abimizi candan kutlarız.

Luka’nın Montreal’e gelmesi için hiçbir havayolu şirketi gönüllü olmadı. Seri katil olma yolunda ilerleyen Luka’yı taşıdıklarında itibar kaybı yaşayabilirlerdi. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri CC-150 Polaris’de Montreal’in kuzeyindeki Mirabel Uluslararası Havaalanı’na uçtu. Riviere-des-Prairies gözaltı merkezinde hücre hapsine yerleştirilmiştir.

19 Haziran 2012’de Magnotta, avukatı aracılığıyla tüm suçlamalardan suçlu bulunmadığını iddia etmek için video bağlantısıyla mahkemeye çıktı. 21 Haziran’da Magnotta, yüksek güvenlikli bir Montreal mahkemesinde şahsen jüri tarafından yargılanmak istedi. Magnotta, kendisini sürekli hor kullanan, kötü şeyle yaptıran hayali bir insandan bahsediyordu. Bu insan araştırıldı fakat izine hiç rastlanılmadı. Bu kişi Manny adında biriydi ve Luka’nın partneriydi. Luka hayal dünyasında bir kişi yaratmıştı ve her şeyi ona yıkıyordu. Mahkeme kararı sonucu Luka Rocco Magnotta hapis cezası almıştır.

Bir insan neden böyle vahşi duygulara kapılıp eylem gerçekleştirir ki? Muhtemelen Luka’da bipolar/şizofreni durumu vardı. Olması muhtemel çünkü babası da şizofrendi. Annesi de takıntılıydı. Biraz oradan biraz buradan alıp temelini oluşturmuş.

Bu hikayeyi, gerçek tanıklar ve gerçek polislerden dinlemek isterseniz ve ayrıca gerçek delil ve videoları görmek isterseniz Netflix’e davetlisiniz. Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı adlı mini seri belgeseli izlemeyi unutmayın. daha çok detay bulabileceksiniz.