Press "Enter" to skip to content

M.Ö 10.000 yılına gidebilmem için sponsor aranıyor

Bu gecenin konusu Göbeklitepe. Şanlıurfa’nın Örencik köyünün 3 km kuzeydoğusunda yer alan bilinen en eski yerleşim birimi. Bu tarihi keşfi görebilmem için -gerçekten- sponsor aranmaktadır. Uçak gidiş dönüş pahalı ve otobüsle gitmek içinse çok uzak. Son çare olarak Bla Bla Car veya benzeri uygulamalarla ucuz yollu seyahat arayacağım. Göbeklitepe etrafında kalabilirim. Eğer oralardan birisi varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

Göbeklitepe’de neler var?

Göbeklitepe, Neolitik döneme ait bir inanç merkezidir. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstü örtülen bu yer altı tapınağı 12 bin yıl öncesinin yaşam izlerini üzerinde barındırıyor. Göbeklitepe’nin 300 metre çapı ve 15 metre yüksekliği bulunuyor. 20 kadar tapınak keşfedilmiş fakat şu ana kadar gün yüzüne 6 tane tapınak çıkarılmış.

Göbeklitepe, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski yapıdan 7500 yıl daha eski. Umarım çok daha eski yapılar bulunur. Neolitik dönemde insanlar bitki toplar hayvan avlarlardı. Kayalık bölgelerden büyük sütunları getirebilmek için el arabaları yoktu. Bir kaç km yol gidip Göbeklitepe’ye ulaşılıyordu. Topluluğun hayli fazla olduğu düşünülüyor çünkü üç beş kişiyle bu tapınak çok zor yapılırdı.

Kazı çalışmalarında ortaya çıkan bazı hayvan figürlerinin Göbeklitepe’deki farklı kabilelerin sembolü olduğu söyleniyor. Akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği gibi birçok figüre rastlanılmış. Ayrıca buğdayın atasının Göbeklitepe eteklerinden geldiği söylenmekte.

Bu kazıyı ortaya çıkarma şerefine nail olmuş bir çiftçidir. Tarlasını sürerken oymalı bir taş bulmuş ve müzeye götürmüş, müzede sergilenmiş. 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitesi konuya el atmışlar fakat üzerinde durmamışlar. Asıl çalışma 1995 yılında başlıyor ve tarihimizin gördüğü en büyük keşif başlıyor.

2010 yılında bir hırsızlık olmuş, 40 cm boylarında, 25 kg civarında üzerinde hayvan figürleri olan bir kafa heykeli çalınmış. Bu kafa heykeli şu an -muhtemelen- yurt dışında. Türkiye’de satılması imkansız çünkü. Kazının başında bulunan Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt’e 150 bin TL ceza kesilmiş. Şu an kazı alanı termal kameralarla izleniyormuş. Yahu biri götürsün beni Göbeklitepe’ye!

Kazı çalışmalarında bulunan ilginç bir detay var. O zamanlar tarımcılık ekmek-yemek için değilde bira yapmak için yapılıyormuş. Bira yapımı için kullanılan büyük variller bulunmuş. Yani kısacası ilk içkimiz bira olabilir 🙂

  • Göbeklitepe, Unesco Dünya mirası kalıcı listesi’ndedir.
  • Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Umarım Göbeklitepe’yi görme hayalimi gerçekleştirecek bir sponsor bulabilirim.
Not: Benim istediğim bir tarihte Göbeklitepe ziyaretini gerçekleştireceğim.

Göbeklitepe’yle ilgili çok fazla bilgi var. İnce detay ve daha geniş bilgilere Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kuzgun
Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

View all posts

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Konuya yapılan yorumlar
4 Yorumlara verilmiş cevaplar
0 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
7 Yorumlayanlar
ZanaLabEphendyParlakJurnalGörkem CANCem Kazan Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Ephendy
Yorumcu
Ephendy

hocam inşallah sponsor bulabilirsin.
her şey istediğin gibi ola!

Recep Tufan
Yorumcu
Recep Tufan

Umarım en kısa sürede bulursun bir sponsor. Bende de durumlar kötü…

Cem Kazan
Yorumcu
Cem Kazan

İstediği sponsoru bulabilmen umuduyla 😀

Görkem CAN
Yorumcu
Görkem CAN

Recep sen ben bir olsak da şu Kars tren olayını yapsak keşke.. Ne yazı içerik çıkar.. Ankara’da buluşur oradan ver elini Kars. Dur şununla ilgili bir yazı yazayım heves ettim zaar.

ParlakJurnal
Yorumcu
ParlakJurnal

Gerçekten ülkemizde birçok zenginlik bulunuyor. Ama biz genelde bunları bilmiyoruz, bilsek de gezmiyoruz. İlgili olanımız az sayıda. Sponsor konusunda başarılar 🙂

ZanaLab
Yorumcu
ZanaLab

Hoş bir yazı olmuş gerçekten ..