Düşünceler · 5 Kasım 2018 10

M.Ö 10.000 yılına gidebilmem için sponsor aranıyor

Bu gecenin konusu Göbeklitepe. Şanlıurfa’nın Örencik köyünün 3 km kuzeydoğusunda yer alan bilinen en eski yerleşim birimi. Bu tarihi keşfi görebilmem için -gerçekten- sponsor aranmaktadır. Uçak gidiş dönüş pahalı ve otobüsle gitmek içinse çok uzak. Son çare olarak Bla Bla Car veya benzeri uygulamalarla ucuz yollu seyahat arayacağım. Göbeklitepe etrafında kalabilirim. Eğer oralardan birisi varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

Göbeklitepe’de neler var?

Göbeklitepe, Neolitik döneme ait bir inanç merkezidir. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstü örtülen bu yer altı tapınağı 12 bin yıl öncesinin yaşam izlerini üzerinde barındırıyor. Göbeklitepe’nin 300 metre çapı ve 15 metre yüksekliği bulunuyor. 20 kadar tapınak keşfedilmiş fakat şu ana kadar gün yüzüne 6 tane tapınak çıkarılmış.

Göbeklitepe, şimdiye kadar keşfedilmiş en eski yapıdan 7500 yıl daha eski. Umarım çok daha eski yapılar bulunur. Neolitik dönemde insanlar bitki toplar hayvan avlarlardı. Kayalık bölgelerden büyük sütunları getirebilmek için el arabaları yoktu. Bir kaç km yol gidip Göbeklitepe’ye ulaşılıyordu. Topluluğun hayli fazla olduğu düşünülüyor çünkü üç beş kişiyle bu tapınak çok zor yapılırdı.

Kazı çalışmalarında ortaya çıkan bazı hayvan figürlerinin Göbeklitepe’deki farklı kabilelerin sembolü olduğu söyleniyor. Akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği gibi birçok figüre rastlanılmış. Ayrıca buğdayın atasının Göbeklitepe eteklerinden geldiği söylenmekte.

Bu kazıyı ortaya çıkarma şerefine nail olmuş bir çiftçidir. Tarlasını sürerken oymalı bir taş bulmuş ve müzeye götürmüş, müzede sergilenmiş. 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitesi konuya el atmışlar fakat üzerinde durmamışlar. Asıl çalışma 1995 yılında başlıyor ve tarihimizin gördüğü en büyük keşif başlıyor.

2010 yılında bir hırsızlık olmuş, 40 cm boylarında, 25 kg civarında üzerinde hayvan figürleri olan bir kafa heykeli çalınmış. Bu kafa heykeli şu an -muhtemelen- yurt dışında. Türkiye’de satılması imkansız çünkü. Kazının başında bulunan Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt’e 150 bin TL ceza kesilmiş. Şu an kazı alanı termal kameralarla izleniyormuş. Yahu biri götürsün beni Göbeklitepe’ye!

Kazı çalışmalarında bulunan ilginç bir detay var. O zamanlar tarımcılık ekmek-yemek için değilde bira yapmak için yapılıyormuş. Bira yapımı için kullanılan büyük variller bulunmuş. Yani kısacası ilk içkimiz bira olabilir 🙂

  • Göbeklitepe, Unesco Dünya mirası kalıcı listesi’ndedir.
  • Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Umarım Göbeklitepe’yi görme hayalimi gerçekleştirecek bir sponsor bulabilirim.
Not: Benim istediğim bir tarihte Göbeklitepe ziyaretini gerçekleştireceğim.

Göbeklitepe’yle ilgili çok fazla bilgi var. İnce detay ve daha geniş bilgilere Google üzerinden ulaşabilirsiniz.