Düşünceler · 22 Nisan 2021 2

Manuel yapıldığında kafa karışıklığı yaratan durumlar

Vücudumuzun harika bir otomasyonu var. Ne yapıp yapmayacağına kendisi karar veriyor ve uyguluyor. Şimdi sizlere Manuel yapıldığında garip hissettiren durumlardan bahsedeceğim.

Göz kırpma

Gün içinde gözlerinizi kırptığınız aklınıza geliyor mu? “Aa benim gözüm vardı bir kırpayım” diyor musunuz? Demiyorsunuz dimi? Otomatik açılıp kapanan kirpiklere sahibiz ve bu çok iyi bir şey. Otomatikteyken göz kendi kendine kırpılıyor ve bunu hangi aralıklarla kaç defa yapıyor bilmiyoruz. Yönetimi aldığınızda iş çığırından çıkıyor sayın okur. Hangi aralıklarla kırpacağını bilmiyorsunuz. Kırpmayı unuttuğunuzda gözleriniz acıyor.

Yürümek

Yürürken yürüdüğünün farkında olan var mı? “Yürüyom ya la” diyor musunuz? Otomatikte yürüdüğünüzde ayaklar ve kalça vücudun istediği şekilde yürüyor ama Manuel’e alındığında ayağı nereye atacağınızı düşünüyorsunuz ve robot gibi yürümeye başlıyorsunuz. Kalça vücudun istediği gibi hareket etmiyor mesela. Paytak bi’şey olunuyor.

Nefes almak

Şüphesiz vücut otomasyonunun en nadide örneği. Nefes, hayat. Otomatikteyken çok güzel yönetiyor vücut ama iş Manule’e geçtiğinde boşuna oksijen yakmaya başlıyorsunuz. Manuel nefes almaya başladığınızda kalp ritminiz bozulabiliyor. Yanlış nefes almanın bin bir türlü hastalığa davetiye çıkardığını da belirteyim.

Doğruyu söyleyin bu yazıyı okuduktan sonra ne yaptınız 😀 Yorumlarda buluşalım.