Web siteniz mobil SEO kriterlerini karşılıyor mu?

Mobil SEO önemi ve çalışma prensibine değineceğim. Mobil cihazların kullanımı hızla artıyor. İnsanlar günde ortalama 4 saat boyunca telefon, tablet ve diğer cihazlara ve web sitelerine girmek ve sosyal medya kanallarını izlemek gibi etkinliklere başvuruyor. Bu nedenle, mobil arayüzü olan bir web sitesinin önemi artmaktadır.

Google tarafından 2015’de ortaya çıkan mobil SEO nedir? Bugün neden bu kadar önemli?

Mobil kullanıcılara hitap etmek günümüzde oldukça fazla önem taşıyor. Bir web sitesi için hayati önem taşıyan ziyaretçilerin %80’i mobil aracılığıyla sitenize giriş sağlamakta. İnsanların web sitesinde zaman geçirmesi ve mobil araçlarla rahat bir gezintiye sahip olması bu noktada önemlidir. Her web sitesi sahibinin tek bir amacı vardır o da Google’da üst sıralarda yer almak.

Bugün mobil sorgu sonuçlarında yüksek olmak önemliydi, ancak bir zamanlar yalnızca masaüstü bilgisayarlarda üst sıralarda çıkmak yeterliyken günümüzde mobil sonuçlarında da üst sıralarda yer almak hayati önem taşıyor. Tabiki durum böyle olunca mobil arayüze rekabet artıyor.

Mobil SEO Neden Önemlidir?

Mobil kullanıcılar için web sitelerinin hazırlanması, web sitesi trafiğinin arttırmak için kritik önem taşır. Bunun önemini aşağıdaki maddeler ile açıklayabiliriz. Web sitesi, mobil araçlara daha iyi hizmet vermek için çalışır ve bu kanallardan gelen ziyaretçi sayısını doğrudan artırır.
İstatistikler, mobil ve masaüstü cihazlardan gelen kullanıcıların yüzdesinin şu olduğunu gösterir:

Bu nedenle, hedef ne olursa olsun mobil arayüz desteği bir web sitesini canlandırır. Bu nedenle, her web sitesinin en yakın zamanda. mobil bir görünüme sahip olması gerekir.

Mobil Görünüm Nasıl Yapılır?

SEO araçları, 2015’den bu yana mobil görünümü hızlı bir yapı ile analiz etmeye başladı. Bu araçlar hem masaüstü hem de mobil görünümü ayrı ayrı değerlendirir. Mobil görünüm, bu analiz araçlarını kullanarak geliştirilebilir. Ancak her web sitesinde dikkat edilmesi gereken bazı öneriler vardır ve bu, her mobil görünüm için çok önemlidir.

Ziyaretçi Analizi Yapmak

Web sitesinin görünümü, ziyaretçi analizi yapılarak uygun şekilde ayarlanmalıdır. Çocuklar, kadınlar, erkekler, futbol tutkunları gibi ziyaretçilere özel bir web sitesi oluşturmak her zaman daha iyidir. Kullanıcı Deneyimi: Web sitenizde oturum açan ziyaretçiler burada aradıklarını bulmakta sorun yaşıyor mu? Yavaş çalışan ve yanıltıcı bir web sitesine gelen ziyaretçiler siteden heme çıkış sağlamakta.

Reklam Gösteriminde Düzenleme

Reklamların tanıtımı, web sitelerine bir gelir kapısıdır. Ancak bunu, kullanıcıyı sıkıştırmayacak ve göze çok açık gelmeyecek şekilde yapmak önemlidir. Aksi takdirde, çok fazla kazanalım derken müşteriyi tamamen kaybetmeyin.

Site Hızı

Günümüzde kullanıcılar oldukça telaşlı ve acelecidir. Ortalama 4 sn. ve altında, yükleme hızı kullanıcılar için idealdir. 4 sn üzerinde ise hız optimizasyonu yapılmalıdır.

Exit mobile version