Düşünceler · 20 Ocak 2019 6

PS4 oyun fiyatlarını görünce yutkunamıyorum

Son bir senedir Ps Store Türkiye oyun fiyatları müthiş coştu. Hal böyleyken akşam pazarından ucuza sebze bulmaya çalışan emekliler gibi oluyoruz. Bir ona tık bir buna tık mouse perişan oluyor. Gerçi bizim halimiz daha perişan ama lütfen rica ediyoruz şu oyunların fiyatlarını düşürün artık.

Kur farkından dolayı bla bla bla

Kur farkı hikaye anacım. Vallahi de billahi de yalan dolan. Bir süredir 3 kişi almaya çalıştığımız ama alamadığımız Red Dead Redemption 2 oyunu Amerika PS Store’da 59,99$ iken Türkiye PS Store’da 469,99 TL’ye satılıyor. Güncel dolar kurunu baz alırsak 319,68+- bir fiyata USA PS Store’den alınabiliyor. “Ee ne duruyorsunuz alsanıza” demeyin, kolay bir iş değil USA’den oyun almak. Uzun uzun yazılar var internette, bir bakın sizler de.

PS Store Türkiye Read Dead Redemption 2 oyunundan 150 TL cukkalıyor. “Bu adamlar daş mı yisin?” diye soracak olursanız onun da cevabını vereyim bir soruyla. Bir üründen neden bu kadar kâr ediyorlar? Oyunun binlerce satması onların milyarlarca lira kazanması demek. Emin olmamakla beraber -bilen varsa aydınlatsın- Sony bu oyunları Türkiye’ye daha da ucuza veriyor diye düşünüyorum. Bizimkiler de bir oyun 3 milyar da olsa yine alınır düşüncesiyle fiyat yükseltiyor.

Muhtemelen bir süre daha oyun alamayacağız ya da Playstation kardeşliğimize taze kanlar katacağız. 10 kişi olsak istediğimiz her oyunu alabiliriz. Alırız değil mi? Alırız alırız.

Rekabet Kurumu’ndan Sony’ye 2.3 milyon TL ceza

Geçen aylarda Sony Türkiye’ye fiyatların fahiş derecede artmasından dolayı soruşturma açılmıştı. Sonuç olarak 4054 sayılı kanunun 4. maddesinin ihlali sonucunda Rekabet Kurumu firmaya 2.346.618,62 ceza kesti. Ceza kesti kesmesine de fiyatlar neden düşmedi? Anlayacağınız Sony faturayı bize kesti, hükümet aldı parasını çekildi köşesine.

Bu sene çıkacak PS 4 oyunlarının hepsi 469 TL ve üzeri olacak. Özellükle Deluxe paketlerin fiyatları 800 TL’ye kadar çıkabilir, belki de daha fazlası. Twitter’da PS Store Türkiye’ye boykot kampanyaları var. Kimisi “Alamadığın oyunu neden boykot ediyorsun?” diyerek bizi parasızlıkla suçlarken, fiyatların bölgesel fiyatlandırmaya uymadığını savunanlar da var.

Sizce biz mi fakiriz yoksa oyun fiyatları gereğinden fazla mı fiyatlı? Play Station ile içli dışlı olan okurlardan yorumları almak isterim.