Film

[Roma filmi] Hayatımda hiç bu kadar sıkılmamıştım

Bugün bir çılgınlık yapıp sinemaya gidelim dedik. Arkadaşın bedava bileti vardı, ben de parasını verip alacaktım. Bumblebee 2D versiyonuna gitmeye karar vermiştik. Bedava olan bilet sadece 2D filmlerde geçerli olduğu için başka alternatiflere bakındık.

Bu arada Bumblebee filmi Gold Class adında Premium salonda izlenebiliyordu. Fiyatı ise tek kişi 53 TL. Paketin içinde bazı hizmetler vardı ama bunu sormadık. Fiyat çok olduğu için başka filmlere bakarken arkadaşım demesin mi “Roma’ya gidelim, bunu çok methettiler” diye…

Aman aman nereye geldik biz böyle! Filmin ilk yarısı olayları anlamakla geçti fakat olay falan yoktu ortada. Normal bir evin hallerini izliyorduk. 70’li yıllarda yaşayan zengin bir ailenin yanında çalışan hizmetçinin hayatını konu almışlar. Film daha çok zengin ev sahiplerinin hayatını anlatıyor ama olayları hizmetçinin üzerinden örüyorlar.

Filmin ikinci bölümünde daha fazla olay oluyor. Spoiler olacak ama bu filme gidebileceğinizi düşünmüyorum. İkinci bölümde kız, arkadaşı tarafından hamile bırakılıyor, oğlan kaçıyor çocuğu reddediyor, kızı tehdit ediyor karşıma çıkma falan filan…

Sonrasında doğum için hastaneye gidiyor ve şok. Çocuk ölü doğuyor. İlginç bir kişiliğe sahip hanım kızımız. Çocuğu istemediğini söylüyor filmin ilerleyen dakikalarında. Öncesinde birçok olay yaşanıyor, halk ayaklanıyor falan, insanları öldürenler oluyor. Bunu yapanların arasında Cleo’yu (başrol kız) hamile bırakan şerefsiz de var.

Roma film konusu

Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuarón tarafından çekilen Roma filmi, Meksika’nın Roma isimli, az da olsa zengin ailelerin yaşadığı mahallede Sofia’nın hizmetçisi olarak çalışan Cleo’yu anlatmaktadır. Cleo 4 çocukla ilgilenirken, Sofia kocasının yokluğuna alışmaya çalışmaktadır. İki farklı hayatın kesiştiği nokta ilişkilerinin iyi gitmemesidir.

Değişik bir sahneyle başlayan film anlamsız bir sahneyle bitmişti. 18:30’da girdiğimiz filmden 21:07’de çıkmaya başladık. Fena halde sıkan film, koltuktan koltuğa Meksika dalgası gibi telefonlarımızı çıkartmamıza neden olmuştu. Anladım ki sanat filmleri bana göre değil ya da beni saracak bir sanat filmine denk gelmedim. Salondan çıkarken nefes aldığımı hissettim, hem salonun klimaları pek iyi değildi. Sıcaktan pek konsantre olamadık. İzleyenlerin çıkmak için can attığını gözlerimle gördüm. Roma filminin Golden Lion ödülünü aldığını da yazıp konuyu sonlandırayım.

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.
Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
SoloBro
SoloBro
27 Aralık 2018 08:22

Ben hala 53 tl olan bilet fiyatına takıldım. Star Wars olmadıkça hayatta o paraları vermem :)

SoloBro
SoloBro
Reply to  Kuzgun
27 Aralık 2018 20:24

deepo iyidir, 8 liraydı 10 olmuş. Haftada en az 3 filme gidince deepo tam bir fırsat

Can
Can
Reply to  Kuzgun
3 Şubat 2019 00:39

Daha uygun sinema deneyimi için sinemia kart almalısınız. Bunla ilgili inceleme yazısı hazırlayacağım.

Cem Kazan
Cem Kazan
11 Ocak 2019 00:35

Bende bi kere izlemiştim. Bir Türk filmiydi. Yarısında bıraktım. Ama ben evde izlemiştim.

mavianne
mavianne
19 Ocak 2019 21:29

Allahtan sinemada izlemedim
ben de beğenmedim
kesin oscar verirler diye düşündüm :))
tek olmadığıma sevindim

Mustafa
Mustafa
24 Ocak 2019 01:47

Bu film Netflix’de çok sık karşıma çıkıyor. Konusu ilgimi çekiyor fakat film çok uzun gibi. Belki bir ara izlerim…

Kenar Yazarı
Kenar Yazarı
27 Ocak 2019 22:35

Yazdıklarınızın üzerine Roma filmini izleme listemden çıkartıyorum :) Teşekkürler.

Can
Can
Reply to  Kenar Yazarı
3 Şubat 2019 00:36

Arkadaşa kesinlikle katılmıyorum. Roma filmi harika… Günlük olaylar, sıradan kayıp yaşamlar olabilir… Yavaş ilerlemesi değil sıradanlıktaki derinliğe bakmak lazım. Filmde 1970 Meksika’sı var. Dönemin siyasi atmosferi var.

Can
Can
24 Şubat 2019 21:30

Türkiye saati ile pazarı pazartesiye bağlayan gece (yani bu gece) 03:00’da başlayacak ödül töreni. kırmızı halı falan derken ödüllerin verilmesi 4’ü geçer.

Roma oscarı alacak. Benkuzgun bu yazıyı yazdığına pişman olur mu? :)

Can
Can
Reply to  Kuzgun
25 Şubat 2019 00:36

Ahlat ağacını beğenmeyen bizden değildir. :) Yapacak bir şey yok hocam seni de böyle seveceğiz.

Can
Can
Reply to  Can
10 Mart 2019 00:55

Sinemia hakkında yazı yayınladım. Linki yoruma etik olmaz diye eklemedim.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.