Dizi&Film · 26 Aralık 2018 15

[Roma filmi] Hayatımda hiç bu kadar sıkılmamıştım

Bugün bir çılgınlık yapıp sinemaya gidelim dedik. Arkadaşın bedava bileti vardı, ben de parasını verip alacaktım. Bumblebee 2D versiyonuna gitmeye karar vermiştik. Bedava olan bilet sadece 2D filmlerde geçerli olduğu için başka alternatiflere bakındık.

Bu arada Bumblebee filmi Gold Class adında Premium salonda izlenebiliyordu. Fiyatı ise tek kişi 53 TL. Paketin içinde bazı hizmetler vardı ama bunu sormadık. Fiyat çok olduğu için başka filmlere bakarken arkadaşım demesin mi “Roma’ya gidelim, bunu çok methettiler” diye…

Aman aman nereye geldik biz böyle! Filmin ilk yarısı olayları anlamakla geçti fakat olay falan yoktu ortada. Normal bir evin hallerini izliyorduk. 70’li yıllarda yaşayan zengin bir ailenin yanında çalışan hizmetçinin hayatını konu almışlar. Film daha çok zengin ev sahiplerinin hayatını anlatıyor ama olayları hizmetçinin üzerinden örüyorlar.

Filmin ikinci bölümünde daha fazla olay oluyor. Spoiler olacak ama bu filme gidebileceğinizi düşünmüyorum. İkinci bölümde kız, arkadaşı tarafından hamile bırakılıyor, oğlan kaçıyor çocuğu reddediyor, kızı tehdit ediyor karşıma çıkma falan filan…

Sonrasında doğum için hastaneye gidiyor ve şok. Çocuk ölü doğuyor. İlginç bir kişiliğe sahip hanım kızımız. Çocuğu istemediğini söylüyor filmin ilerleyen dakikalarında. Öncesinde birçok olay yaşanıyor, halk ayaklanıyor falan, insanları öldürenler oluyor. Bunu yapanların arasında Cleo’yu (başrol kız) hamile bırakan şerefsiz de var.

Roma film konusu

Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuarón tarafından çekilen Roma filmi, Meksika’nın Roma isimli, az da olsa zengin ailelerin yaşadığı mahallede Sofia’nın hizmetçisi olarak çalışan Cleo’yu anlatmaktadır. Cleo 4 çocukla ilgilenirken, Sofia kocasının yokluğuna alışmaya çalışmaktadır. İki farklı hayatın kesiştiği nokta ilişkilerinin iyi gitmemesidir.

Değişik bir sahneyle başlayan film anlamsız bir sahneyle bitmişti. 18:30’da girdiğimiz filmden 21:07’de çıkmaya başladık. Fena halde sıkan film, koltuktan koltuğa Meksika dalgası gibi telefonlarımızı çıkartmamıza neden olmuştu. Anladım ki sanat filmleri bana göre değil ya da beni saracak bir sanat filmine denk gelmedim. Salondan çıkarken nefes aldığımı hissettim, hem salonun klimaları pek iyi değildi. Sıcaktan pek konsantre olamadık. İzleyenlerin çıkmak için can attığını gözlerimle gördüm. Roma filminin Golden Lion ödülünü aldığını da yazıp konuyu sonlandırayım.