Site açmak basit! Haydi bunu biraz zorlaştıralım

Site açmak bilmeyenler için meşakkatli olsa da internetteki makale ve videoları izleyerek, biraz “bozarak” temelinizi oluşturmaya başlarsınız. Bir süre sonra “site açmak” kolaylaşsa da işin aslında ne kadar zor olduğunu anlıyorsunuz.

Hosting ve Domaini nereden almalıyım?

Resim Esther Webgirl tarafından Pixabay‘a yüklendi

Öncelikle bilindik Türk Hosting şirketlerinden Domain ve Hosting alın. Çünkü Türkçe desteği olmayan diğer yabancı Hosting şirketlerinde iletişiminiz zayıf kalır. İşlerinizi yürütemezsiniz. Ayrıca siteniz Türkiye sınırları içerisine hizmet edecekse Türkiye Lokasyon Hosting almanız yararınıza olacaktır.

Hangi Hosting paketini almalıyım?

Hosting alırken size en uygun olan Hosting’i seçmelisiniz. Kişisel blog tarzı, işin başında çok ziyaretçi çekmeyecek projelerinizde başlangıç paketlerinden birini almak daha mantıklıdır. Siteniz hitlenip para kazanmaya başladığında daha güçlü bir Hosting’e geçiş yapabilirsiniz. Resim, video gibi materyallerin Upload edileceği bir site kuracaksanız Hosting disk alanını yüksek tutmalısınız.

Yukarıdaki iki madde işin en kolay kısmıydı. Sitenizi kurdunuz, SEO (Arama motoru optimizasyonu-Siteye ziyaretçi çekme şeklinde adlandırılır) kısmına adım atmayı planlıyorsunuz. Öyleyse aşağıdaki yazdıklarım size referans olsun. Bu tür yazılar çok lafa karıştırıcı olsa da işi öğrenip meyvelerini toplamaya başladığınızda ileri seviyeler için kaynak arayışına giriyorsunuz. Haydi başlayalım.

SEO nasıl yapılır?

Resim EstudioWebDoce tarafından Pixabay‘a yüklendi

SEO yaparken zararlı olan herşeyden uzak durmanız gerekiyor.

SEO’ya zararlı maddeler

 • Her türlü siteye girip sitenizin linkini bırakmak
 • Organik olmayan, programlarla siteye bot ziyaretçi çekmek
 • Arama motorlarına uygun olmayan makale girmek
 • Kopyala yapıştır içerik girmek

Gerçek ve organik SEO, bazı internet siteleri vasıtasıyla yapılabiliyor. Bunların başında Ahrefs SEO sitesi gelmekte. Tek bir SEO yapılandırma sitesine bağlı kalınmamalı ama en az birinde uzmanlaşmak gerekmektedir. Semrush ve Moz SEO siteleriyle de çalışabilirsiniz. Bu tür siteler ücretlidir. Ücretsiz araçlar da vardır ama kısıtlıdır. Ahrefs ile ilgili sormak istedikleriniz olursa mail ya da bu konu üzerinden soru sorabilirsiniz.

SEO’ya yararlı maddeler

 • Yazınızın başlığında mutlaka bir anahtar kelime olmalı.
 • Başlıktaki anahtar kelime makalenizin ilk paragrafında geçmeli. Mümkünse ilk kelime seçtiğiniz anahtar kelime olmalı.
 • Bu yazıda okuduğunuz üzere kalın puntolu (H2) kodunu kullanmalısınız. SEO otoriterleri H2 etiketine önem vermekte.
 • Makalenin giriş kısmına en az 3 anahtar kelime (aynısı ya da benzer anahtar kelime) eklemelisiniz.
 • İlk paragrafta 160 karakteri geçirmemeye özen gösterin çünkü ilk 160 karakter Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının ilk gördüğü yerdir.
 • Resim eklerken alt etiketleri unutmayın
 • Eklediğiniz resimlere isim verin. Örneğin elma.png
 • Hızlı ve kod yapısı temiz olan temalar tercih edin.
 • En az 300 kelimelik makale yazmaya çalışın.
 • Makalenizi süsleyin. Resim, alıntı, kaynaklar ekleyin.

Sitenizi Wordpress ile kurabilirsiniz. Her türlü siteniz için Wordpress’i gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sitenizi güzel gösterecek temalara ve kullanışlı eklentilere sahiptir.

Ziyaretçi çekmek için ne yapacağım?

Gündem konularını güncel bir şekilde yazmak sitenize ziyaretçi çekecektir. İlk zamanlar pes etmemeniz gerekiyor. Google sizi tanıdıkça, makalelerinizin Google’da indexi arttıkça daha çok ziyaretçi çekeceksiniz.

Makalenizi yazarken SEO araçları sitelerini kullanabilirsiniz. Örneğin elma üzerine makale yazacaksanız, makale içeriğinizde mutlaka “elmanın faydaları”, “elma çayı yapımı”, “elma çayı nereden alınır” gibi spesifik maddeleri H2 etiketi ile başlıklarda kullanabilirsiniz.

Örneğin;

Elma çayı nereden alınır?

Elma çayı aktarlardan ve marketleriden alınabilir.

H2 etiketi kullanarak diğer başlıkları da yazın.

Kişisel blogların yükselmesi zor, şöyle zor: Ünlü değilseniz bloglarınızın okunma olasılığı düşüyor. SEO’ya uygun içerik girerek Google’da ünlü olmak çok daha iyidir. Kişisel yazılarınızın yanında size hit getirecek gündem konularını özgün bir şekilde yazabilirsiniz.

Güncel SEO eğitimi alma şansınız varsa lüften değerlendirin. SEO’da en büyük öneme sahip iki konu içeriğin sağlam olması ve Backlink alımıdır.

Bu konuda Hosting seçimi ve nasıl SEO’ya uygun içerik gireceğinizi anlattım. Şunu da ekleyeyim; Ben SEO Uzmanı değilim. Bu zamana kadar öğrendiklerimi sizlerinde öğrenmesi taraftarıyım.

Sorularınız olursa ve bilgim dahilindeyse seve seve cevaplarım.

Wordpress site nasıl kurulur? makalemize göz atın.

Sağlıcakla…

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu