Düşünceler · 29 Ekim 2018 15

Tam bir kanser hücresi olan TikTok uygulamasına derinden bakış

Eski adı Musicaly olan TikTok uygulaması için bir anket yapılsa Türkiye’nin %40’dan fazlasının TikTok’la ilgili bir anısının olacağından yüzde yüz eminim. Uygulamayı indirdim fakat kayıt olmadım. Bu şekilde videoları izleyebiliyorsunuz, sadece yorum yapamıyorsunuz. İçerisi tam bir ana baba günü. Yediden yetmişe herkes orada anasını satayım. İkinci torununu kucağına almış nineler dedeler de orada, yeni doğmuş bebekler de…

Son zamanlarda TikTok ile ciddi kapışma halinde olan bir takım platformlar var. Bunun başında Youtube geliyor. Uzun uzun video çekmek yerine bir iki dakikalık videolarla binlerce milyonlarca izleyici, takipçi kazanabiliyorsunuz. Efekt programı indirerek daha şekilli şüküllü videolar hazırlayabiliyorsunuz. İnstagram bir dakikalık video şeysini TikTok’a kaptırıyor olabilir. Facebook şu sıralar TikTok’a rakip uygulama geliştiriyormuş. Olayın ciddiyetini anlayabildiniz mi? Ayrıca Tiktok’u üreten ByteDance’in 75 milyon dolarlık bir değere ulaştığı söyleniyor. Muazzam bir para bu.

TikTok’ta şuan neler moda?

Telefonu slow motion (yavaş çekim) moduna alıp telefonu havaya fırlatıyorsunuz, etrafı çekiyor. İlginç bir girişim
Kocasından ayrılmış süsü verilen dandik videolar. Resimleri yırtıp, yüzüğü pencereden atanlar var. Bunların hepsi fake.
Askerler var bir de. “Video başlığına yazdığınız yazıyı seveyim” diyorum. Türk bayrağı paylaşıyor, beğenmeyen gavurdur diyor. Olmaz böyle aslan parçası, olmaz.
“Sana hem baba hem anne olacağım” diyen kişiler çok revaçta. TikTok videosu çekecekseniz bunu atlamayın.

Ve daha bir sürü şey yazılabilir. Muazzam büyüklükte kalitesiz bir içerik servisi olma yolunda hızla ilerliyor. Bir gün patlayacağını umalım da nineler dedeler daha fazla şaklabana dönüşmesin. Youtube’ta çıkan reklamlarda TikTok görürseniz üç defa rapor edildiğinde bir daha çıkmadığına dair rivayetler dolaşıyor. TikTok’un hiç mi yararı yok? Bunu yok diyerek geçiştiremeyiz elbette ama çok bir faydası yok diyebilirim. Eğlenebileceğiniz bir sosyal medya platformu sadece. Beni en çok eğlendiren videolar Gilmher Croes’in olduğu videolardır. Hareket ve mimikleri gerçekten komik.

Türkiye’de bir çok akıma kurban verdiğimiz gençlerimizin ve yaşlılarımızın daha fazla rezil olmaması açısından, sanıyorum ki hükümet tarafından bir sansürleme yapılabilir. Bazı yazılanlara göre de TSK duruma el koyup, askerlerin videolarını durdurabilir. Şu sıralar Tiktok’la ilgili bir şeyler oluyor ama hadi hayırlısı…