Karalamalar

Tam bir kanser hücresi olan TikTok uygulamasına derinden bakış

Görsel: Handout

Eski adı Musicaly olan TikTok uygulaması için bir anket yapılsa Türkiye’nin %40’dan fazlasının TikTok’la ilgili bir anısının olacağından yüzde yüz eminim. Uygulamayı indirdim fakat kayıt olmadım. Bu şekilde videoları izleyebiliyorsunuz, sadece yorum yapamıyorsunuz. İçerisi tam bir ana baba günü. Yediden yetmişe herkes orada anasını satayım. İkinci torununu kucağına almış nineler dedeler de orada, yeni doğmuş bebekler de…

Son zamanlarda TikTok ile ciddi kapışma halinde olan bir takım platformlar var. Bunun başında Youtube geliyor. Uzun uzun video çekmek yerine bir iki dakikalık videolarla binlerce milyonlarca izleyici, takipçi kazanabiliyorsunuz. Efekt programı indirerek daha şekilli şüküllü videolar hazırlayabiliyorsunuz. İnstagram bir dakikalık video şeysini TikTok’a kaptırıyor olabilir. Facebook şu sıralar TikTok’a rakip uygulama geliştiriyormuş. Olayın ciddiyetini anlayabildiniz mi? Ayrıca Tiktok’u üreten ByteDance’in 75 milyon dolarlık bir değere ulaştığı söyleniyor. Muazzam bir para bu.

TikTok’ta şuan neler moda?

Telefonu slow motion (yavaş çekim) moduna alıp telefonu havaya fırlatıyorsunuz, etrafı çekiyor. İlginç bir girişim
Kocasından ayrılmış süsü verilen dandik videolar. Resimleri yırtıp, yüzüğü pencereden atanlar var. Bunların hepsi fake.
Askerler var bir de. “Video başlığına yazdığınız yazıyı seveyim” diyorum. Türk bayrağı paylaşıyor, beğenmeyen gavurdur diyor. Olmaz böyle aslan parçası, olmaz.
“Sana hem baba hem anne olacağım” diyen kişiler çok revaçta. TikTok videosu çekecekseniz bunu atlamayın.

Ve daha bir sürü şey yazılabilir. Muazzam büyüklükte kalitesiz bir içerik servisi olma yolunda hızla ilerliyor. Bir gün patlayacağını umalım da nineler dedeler daha fazla şaklabana dönüşmesin. Youtube’ta çıkan reklamlarda TikTok görürseniz üç defa rapor edildiğinde bir daha çıkmadığına dair rivayetler dolaşıyor. TikTok’un hiç mi yararı yok? Bunu yok diyerek geçiştiremeyiz elbette ama çok bir faydası yok diyebilirim. Eğlenebileceğiniz bir sosyal medya platformu sadece. Beni en çok eğlendiren videolar Gilmher Croes’in olduğu videolardır. Hareket ve mimikleri gerçekten komik.

Türkiye’de bir çok akıma kurban verdiğimiz gençlerimizin ve yaşlılarımızın daha fazla rezil olmaması açısından, sanıyorum ki hükümet tarafından bir sansürleme yapılabilir. Bazı yazılanlara göre de TSK duruma el koyup, askerlerin videolarını durdurabilir. Şu sıralar Tiktok’la ilgili bir şeyler oluyor ama hadi hayırlısı…

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Konuya verilen yorumlar
3 Yorumlara verilen cevaplar
12 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum sahibi
KenarYazarıAykutSoloBroFilm TavsiyeleriCem Kazan Son yorum yazanlar
  Yazıya abone olun  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çağrı Mustafa Alkan
Ziyaretçi

Allah’ım yalnız değilmişim. Youtube’da illalah ettirdi beni çıkan reklamlar. Üç kere değil 30 kere bildirdim ama yine bana mısın demiyor.

Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi

Bir ben beceremiyorum kamera karşısında olmayı. Farklı bir beceri sanki. Becersem kesin ben de TiKToK’lardım herhalde 🙂

Çıplak Yazar
Ziyaretçi

Gençlerimizin ve yaşlılarımızın daha fazla rezil olmaması açısından… Diye bir cümle kurmuşsun. Aslında ben senin gibi düşünmüyorum. Rezil olsunlar. Nasıl olsa ne kadar aptalca olduklarını anlayabilecekleri bir zekada olmadıkları için kendileri açısından hiçbir mahsuru yok. Bu durumda benim onlar için neden endişem olsun ki? Bu milletin çoğu aptal mı diyecekler? Varsın desinler. Hakikati örtmeye ya da gizlemeye ne gerek var ki?

Parlak Jurnal
Ziyaretçi

Ülke olarak zaten sanal ortama geçtiğimizde farklılaştığımız açık bir gerçek. Fakat doğrusunu söylemek gerekirse bu uygulama birçok kişiye “toplum olarak biz bu değiliz” dedirtmiştir. Hiç indirmemiş kullanmamış insanlar dahi sosyal medyada bu uygulamayla çekilmiş birçok videoya denk geliyor. Ağlanılacak halimize gülmemizi amaçlayan ama gülünç olmaya çalışanlar adına utandığımız bir uygulama..

Görkem CAN
Ziyaretçi

TikTok kullanan etrafımda kimse olmadığı halde bu kadar nasıl popüler olabildiğini anlamış değilim.

Cem Kazan
Ziyaretçi

Resmen patladı bu uygulama. Ben daha başka bir uygulama bu kadar popüler olamaz derken. Bir süre sonra bu ilgi düşer.

Film Tavsiyeleri
Ziyaretçi

Şükürler olsun ki çevremdeki sevdiğim insanlar arasında TikTok kullanan hiç kimse yok. Yalnızca bazı uygulamalarda mecburiyetten izlediğimiz reklamlarda rastlıyorum TikTok videolarına.
Ne yazık ki insanlarımız hem özel hayatını hem de bedenen özelini çok fazla ifşa ediyor bu uygulama aracılığıyla.

SoloBro
Ziyaretçi

Şu uygulama beni kanser edecek. Hadi kullanan kullansın herkes özgür ama, reklamları saç baş yolduruyor. Hangi kullandığım uygulamada bu reklamı görsem para verip premium olasım geliyor. Bunu fark ettikleri için bilinçli mi yaptılar ne 🙂

Aykut
Ziyaretçi
Aykut

Şuan için ben kullanmıyorum ama kardeşim sağ olsun her gün bir video çekip gönderiyor 🙂 Uygulamanın gayet başarılı olduğunu düşünüyorum.

KenarYazarı
Ziyaretçi

Youtube’da bir kaç kez TikTok reklamını sonuna kadar izledim. Yalan değil. Daha sonra Youtube, her reklamda bana TikTok videoları göstermeye başladı. Bazen kendi kendime “biz bu videolarda sapıtan insanlarla aynı ortamda mı soluyoruz” diye sormadan edemiyorum.