The Mandalorian dizi incelemesi

2019 Kasım ayında ilk içeriğini yayınlayan Disney+ muazzam bir işe imzasını atmış diyebilirim. Hayatımıza şakkadanak giren Mandalorian dizisi ilk bölüm özeti ve Mandalor ırkına dair notlar bu yazımızda…

Star Wars evrenine uzak kalmışlar için biraz “bu kim” şu kim” dedirtebilir ama yine de bağımsızmış gibi izleyebilirsiniz.

Mandalor halkı kimdir?

Mandalor ırkı ve gezegenlerinin büyük bir yıkımdan geçtiğini belirtmek gerekli. Mandalor ırkı Mandalor gezegeninden bir ırktır. Yavin savaşından 4 bin yıl öncesinde cumhuriyete savaş açtılar. Dış halkayı istila ettikten sonra cumhuriyete saldırdılar. Jedi’lardan yardım isteyen cumhuriyet güçsüzdü. Jedi konseyi savaşmama kararı aldılar fakat Revan’ın yaverleri konseye karşı çıkarak savaş kararı aldılar ve cumhuriyet ordularının başına geçtiler.

Bu savaşların sebebinin bilinmeyen bazı bölgelerdeki Sith imparatorlukları olduğu anlaşıldı. Revan, Mandalorluları büyük bir yenilgiye uğrattı. Mandalor’u öldürerek maskesini aldı ve sakladı. Yeni Mandalor seçilemediği için ve maskeyi takacak biri olmadığı için diğer Mandalorlu’lar evrene yayılarak paralı asker oldular. Revan, bilinmeyen bölgelerdeki Sith imparatorluklarını devirmek için yollara düştü ve maskenin yerini Canderous Ordo’ya söyledi. Canderous Ordo yeni Mandalor olmuştu ve ekibini toplamaya başlamıştı.

Mandalorian dizisi Episode 6’dan sonrasını (Jedi’ın dönüşü) anlatmaktadır. İmparatorluğun çöktüğünü biliyorsunuz. (dur sanırım, bilmiyorsanız spoiler yediniz, afiyet olsun)

Mandalorian dizisi çöküş sonrası dönemi anlatıyor. Her ne kadar imparatorluğun çöktüğü görülse de ufaktan ufaktan bir hareketlenme görüyorsunuz.

Dizideki maskeli baş kahramanın ailesi çocukken öldürülüyor. Sokaklarda büyüyen kahraman silah kullanmayı, hayatta kalmayı öğreniyor. Karakteri bir kelle avcısıdır. Uzayın derinliklerindeki bir göreve giderken ya da dev yaratıklarla kapışırken izleyebilirsiniz. Yalnız kovboy gibi dolanıyor etrafta.

Ana filmden aşina olduğumuz Yoda’yı bilirsiniz. İşte Mandalorian dizisinde de bebek hali var. Kimden olmuş, kim yapmış bilmiyoruz ama tahmin edecek olursak Yoda ölmeden önce dişi bir yoda ile (Yaddle) mercimeği fırına vermiş diyebiliriz. Bununla ilgili bir gelişme olursa yoruma yazın. Bebek Yoda 50 yaşında ama bebek. Yoda’lar çok uzun sene yaşayabilirler. Yoda öldüğünde 900 yaşındaydı.

The Mandalorian’ı Disney+’tan izleyebilirsiniz.

The Mandalorian dizisi oyuncuları

The Mandalorian dizisi senarist ekibi

Jon Favreau ve George Lucas

The Mandalorian dizisi yönetmen ekip

Dave Filoni

Deborah Chow

Rick Famuyiwa

Exit mobile version