Diğer mevzular

Toyota C+Pod elektrikli araç incelemesi

Toyota C+Pod elektrikli araç 2019 Tokyo Motor Show fuarında tanıtıldı. Bu sene satışa sunulan Toyota C+Pod elektrikli aracın fiyatı 16 bin dolar.

Toyata C+Pod 150 km’lik menzile sahip ki bu da azımsanmayacak derecede iyi. Çünkü şehir içinde kullanılacağı varsayılırsa, kısa mesafeli iş yeri için ya da kısa yolculuklar için ideal görünüyor. Aracın tek şarj ile 150 km gittiğini de ekleyelim.

Japonya’da piyasaya sürülen Toyota C+Pod elektrikli aracın ölçüleri şöyle; 2,490 mm uzunluğa, 1290 mm genişliğe ve 1550 mm yüksekliğe sahiptir.

Toyota’nın diğer compact aracı olan i-ROAD’dan biraz daha büyük tasarıma sahip yeni model elektrikli aracın dış panelleri plastikten yapılmış ve bu sayede araç 690 kg’a kadar düşürülmüştür. Toyota’nın yine başka bir elektrikli aracı olan Smart ForTwo EQ’dan daha dar tasarıma sahiptir. Birkaç tane küçük bavul sığdırabilirsiniz. C+Pod iki kişilik elektrikli araçtır.

9.06 kWh’lik bataryaya sahip olan Toyota C+Pod elektrikli araç 12,6 beygir gücündedir. 56 Nm tork sunabilen aracın maksimum hızının 60 km/s olarak tanımlayabiliriz.

Toyota, C+Pod için 16 bin dolar fiyat belirlenmiş ve satışa sunulmuş. Compact ve çevreye duyarlı araç olması bir yana dursun, C+Pod Türkiye’ye gelirse karşılığı epey fazla olacaktır. Ürün olarak iyi görünüyor ama fiyat performans açısından zayıf bir ürün diyebiliriz.

Kısa mesafeler ve küçük ticari işler veya kargo işlerinde kullanılabilecek bir araç olabilir. Küçük ve kısmen hızlı olan Toyota C+Pod elektrikli aracı almayı düşünür müydünüz?

Kuzgun

Teknoloji, dergiler, kitap, dizi film gibi zaman öldüren tüm konuları severek takip ederim. Üç sene önce bu siteyi açtığımda geleceğinden ümitsizdim. Şu anda da aynı ümitsizliği yaşatıyor bana. Buraya genelde serzenişlerimi yazarım ama zaman zaman şaşırtabilirim de. En iyisi takibe alıp pusuya yatmak! Okumalık daha çoook yazılar okuyacaksınız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sevgili kardeşim Görkem ben nasılsın.. Bu elektrikli araç konusuna inanılmaz takık durumdayım. Menzilleri biraz daha geliştirilebilse kesinlikle olmazsa olmaz. Bir de şu “olmayan” motor sesi meselesi var. Düşünsene; dizel motoruyla for for ötmeyen koskoca bir elektrikli araç bir anda arkanda bitivermiş çoluğun çocuğun ödü kopardı.. Gerçi bu tip araçlara ekstra sesler ekleyebiliyorlar lakin alıyor olsaydım tercih etmezdim sanırım.

  Bizim gibi vergilerin haddinden fazla bindirildiği ülkelerde almak akıl karı değil. Bu arada Almanya bir süre sonra dizel araçları yasaklayıp sanırım kalanları da tırlara doluşturup Irak’a filan gönderecek. Şu fosil yakıtlar meselesine de değinebilirsin bir ara. Selametle.

  1. Merhaba Görkem hocam. İyiyim sen nasılsın? Bu araca extreme teste sokmak isterdim. rampa çıkışı, keskin viraj dönüşleri falan tam kapasite çalıştırmak isterdim. Üreticiler geleceği görmeye başladı artık. fosil bitiyor, dönem elektrik dönemi olmalı artık. Dünya çok iyi bir hal alabilirdi. Biz göremeyiz ama 100 yıl sonra fosil yakıt biter diye düşünüyorum.
   Sağlıcakla Görkem hocam…

   1. Sağolasın kardeşim ne olsun iş güç koşturuyoruz işte.. Vakit buldukça da yazıyoruz.. Dediğinde haklısın ama bu elektrikli araçlar herhalde şimdilik performanstan ziyade “getirsin götürsün” maksatlı yapıldı. Misal coin üreten mining sistemleri var, dün izledim adam 193 TL kazanmış 191 TL elektrik faturası gelmiş. Yani bunun gibi bir örnek söz konusuysa ve biz kar edemeyeceksek neden elektriklilere geçelim. Bu arada Almanya bir kaç seneye kadar dizel araçları piyasadan kaldıracakmış sanırım. Bir kaç sene demeyeyim de 2030’lar diyelim. Böyle benim gibi işten eve evden işe bir adamsanız işe yarar elektrikli araçlar ama yol gideyim filan diyenlerdenseniz zor bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu