Diğer mevzular · 9 Ocak 2021 3

Toyota C+Pod elektrikli araç incelemesi

Toyota C+Pod elektrikli araç 2019 Tokyo Motor Show fuarında tanıtıldı. Bu sene satışa sunulan Toyota C+Pod elektrikli aracın fiyatı 16 bin dolar.

Toyata C+Pod 150 km’lik menzile sahip ki bu da azımsanmayacak derecede iyi. Çünkü şehir içinde kullanılacağı varsayılırsa, kısa mesafeli iş yeri için ya da kısa yolculuklar için ideal görünüyor. Aracın tek şarj ile 150 km gittiğini de ekleyelim.

Japonya’da piyasaya sürülen Toyota C+Pod elektrikli aracın ölçüleri şöyle; 2,490 mm uzunluğa, 1290 mm genişliğe ve 1550 mm yüksekliğe sahiptir.

Toyota’nın diğer compact aracı olan i-ROAD’dan biraz daha büyük tasarıma sahip yeni model elektrikli aracın dış panelleri plastikten yapılmış ve bu sayede araç 690 kg’a kadar düşürülmüştür. Toyota’nın yine başka bir elektrikli aracı olan Smart ForTwo EQ’dan daha dar tasarıma sahiptir. Birkaç tane küçük bavul sığdırabilirsiniz. C+Pod iki kişilik elektrikli araçtır.

9.06 kWh’lik bataryaya sahip olan Toyota C+Pod elektrikli araç 12,6 beygir gücündedir. 56 Nm tork sunabilen aracın maksimum hızının 60 km/s olarak tanımlayabiliriz.

Toyota, C+Pod için 16 bin dolar fiyat belirlenmiş ve satışa sunulmuş. Compact ve çevreye duyarlı araç olması bir yana dursun, C+Pod Türkiye’ye gelirse karşılığı epey fazla olacaktır. Ürün olarak iyi görünüyor ama fiyat performans açısından zayıf bir ürün diyebiliriz.

Kısa mesafeler ve küçük ticari işler veya kargo işlerinde kullanılabilecek bir araç olabilir. Küçük ve kısmen hızlı olan Toyota C+Pod elektrikli aracı almayı düşünür müydünüz?