Karalamalar

Ülkeden fenomen çıkarmayı acilen bırakmalıyız

İnternet çıktı çıkalı güldüğümüz eğlendiğimiz şeyler değişmeye başladı farkında mısınız? Mesela ben çocukken bir evin bodrum merdivenlerinden kafa üstü düşmüştüm. Kafamı sivri taşa vurmama birkaç santim kalmıştı. Toparlandım çıktım yukarı, bana bakan birkaç çift göz mal mal gülüp alay ediyordu. Yine bir gün yakan top oynarken top burnuma geldi kanıyor şarıl şarıl. Aynı zihniyet gülüşü, alaycı tavırlar karşımdaydı. Büyük abilerde aynı terane. Bu eskilerimi neden yazdım bilmiyorum, yazasım varmış demek ki.

Neyse konuya dönelim. Sosyal medya platformlarında dönen “dayılı” görüntülere gerçekten nasıl güle biliyorsunuz? Sosyal medya kullanıyorum ama çok derinlere inmiyorum. İndikçe içine çeken bir tarafı var çünkü. Son zamanlarda karşımıza çıkmış olan ‘Taksim Dayı’, ‘Dımbıllan Dayı’, ‘Klarnet Dayı’ abi cidden mi ya? Gerçekten bu videolarla eğlenebiliyor musunuz?

Nereden bakarsan bak hiç bir şekilde gülünmeyecek, alay edilmeyecek bu videolara gülenlerin, eğlenenlerin IQ testine sokulması taraftarıyım.

Taksim dayı videosunu çeken Youtube kanalı Sarı Mikrofon. Bilmiyorum farkında mısınız ama hep bir alaycı tavır içerisindeler. Sordukları sorular, soru sordukları kişiler, sordukları sorulara cevap veremeyecek olan tiplerden oluşmakta. Ülkeyi geri zekalı gibi göstermeye ant içmişler gibi.

Adını sanını bilmediğimiz, Google’ın bile ‘Taksim Dayı’ şeklinde benimsediği bu amcamız gerçekten de Taksim’e gitmemiş. Yine internetteki bir videodan bunu görebiliyoruz. Videolar patlayınca amca da iyice alay konusu olunca sanırım birileri tarafından Taksim’e götürülmüş. İnternette bazı videolarda işlek bir yol görünüyor. Belki Taksim’dir değildir bilemiyorum ama artık bu amcaya bir huzur verin.

İnternet trolleri amcaya lakap takmaya başladı. Kendi adını unutturacak kıvama getirmişlerdir muhtemelen. En meşhuru ‘Taksim dayı’ fakat bunun yanında çeşit olsun diye ‘Havagi dayı’, ‘Sakız reyiz’ lakaplar konulmuş. Bulunduğu yer neresi bilmiyorum telefon kamerasını açan herkes amcaya salça olmuş. Amca uzak dur sosyal medyadan, yaşını başını almışsın, geçimine bak derim. Sosyal medya affetmez. Birisi bir şey söyler kalbin kırılır.

Çoluk çocuğa dangalakça alay konusu olan amcanın videosu spor dünyasına da sıçramış. Trabzonsporlu Uğurcan Çakır, takım arkadaşı Ekuban’a ‘Taksim dayı’ videosunu izlettiriyor. Hunharca gülüyor! Seriously? Hı?!

Bu yazılanların aynısı diğer dayılar için de geçerlidir. Dayıları rahat, ülkeden fenomen çıkarmayı bırakın artık.

Amcanın sözlerini remix yapanlar mı ararsın, animasyonunu yapan mı ararsın, farklı fotoğraflara kafasının montajlanmasını mı ararsın, hepsini yapmışlar. Masum bir amcanın üzerinden prim yapmaya utanmıyor musunuz? Bu hak yemekten başka bir şey değil. Halinden anlaşılacağı üzere dar gelirli bir amca. Umarım bir babayiğit maddi yardımda bulunur.

Gidin ötede oynayın! Söyleyeceklerim bu kadar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Kuzgun

Bilim, uzay, teknoloji, fantastik şeyler, kitaplar, filmler, diziler, ilginç şeyler üzerine kurulu hayatımın bir bölümünü okuyabileceğiniz blog sayfasıdır.

İlgili Makaleler

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Konuya yapılan yorumlar
1 Yorumlara verilmiş cevaplar
4 Konuya abone olanlar
 
En çok tepki verilen yorum
Konudaki en iyi yorum
5 Yorumlayanlar
Onursosyal medya programıCem KazanKuzgunSakin Yazar Son yorum yapanlar
  Yazılara abonelik?  
en yeniler en eskiler en çok oylananlar
Ne istersin canısı?
Sakin Yazar
Yorumcu
Sakin Yazar

Taksim dayı dediğiniz kişi turist ile dalga geçen ahmak değil mi ?

Cem Kazan
Yorumcu
Cem Kazan

Senin burnun kanamış millet gülüyor. Bunun neresinde gülünecek bir şey var. İnsanların bu konuda eğitilmesi lazım Kuzgun.

sosyal medya programı
Yorumcu
sosyal medya programı

Bu öyle bişey ki ülkede afedersin osursan ünlü oluyorsun, aslında ülkenin psikolojisi iyi değil bence

Onur
Yorumcu
Onur

Katılmakla birlikte, dımbıllan dayı’nın YouTube’daki remixi bi’ ara dilime dolanmıştı. Yeri tam da burası mı bilmiyorum ama itiraf etmeden geçemeyeceğim. :)

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Blogtan çok kazanamıyorum zaten. Reklamlara boğulmuş bir blog değil burası.