Düşünceler · 20 Kasım 2018 14

Uzun vadede almayı planladığım ürünlerin sıralı tam listesi

Ara sıra kendimi şımartmayı seviyorum fakat bazı dıj güjler tekerime taş değdiriyor. Dolar ve Euro 4-5 seviyelerine düşerse alacağım ürünleri aşağıya bırakıyorum. Ürünlerin model numaralarını tam olarak yazayım ki neler alacaktım bileyim.

LG 55UJ651V 4K Uydu Alıcılı Smart LED Televizyon

Şu Tv’yi beğendim. Daha iyileri var mı bilmiyorum araştırma yapmadım. Çünkü araştırma yaparsam bir sürü seçeneğin arasında yok olacağım! Benim odamda TV yok, eski model bir LG vardı onu arkadaşa 400 TL’ye iteledim 2-3 yıl evvel. Zaten çok TV izlemiyorum, iş yerinde sabah kahvaltısında FOX izlerim. Evde full PC başındayım. PC monitöründen hallediyorum her şeyimi. Bu TV’yi alma sebebim misafir odasındaki eski model yine LG marka TV’den kurtulmak. 55″ ekran biraz büyük olabilir ama iyi olacağına eminim. Özellik olarak iyi bir televizyon olduğunu düşünüyorum. Kendinden uydu alıcılı olması Digiturk’e bir yamuk yapar mı bilemiyorum ama önümüzdeki yılın sonlarına doğru bu LG TV misafir odamıza farklı bir soluk getirecek. Ben alana kadar muhtemelen stoklarda kalmayacak fakat benzeri bir modeli illaki olacaktır. Sizler yine de bana “Şuna da bak” derseniz sevinirim. Fiyat aralığım 5 bine kadar, ve yine LG düşünmekteyim teşekkürler.

MSI GV72 7RD-881XTR I7-7700HQ Notebook

Nedense MSI markası bende güven hissiyatı uyandırıyor. Asus’ta aynı hissi uyandırıyor ama hadi bakalım kim kazanacak. 17.3″ bir Notebook almaya yelteneceğim için kendime iyi bir öneri vermiş olabilirim. Neden Notebook almaya yeltendiğimi açıklayacak olursam; masaüstü kullanma fikrinden tamamen uzaklaşmak ve arap saçına dönen bilgisayar masasından kurtulmak. Çokta bir şey istemiyorum be sanki? “Masaüstünün suyu mu çıktı?” demeyin. Gına geldi artık. Odamda bir şeylerin yer kaplamasından sıkıldım. Ayrıca şimdiki masaüstü bilgisayarlara göre bir tık daha düşük olan Casper Nirvana bilgisayarımın artık zamanının dolduğunu düşünüyorum. Çekmeceyi karıştırdım ve garanti belgesini buldum, 07.08.2014’te almışım. Tam model adı şöyle, Casper Nirvana CD.HB14770B Core i7 4770 3,4 GHz 8GB 1 TB. İnternette aradım ürün stoklarda bitmiş. Ha bu arada bu ürün sadece kasadan ibaret, yanında sadece mouse ve klavyesi var. 1566,95 TL para bayılmışım 2014’te. Aslına bakarsak güzel bir bilgisayar fakat ekran kartı ve diğer donanımları artık eskidi. Yeni nesil ekran kartı alsam bile belki uyumsuz olacak. En iyisi güzel bir son yapayım kendime ve Notebook alayım. Ben alana kadar üç yıl geçer diye tahmin ediyorum ama hiçte belli olmaz. Belki işten çıkarırlarsa laps laps alırım istediğim ürünleri.

OMEN by HP Z4D33AA 27″ G-Sync Led Monitör ya da 4K monitör ya da ilk maddedeki LG TV

17.05.2018 MediaMarkt’ta bu monitörün FreeSync olanını almıştım. Almıştım çünkü G-Sync sanmıştım. Fiyatı uygundu ve istediğim ekran çapına sahipti. İnternet sitesi üzerinden bakıp marketteki çalışana “Bu ürün bu ürün mü?” diye sorarak almama rağmen ürünün gösterilen ürün olmadığını eve gelip monitörü kurduğumda anladım. Yan tarafına FreeSync logosunu görünce “Ulaaaaa” dedim sesli sesli. Sıcağı sıcağına gittim ürünü iade ettim ve akabinde paramı geri aldım. Sitedeki yanlışlığı Twitter üzerinden çağrı merkezlerine söyledim. Aynı ürün olduğunu söylediler. Marketteki çalışana da söyledim ve onlar arayarak durumu düzelttiler. Bu yanlışlığı çalışan nasıl yaptı anlamadım. Tabi ben anbean siteyi yenileyip duruyorum. Saatlerce sayfa düzenlenmedi. Uykum geldi uyudum, sabah baktığımda ürün sayfası silinmişti. Şimdi baktım düzenlenmiş hali bu. Twitter’daki yazışmalarımızda faturanın resmini eklemiştim. 1299 TL gösteriyor. Bazı vergiler ekli mi bilmiyorum ama şuan ki fiyatına bakınca resmen “ohannes” dedim. 6 ayda bu kadar fiyat farkının olması size de kazıklanma hazzı yaşatabilir. Evet hazzı. Diyeceksiniz ki FreeSync ile G-Sync farkı nedir diye, uzun uzun anlatmak yerine Nvidia ekran kartlarıyla daha bir uyumlu çalışıyor G-Sync teknolojili monitörler. FreeSync kötü mü? Tabi ki hayır. Eğer Notebook alamazsam, Masaüstü bilgisayara yeni nesil bir Nvidia ekran kartı alıp kullanırım diyerekten şaapmıştım. Fiyatlar gayet uçuk. Ekran kartı almam belki çünkü Playstation ile zaman öldürüyorum. Aynı zamanda Playstation ile de güzel bir oyun deneyimi yaşatabilir bu monitör. Bu arada bendeki Playstation 4 Pro ve Nisan ayında 1899 TL’ye bir kollu olarak almıştım. Şuan fiyatı +1000 TL yükselmiş. Yaptığım en iyi şey diyebilirim. Şöyle de bir şey var. Bu monitörü almazsam eğer ucuz yollu 4K monitör alabilirim. Tüm bunların ışığında bu monitörden de vazgeçip iki tane LG TV’den alabilirim. Ne istediğime karar verip ona göre hedef belirlemeliyim.

LG TV’den iki tane almaya niyetlenirsem masaüstü bilgisayarı elden çıkarırım. Oyun oynamayı ve blog yazmayı TV üzerinden yürütürüm. Klavye desteği varsa neden olmasın? Bir yorum da sizden alabilir miyim? Hem monitör almaktan da kurtulurum.  Alacak daha çok şey var fakat ömrümün ve paramın yeteceğine inanmıyorum. Şuan almak istediğim ve biraz acelesi olan ürün LG TV.

Konu kasılmasın diye ürün resimlerini eklemedim. Aşağıya link bırakıyorum

Üstteki ürünlere göre nispeten daha ucuz olan şu ürünlerden lazım

  • Bazalı yatak: Şuan yattığım yatak odanın yarısını kaplamakta. Boyutlarını bilmiyorum ama gerçekten büyük. Bir iki tık ufağına geçsem iyi olacak. Odada yaşam alanı bırakmıyor namussuz.
  • Kulaklık: Yüksek GB bellek desteği sağlayan kablusuz dış kulaklık. İnternette baktıklarımın hiçbiri isteğimi karşılamıyor. Sony biraz atak yapmış ama o da 4 GB ile sınırlamış belleği. Daha fazla lazım Sony, daha fazla!
  • Halı: Evet evet halı. Odamda halı yok, eskiden halıyı sevmezdim, yaş ilerledikçe insanın Shaggy halı alası gelir mi yahu 😀
  • Bisiklet: Faruk ve Kezban adında iki bisikletim var. Faruk yol bisikleti, Kezban dağ bisikleti. İkisini elden çıkartabilirsem ince eleyip sık dokuyup güzel bir şehir bisikleti almayı düşünüyorum. Eskiden dağ bayır turlarına giderdik, eski dediğim daha geçen sene falan. Güzel oluyordu ama arkadaşlarım ve ben yaşlandık galiba. Kiminin çocuğu oldu kiminin hayat enerjisi bitmiş. Hal böyle olunca şehirden çıkmamak en iyisi. Kezban’ı satıp, Faruk’u Upgrade edersem sorun çözülecek gibi duruyor. Kezban’ı da seviyorum özene bezene topladım. Faruk bir şeyler istiyor ama. Bir tık daha kalın lastik ve 22 vites ile bu iş çözülür gibi. Hadi bakalım…

Bu yazının sonu gelecek gibi durmuyor. Son satırları yazıp sonlandırayım. Yazıya başlamadan evvel acaba bunu bir MİM’mi yapsam diye düşünüyordum. Üstüne alınacak birileri var mı? Rehitu, Yaşamdan yazılar, Görkem Can hocalarıma bu MİM’i paslıyorum. Yeni okumaya başladığım İstanbul Beyefendisi’ne de bir göz kırpmış olalım.

Umarım herkesin hayatı istediği gibi şekillenir ve daim olur.

Sağlıcakla…