Düşünceler · 2 Şubat 2020 0

Uzun zaman mı olmuş ne?

İki aydır blog yazmadığımı fark edince çocuğum ölmüş gibi hissettim. Bu yazı da ölmediğimin bir kanıtı ama yaş yolun tam olarak yarısı olmuş durumda. Du bakalım neler olacak.

Neler yaptım ki? Yeni bloglar açıp yürütmeye çalıştım ama bir takım engellere takıldım. Kürkçü dükkanına geri dönüp birkaç yenilik yaptım. Her şeyden arındırılmış bir blog, tertemiz ana sayfa, sadeliğin dibi konu içi ve diğer sayfalar. Sanki yazı tipi biraz büyükçe gibi, sizce nasıl?

Temayı değiştirdim çünkü son zamanlarda tüm sitelerim için “hız” takıntısı oluşmaya başladı. Google Pagespeed ve GT Metrix sonuçları berbat durumdaydı. En iyi temalardan olan Voice, Bone, Boombox temalarını denedim. En iyileri Voice ve Bone olmuştu fakat yine de fazla eklentiden dolayı hıza olumsuz etki ediyordu. Litespeed ve Autoptimize eklentileriyle bir nebze de olsa iyileşiyordu ama hız sonuçları, özellikle mobil sonuçları 50’nin altında kalıyordu. Şimdi blog için çalışma vakti dedim. Domain süresini uzattım, hostu uzattım. En kötü 1 sene daha ayakta kalacak blog, eğer satılmazsa. Satılmazsa diyorum çünkü 150 TL’ye R10’da satışa sundum.

Blogtaki bu sade temanın adı Challenger. WordPress tema dizininden aratarak bulabilirsiniz. Challenger temasının kontrol paneli bulunmakta. Neredeyse her ayarını panelinden halledebiliyorsunuz. Ana sayfa kapak resimlerini ve konu içindeki öne çıkarılmış görselleri iptal edebiliyorsunuz. Kısacası, sadeliği seviyorsanız Challenger teması muhteşör bir tema.

Deli paralar yatırıp henüz başlayamadığım kitap projem için bir şey söyleyemiyorum çünkü BTK alan adını salamıyor. Salamıyor çünkü birçok davası varmış alan adının. Patent firmasına ara ara yazıyorum ama bir gelişme yok. Bu iş profesyonel olacağı için alan adı salınsa bile site hemen aktif olmayabilir. Araştırma yapıp, bütçe ayırıp, ticari ve etkileşimli bir web site haline getirmeye çalışacağım. Sitede neler olacağının notlarını almıştım. Binlerce liram gidecek ama olsun. Belki de ikinci ekmek kapım olur ya da çalıştığım sektörü bırakıp kitap işiyle devam ederim. Biliyorum kitap işinde çok metelik yok ama en azından denemeliyim.

Öyle işte. Proje olana kadar bu sitede pineklemeye devam edeceğim. Kategorileri de sadeleştirmeyi düşünüyorum. Daha çok kişisel, daha çok kitap, tarih ve kültür muhabbetleri dönsün istiyorum. Araştırarak yazılacağı için bana da katkısı olacaktır.