Düşünceler · 5 Şubat 2020 3

Van Çatak’ta birbirine sarılan öğretmenlere ceza yağdı

Van Çatak’ta “doğum günü” kutlaması sebebiyle birbirine “sarılan” kadın erkek öğretmene “soruşturma” açıldı. Cümleyi yazarken error verdim koca koca bakanlığın kaymakamlığın uğraştıkları konuya bakın.

Gün geçmiyor ki ülkede ilginç bir haber olmasın. Van’ın Çatak ilçesindeki bir lisede doğum günü kutlaması sebebiyle birbirine sarılan iki öğretmene akıl almaz cezalar verildi. Okul içerisinde “uygunsuz” davranıştan dolayı kadın öğretmene disiplin cezası olarak aylıktan kesinti, idari ceza olarak il içinde başka bir ilçede görevine devam etmesi kararı verildi. Erkek öğretmene ise idari ceza olarak başka bir ilçede görevine devam etmesine karar verildi. Bu kararı veren müfettişler inceledikleri görüntülerde iki tarafın sadece sarıldıklarını izlemiş. Başka uygunsuz bir görüntü yokmuş çünkü öğretmenler zaten kameranın olduğu yerde sarılmışlar. Sarılmanın suç olduğunu bilselerdi böyle bir riski alırlar mıydı? “Sarılma” eyleminin suç olduğuyla ilgili hiçbir kanun/yasa yok. MEB politikalarında da suç olduğuyla ilgili hiçbir yasa yok. Başsavcılık tarafından verilen karar “sarılmanın suç olmadığı” yönünde ama MEB bey yapıştırmış cezayı.

Van Kaymakamlığı öğretmenlerden savunma istemiş. 5 sayfalık savunma göndermiş. Savunmanın bir kısmı şöyle;

O gün okulda yaptığım bir etkinlik sonrası öğretmen arkadaşımla karşılaştım. Etkinlikten dolayı beni tebrik etti. Sonrasında ben kendisine; ‘Hocam bugün benim doğum günüm. Doğum günümü kutlamadınız?’ dedim. O da bana sarılarak doğum günümü kutladı.

Kadın öğretmenin savunmasından…

Sarılan iki öğretmeni şikayet eden diğer iki öğretmen muhtemelen bu iki öğretmene kıllık yaptılar. Asıl önemli olan iki kadın sarılsaydı aynı muamele yapılacak mıydı? Bunu merak ediyorum şu an. Aramızda bu işlerden anlayan varsa yorumlarda buluşalım lütfen.

Kim ahlak bekçiliği yapıyorsa o kişi en büyük ahlaksızdır.

Kadın öğretmen savunmasının sonuna eklemiş;

Bana isnat edilen suçun çok iğrenç bir iftira olduğunu, bana bu konuda verilecek küçük bir cezanın değil, küçük bir ima bile tarafımdan kabul edilmeyeceğini, iki elimin mahşerde bana bu iftirayı atanların yakasında olacağını belirtiyorum. Şerefli bir öğretmen olarak böyle bir iftira karşılığında herhangi bir ceza uygulanması durumunda tüm hukuki haklarımı kullanacağım. Ne olursa olsun pes etmeyeceğimi ve sesimi duyurmaya çalışacağımı belirtiyorum

Kadın öğretmenin savunmasından…

Erkek öğretmen ise benzer şekilde savunmada bulunmuş. Büyük haksızlık yapılmış. Sarılmanın yeri ve zamanının olduğunu, kimle nerede sarılmamız gerektiğini söyleyin bilelim. Ona göre vaziyet alalım.

MEB’e göre bu “uygunsuz görüntü” suç iken Savcı’ya göre suç değil. Eee bu durumda kim doğruyu söylüyor?

Savcılık kararı şöyle;

Yapılan soruşturma neticesinde, Çatak ilçe emniyet amirliği tarafından düzenlenen görüntü inceleme raporunda da şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair bir görüntünün mevcut olmadığı, yalnız sarılma görüntüsünün mevcut olduğu, bu haliyle söz konusu hareketlerin bir suçu teşkil etmediği kameraların kapalı olduğu anlarda ‘uygunsuz’ diye tabir edilen bir takım davranışların olduğu varsayılsa bile ‘hayasızca hareketler’ suçunun unsurlarından olan aleniyet şartının sağlanamayacağı, söz konusu davranışların idari soruşturmaya dayanak oluşturabileceği de göz önünde bulundurarak, bu şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kovuşturma yapılmasını gerektirecek yeterlilikte delil bulunmadığı anlaşılmıştır

Çatak Cumhuriyet Savcılığı kararından…

MEB’in kararında ısrarcı olmasının sebebi;

Öğretmenler arasında olması gereken iletişimden çok öte bir davranış.

Athena solisti Gökhan Özoğuz bu karara şöyle bir serzenişte bulunmuş;

Yobazlık, çekememezlik bir virüs gibi yayılıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Haberi Atatürk’ün bir sözüyle bitirelim.

Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK