Düşünceler · 23 Aralık 2020 2

Vegan beslenme bana göre değil sanki

Vegan beslenme programı fitness sitelerinde bolca mevcut. Neyden ne kadar tüketeceğin yazıyor ama fena zahmetli bir program. Protein alma açısından sıkıntılı olarak gördüm ve 3. günde bıraktım. Takip ettiğim spor hocası da vegan beslenme çokta iyi değil diyor. Bunun yanında vücudun kaybedeceği vitaminleri de ele almak lazım ve düzenli vitamin almanız gerekecek.

Vegan beslenmek

Vegan beslenme programlarında hayvansal ürüne yer verilmiyor haliyle. Ne süt, ne yumurta ne et, ne bal. Hayvandan elde edilen herhangi bir gıda bu programda yok. Etik olmadığı için böyle bir akım var. Öyle düşünüyorlar yani.

Sporcu olmasam da spora giden, bisiklet süren biriyim. Sadece sebze ve ottan, paketlenmiş vegan ürünlerden alacağım vitaminleri 300 gr etten daha çabuk alabilirim. Ayrıca whey türü suplementler de kullanamayacağım. Veganlığın beni zayıflatacağını düşünüyorum ama bazı vegan ürünlerin protein oranına baktığımda 300 gr. etten daha fazla protein olduğunu görüyorum.

Resim silviarita tarafından Pixabay‘a yüklendi

Vegan ürünler

Buğday gluteni diyorlar. 100 gramında 75+- protein var. Bunu alıp normal beslenmeme eklesem çok mu fazla gelir bilmiyorum. Gerçi vücut atıyormuş fazla gelen proteini. Buğday gluteninin fiyatı da ucuz. Vegan alışveriş siteleri gayet ucuza gönderiyorlar. Ayrıca cips falan da yapılabiliyor. Bu ürüne bir şans vermek lazım. Diğer vegan ürünlerin protein oranlarına baktığımda gayet makul oranlara sahipler fakat sorun şu: Vegan beslenenler hacim olarak daha fazla yemeleri gerekiyormuş. Bu yüzdende mide büyüyormuş. İnternette izlediğim videoda böyle diyorlar.

Veganlar et süt tüketmiyor ama bu ihtiyaçlarını giderebilecek ürünlere sahipler, Peynir ve et tofuları satılmakta. Protein oranları düşük ama yiyecek kişi buna bakmıyordur. Etin o kokusunu ve hissiyatını almaya çalışıyordur.

Bitirirken

Yani vegan beslenecekseniz spor yapmayın, spor yapıyorsanız da vegan beslenmeyin gibi (az bilimsel) bir sonuç çıkarıyorum ben. Baklagillerin de iyi derecede protein içerdiğini biliyorum. Doyuruculuk bakımından asla bir etle yarışamazlar. Yumurtayla peynirle asla yarışamazlar. 100 gr. et yerine üç tabak yeşil mercimek yeme fikri tiksinç geliyor bana.

Vegan beslenme uyguluyorsanız vücudunuzdaki değişiklikleri yorum kısmına yazar mısınız? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz mesela? Ben üçüncü günde artık hayvansal herhangi bir şey yemeliyim diye düşündüm ve XL et dürüm gömdüm. Karnımın daha fazla acıktığını hissediyordum bu süre boyunca. Sürekli birşeyler yiyorsum ama doymuyordum. Kendi adıma konuşacak olursam büyük bir yanlıştan döndüm diyebilirim.

Hayvansal ürünlere karşı alerjisi olanlar ve hayvansal ürün tüketimini etik bulmayanlar dışında, vegan beslenmeyi popüler olduğu için uygulayanlar vardır diye düşünüyorum. Veganların da ara sıra kaçamak yaptığını düşünüyorum. Veganlık hakkında yorumlarda buluşalım sayın okur.

Bitirirken bir not düşeyim. İster vegan, ister normal beslenin. Hergün menünüze yeşillik ekleyin. Mikro beslenme için bu şarttır. Yeşillikten kastım sadece marul değil, sebzenin her türlüsü.

Sağlıcakla…