Wordpress 5 Gutenberg’le gelmiş hoşgelmiş

Wordpress 5 güncellemesi gelmiş. Heyecanlı gibiyim biraz. Güncelleme bölümünde iki eklentinin güncellemesi olduğunu fark edince gireyim neler güncellenmiş göreyim dedim. Üstte Wordpress güncellemesi olduğunu görünce şaşırdım biraz. İnternetten sörç ettim, bugün gelmiş güncelleme.

Wordpress 5’te neler değişmiş?

Gutenberg: Yazı editörü bambaşka bir hale bürünmüş. Daha ritmik, daha dinamik bir yazı editörüne kavuştuk.

Rest API: Eklenti geliştirenler için WordPress Rest API büyük geliştirmelerle geliyormuş.

Tema editörü: Gutenberg tema oluşturucu ile birkaç fare hareketiyle tema oluşturabilecekmişiz.

Geçenlerde Gutenberg yazı editörünü denemiştim. Beta aşamasında olmasına rağmen hiç zorluk çıkarmamıştı. Şimdi Wordpress 5 ile tam sürüm bir Gutenberg deneyimi yaşayacağız.

Gutenberg’e eklenen kısayollarda Soundcloud ve Spotify gibi müzik platformları var. Yazı içine direkt kod ile içerik ekleyebileceğiz. Denemek isterim doğrusu.

Genel olarak Gutenberg üzerine gelen bir güncelleme gibi görünebilir. Bunun yanında önemli güvenlik güncellemeleri de atlanmamış her sürümde olduğu gibi…

Şu an 4x sürümünde yazıyorum bu yazıyı. Umarım “uuu” olabileceğim başka özelikler karşıma çıkar. Güncelleme sonrası tekrar bir yazı yazacağım. Bir süre güncellemeyi düşünmediğimi düşünsem de elim güncelleme linkine gitmiyor değil.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
7 Aralık 2018 00:40

Şu wordpress’i 1 yıl boyunca kullandım fakat ısınamadım bir türlü. Benim favorim yine blogger.com

duvartakvimi
duvartakvimi
7 Aralık 2018 15:10

bloğunuzdan harika bilgiler öğreniyorum…

trackback
1 ay boyunca neler yaptım? Neler yaşadım? | Benkuzgun
18 Aralık 2018 01:10

[…] […]

Gökhan
Gökhan
19 Aralık 2018 00:53

WordPress 5.0 gümbür gümbür geldi :) , işin şakası bir yana yeni editör bölümü şimdilik benim çok hoşuma gitti. Alışamayan arkadaşlar, alıştıklarında seveceğini düşünüyorum.

Aykut
Aykut
8 Ocak 2019 16:25

Açıkçası birçok arkadaş gibi ben de alışamadım yeni eklentiye! Klasik editörü geri yükledim ama o da bir süre aktif kalacak sanırım. Daha sonra zorunlu olarak Gutenberg kullanacağız.

Başa dön tuşu