Wordpress Bloglarınız Yavaş mı Açılıyor? #1

Wordpress site nasıl hızlandırılır adındaki eğitici konumuzun ilk bölümüne hoş geldiniz. Bu bölümde eklenti destekli Wordpress site hızlandırma tekniklerinden bahsedeceğiz. Haydi başlayalım.

Sitenize gelen ziyaretçilerinize hızlı bir site deneyimi yaşatmak için birkaç online test aracı önereceğiz. Bu siteler web sitenizde nelerin eksik olduğunu, hangi dosyalarınızda ne değişiklikler yapmanız gerektiğini söylemektedir. Son yıllarda web sitelere mobil cihazlardan daha fazla girilmektedir. Aşağıdaki test araçları ile web sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

Wordpress site hızlandırmak için eklentiler

Yukarıdaki Wordpress eklentileri ile web sitenize gelen ziyaretçilerin sürekli girdiği sayfaları daha hızlı yükletebilirsiniz.

Web sitenizin kod yapısında değişiklik yapın

Web sitenizin CSS, JS, HTML sıkıştırmlasını yaparak sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizin hızlı açılmasını sağlayacak eklentileri aşağıda derledik.

Yukarıdaki eklentiler web sitenizin kod yapısını sıkıştırır. Veri tabanınızdaki bozuk ya da kullanılmayan eklenti artıklarını kaldırır. Web sitenizdeki gereksiz yorumları siler, yazı revizyonlarını kaldırır.

Yüklediğiniz resimleri optimize edin

Konularınıza eklediğiniz yüksek çözünürlüğe sahip resimlerinizi CDN hizmetine bağlayabilir ya da ücretsiz CDN servislerinden yararlanabilirsiniz. CDN servisleri sizin sitenize yüklediğiniz resimleri kendi sunucularına yükler ve çok resim eklediğiniz konularınız daha hızlı yüklenir. Aşağıdaki eklentilerin ücretli sürümlerini de kullanıp daha fazla resim yüklemeyi seçebilirsiniz. Ücretsiz sürümlerde resim yüklemesi sınırlı olabiliyor.

Resimlerinizi optimize etmek için GTmetrix’i de kullanabilirsiniz. Sitenizi sorguladığınızda çıkan sonuçlar içerisinde Optimize images kısmından optimized version linkine tıklayın. Resminizin çözünürlüğü bozulmadan optimize edilmiş halini size gösterecektir. FTP aracılığı ile ilgili yere yükleyebilirsiniz.

Wordpress site nasıl hızlandırılır konumuzun sonuna gelirken: İyi bir web site, her zaman iyi bir Hosting’te barınmalıdır. Wordpress için optimize edilmiş Wordpress Hosting satan firmalarla iş yapabilirsiniz. Alanında en iyilerden biri olan Turhost’un Wordpress Hosting seçeneği bulunmakta.

Web sitenizi hızlandırdığınızda ziyaretçileriniz artabilir ve SEO puanınız yükselebilir. Son zamanlarda Google’ın en çok değer verdiği konulardan birisi de mobil kullanıcılardır. Web sitenizin mobil temasını optimize ederek ziyaretçiyi sitenize sadık hale getirirsiniz. Dolaşımı kolay ve hızlı bir mobil deneyim yaşamayı kim istemez ki?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Güzel bir seri.

  Genelde bu konuyla ilgili Google’da çok kaynak var ama uzun yıllar WordPress’e taklalar attırmış kimselerin -mesela sen- bu konuda tarzları ve deneyimleri farklı olduğu için, bu tarz içerikleri okumak her zaman keyifli oluyor.

  Serinin devamını bekiyoruz özetle, fırsat buldukça yaz, faydalanalım.

  Ooo, tasarım yenilenmiş. :)

  Depresyona giren kadınlar saçlarını boyatırdı biz de blogların şeklini değiştiriyoruz. :)

  1. WordPress’i olabildiğince efektif kullanmak gerekiyor. Yıllar geçtikçe daha çok öğreniyorsun ve üzerine daha çok düşüyorsun. Hız ve optimize önemlidir.

 2. NATRO’nun paylaşımlı hosting’inde, ki kimseye NATRO kullanmasını tavsiye etmiyorum bir web sitemiz vardı. Üstelik kurumsal bir site.. Böyle kasar, geç açılır, ilk boyama süresi felaket filan.. Sonrasında bir arkadaşımız Hetzner’e geçin dedi yardımcı da oldu. Dedim ki Hetzner nedir.. Almanya’da bir cloud sunucu. Tanımam etmem şüpheci de yaklaştım ama taşıdık neticede.. Şimdilerde genel olarak epey fark etti. Tabi sunucu kurumları filan biraz karışık. Ayarlar için profesyonel destek almanız lazım. Normal hosting’lerde olduğu gibi “ileri ileri..” diyere kuramıyorsunuz.. Eğer trafikli bir web siteniz varsa kesinlikle geçmenizi öneririm. Esasen Hetzner Metzner köpürtmüyorum 3-5 fazla verin alın statik IP’nizi sanal sunucuya geçin. Bu da benim adam gibi upuzun ilk yorumumdur.

  1. Şu aralar Cloud sunucu olayına sıcak bakmaya başladım. Ya CDN ya da Cloud sunucu deneyeceğim. Natro geçen haftalarda patlamıştı galiba. Dobarlanamamışlar.

      1. Kullanıyorum da yorumlar için neden bu kadar uzun cache süresi var anlamadım. Çokta gerekli değil gibi yorum alanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu